Tato sada se v uživatelském rozhraní operačního systému graficky prezentuje jako notoricky známá souborová ikona. Ikony ale nevypadají stejně. Jejich grafika se liší podle toho, jaký typ dat daný soubor obsahuje. Soubory obsahující text tak většinou symbolizuje ikona v podobě listu papíru, v případě zvukových souborů to bývá například notička. Existují ale i soubory složené, které obsahují množství dílčích objektů a souborů (typickým příkladem jsou komprimované souborové archivy, patří sem ale i kancelářské dokumenty s vloženým obrázkem nebo videem).
Hlavním nástrojem pro identifikaci typu dat ale není ikona, nýbrž přípona souboru, přesněji přípona názvu souboru. Od samotného názvu souboru příponu vždy odděluje tečka a zpravidla obsahuje
1 - 4 znaky.
Textové/kancelářské soubory
doc, xls, ppt - soubory kancelářských aplikací Microsoft Office (pro práci s textem, vytváření prezentací a práci s tabulkami). Tyto typy souborů se považují za obchodní tajemství, jejich použitelnost se tak omezuje jen na určitý software.
Nezatížené komerčními licencemi (tedy lze je otevřít prakticky na jakémkoli počítači
a s pomocí nekomerčního software) jsou například formáty txt, pdf či odf.
Obrazové
jpg, gif, png - komprimované bitmapové obrázky
bmp - nekomprimované bitmapové obrázky
raw - nekomprimovaná “surová” obrazová data zachycená snímačem digitálního fotoaparátu. Ta jsou buď převedena do souboru typu jpg, nebo zpracována ve fotoeditoru.
Zvukové
mp3, ogg, wma - komprimované zvukové soubory
wav, flac - nekomprimované zvukové soubory
Archivy
zip, rar, arj, iso - komprimované archivy souborů. Archivy jsou vhodné pro rychlejší transfer většího počtu souborů (rychlejší je přesun jednoho většího souboru než 1 000 malých.)
Spustitelné
exe - soubor, jehož spuštění aktivuje aplikaci, k níž je připojen (například internetový prohlížeč, hra, přehrávač médií atd.)
Obezřetní buďte při stahování souborů z Internetu, zvlášť ze stránek, které neznáte. A platí to i pro přílohy e-mailů od neznámých odesílatelů. Do zdánlivě neškodných souborů lze totiž “vpašovat” škodlivý software, který se aktivuje otevřením souboru. V minulosti se objevily případy napadení počítače prostřednictvím infikovaných mp3 souborů nebo fotek. Jistotu ohledně (ne)závadnosti souboru lze získat individuálním prověřením souborů antivirovým programem.
![]() |
Text je dostupný také na www.jaknainternet.cz.
V případě nápadů či komentářů pište prosím na e-mail akademie@nic.cz.
|
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Jak na internet.
Ostatní články seriálu:
Národní pedagogický institut České republiky © 2025