“Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala,” posteskla si v roce 1999 důchodkyně Věra Pohlová v anketě deníku Metro. Touto dnes již ikonickou větou reagovala na zprávu o úniku klientských dat z jedné z českých bank. Je fakt, že málokterá technologie nabízí tak pestrou škálu možností zneužití jako právě Internet, ale je to pořád “pouze” technologie. Tedy to, zda poslouží k něčemu dobrému, nebo naopak, mají v rukou jen samotní uživatelé. Nejen útočníci, ale i potenciální oběti, které podceňují zabezpečení svého pohybu na Internetu.
Nástrojů, jimiž lze na Internetu škodit, či dokonce páchat trestnou činnost, je opravdu celá řada. Jedním z nejrozšířenějších je tzv. malware. Jde o složeninu anglických slov malicious (zákeřný) a software. Malware souhrnně označuje různé techniky, jimiž lze poškodit nebo zneužít cizí počítač.
Sem se řadí:
Zvláštním pojmem, který stojí trochu mimo uvedenou kategorii, je botnet, tedy autonomní softwarový robot, který samostatně pracuje v rámci sítě, obvykle za účelem finančního prospěchu na úkor napadeného.
Další rozšířený způsob zákeřného jednání na Internetu stojí na zneužití e-mailu. Asi každý se setkal se spamem - nevyžádanou poštou s reklamním nebo klamavým obsahem. Mnohem nebezpečnější technikou je ale tzv. phishing, tedy metoda snažící se napodobit oficiální korespondenci a webové stránky bankovních institucí či dalších služeb.
Nejčastěji phishing funguje tak, že útočník hromadně rozešle podvrženou e-mailovou zprávu, často s uvěřitelnou grafikou a relevantním obsahem zprávy, a požaduje citlivá data jako uživatelská jména a hesla, PIN, číslo platební karty nebo hesla. Případně uvede do zprávy odkaz na falešné stránky, které vypadají třeba jako přesná kopie formuláře pro přihlášení do elektronického bankovnictví. Zadané přihlašovací údaje se pak nedostanou na server banky, ale přímo k útočníkovi.
A na závěr několik pravidel, která Vám pomohou k bezpečnějšímu používání Internetu:
![]() |
Text je dostupný také na www.jaknainternet.cz.
V případě nápadů či komentářů pište prosím na e-mail akademie@nic.cz.
|
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Jak na internet.
Ostatní články seriálu: