Dnešní doba závislostem na Internetu poskytuje velmi dobrou živnou půdu. Časy, kdy se na Internet chodilo domů, do knihovny nebo kavárny, jsou dávno ty tam. Možností připojení v posledních letech přibylo zejména díky rozšíření mobilní datové sítě a samozřejmě tzv. chytrých přenosných zařízení jako telefonů či tabletů. Místa bez možnosti připojení k Internetu jsou stále vzácnější, což má na jednu stranu řadu výhod, ale na druhou stranu se jedná o hlavní podmínku k postupnému vytvoření závislosti.
Závislost na Internetu je ve svém principu stejná jako jakákoli jiná závislost. Jedná se o nekontrolovatelné nutkání opakovat své chování bez ohledu na jeho dlouhodobé důsledky.
V tomto případě tedy o potřebu neustále kontrolovat internetový obsah a být online. Internet a jeho aplikace se postupně stávají středobodem života a pomalu z něj vytlačují reálný svět.
Definovat závislost na Internetu není úplně jednoduché. Mnoho lidí Internet využívá v práci, při studiu či zábavě, tráví u něho hodně času, ale přesto není možné mluvit o závislosti. O tu se jedná ve chvíli, kdy nám čas strávený na Internetu začne zasahovat do reálného života a komplikovat jej. Aby však bylo možno mluvit o závislosti, musí být podle anglického psychologa Marka Griffitha přítomno šest základních příznaků:
Význačnost – Internet je pro člověka tou nejdůležitější věcí, reálné vztahy jdou stranou
Změna nálady – pokud se závislý člověk z nějakého důvodu nemůže dostat k počítači, projevují se u něj negativní emoce, špatně se soustředí a projevuje se u něj větší sklon
k impulzivnímu jednání
Zvyšování tolerance – závislý člověk neustále prodlužuje dobu strávenou online
Abstinenční příznaky – pokud je závislému odepřen přístup k počítači, mohou se u něj projevit výbušné až agresivní reakce, pocity úzkosti, deprese či jiné psychické potíže, které zmizí prakticky ihned poté, co se k Internetu opět připojí
Konflikt – závislost způsobuje nejen problémy v mezilidských vztazích, ale i v sobě samém
Rekurence – Recidiva. Závislý člověk nedokáže bez Internetu být. Poté, co je od něj oddělen, se velmi rychle vrací.
Dle odborníků je nesporné, že patologické užívání Internetu se může projevit citovými a psychickými poruchami, změnami chování, poruchami pozornosti, empatie či schopnosti rozpoznat rizika. Závislost ale může vést i k nejrůznějším podvodům, krádežím a dluhům. Významná jsou i zdravotní rizika, mezi něž patří například poruchy pohybového systému, poruchy zraku, sluchu nebo také poruchy příjmu potravy.
Lidé se nestávají závislí na samotném Internetu, ale především na internetových službách, aplikacích a dalším programovém vybavení počítačů. Nejčastěji se u dětí i dospělých vytváří závislost na sociálních sítích. Závislost ale může vznikat i na komunitních službách jako jsou chaty nebo seznamky. V jejich případě jsou ohrožení zejména lidé, kteří jsou v reálném světě opuštění, mají problémy s navazováním vztahů, jsou psychicky labilní apod.
Riziko závislosti v sobě skrývají také online hry, pornografické stránky, online aukce a nákupy či samotné klasickém surfování po Internetu a čtení zpráv s nutkáním získávat co největší možné množství informací.
Prvním krokem k odstranění závislosti je uvědomění si problému a odhodlání postavit se k jeho řešení čelem, a to na základě vlastního rozhodnutí. Velkou roli ale hraje podpora rodiny a přátel.
Najděte si nové koníčky, kterým se budete věnovat v době, kdy býváte nejčastěji online. Sportujte, studujte, čtěte si, zkrátka dělejte cokoli, co vás bude bavit.
Stanovte si přesnou dobu, kterou můžete na Internetu strávit. Nařiďte si budík, nebo požádejte o pomoc s dohledem někoho dalšího. Existují také nejrůznější bezplatné aplikace a doplňky prohlížečů, které toto udělají za vás, případně si v nich můžete nastavit blokování určitých stránek v určitém čase apod.
Když nad svým online životem ztratíte kontrolu, pokuste se jej zredukovat jen na to podstatné a užitečné (smažte profily na online hrách, seznamkách, sociálních sítích).
Choďte více ven mezi lidi, najděte si přátele i mimo virtuální svět, s nimiž budete trávit volný čas.
Pracujte – najděte si brigádu, nebo pomáhejte jako dobrovolníci. Nejen, že budete mít dobrý pocit z pomoci bližnímu, ale třeba si i vyděláte nějakou tu korunu.
Pokud vše zašlo tak daleko, že vám vlastní síly k vyřešení problému nestačí, vyhledejte odbornou pomoc psychologa.
![]() |
Text je dostupný také na www.jaknainternet.cz.
V případě nápadů či komentářů pište prosím na e-mail akademie@nic.cz.
|
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Jak na internet.
Ostatní články seriálu: