Odborné články Základní vzdělávání Svět podcastů – račte vstoupit! Díl osmý: Sbíráme zpětnou vazbu
Odborný článek

Svět podcastů – račte vstoupit! Díl osmý: Sbíráme zpětnou vazbu

Anotace

V této výukové aktivitě se žáci naučí efektivně tvořit dotazník pro sběr zpětné vazby. Sami vymyslí relevantní otázky a posbírají zpětnou vazbu od posluchačů o jejich názoru na nový školní podcast. Naučí se ptát na to, jak se cílovému publiku líbilo první vydání, ale také informace ohledně budoucí podoby podcastu. Praktickou část o tvorbě dotazníku lze odučit samostatně. Jinak ale tato aktivita ukončuje osmidílný seriál o tvorbě školního podcastu – od vzniku nápadu přes natáčení až po sběr zpětné vazby.

Úvod

Stupeň vzdělávání: 2. stupeň ZŠ (8.–9. ročník), G, SŠ 

Věková skupina: 14–18 let

Vzdělávací obor: mediální výchova, český jazyk, cizí jazyk

Tematický okruh: tvorba mediálních výstupů / mediální výchova

Očekávané výstupy:

Časová dotace:

Výuka: 45 minut

Příprava: 10 minut

Pokud se danou výukovou aktivitu rozhodnete odučit s cílem vytvořit školní podcast, tak kromě této vyučovací hodiny můžete využít sérii dalších sedmi 45minutových výukových aktivit – viz odkaz na všechny díly této výukové aktivity.

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

Oborové:

Žáci a žákyně by měli být schopni gramaticky správně a bez pravopisných chyb používat český jazyk a rozlišovat mezi otevřenými a uzavřenými otázkami. Měli by umět vybrat i vhodný jazykový styl podle cílového publika. Otázky by měly být formulovány přiměřeně věku respondentů a záměru dotazníku.

Digitální:

Nutností bude znalost základních pojmů spojených s nahráváním a publikováním obsahu (např. export, upload, soukromí, veřejné sdílení). Žáci a žákyně by měli mít také základní zkušenost s vytvářením a správou online účtů (např. registrace, přihlášení, nastavení hesla).

Metodická poznámka: Pokud realizujete aktivitu školní podcast podle osmidílného seriálu, tak už by žáci měli tuto dovednost díky čtvrtému dílu Jak na publicistický rozhovor? zvládnout. Pokud ne, žák by měl vědět, kdy použít otevřenou otázku (vyžadující delší odpověď) a kdy uzavřenou otázku (nabízející výběr z předem daných možností). Krátký návod naleznete ZDE.

Přínos využití digitálních technologií:

Žáci/žákyně:

  • budou umět vytvářet a upravovat online dotazníky pomocí Google Forms;
  • naučí se sbírat a analyzovat zpětnou vazbu pomocí digitálních nástrojů;
  • spolupracují online a sdílí digitální obsah, například prostřednictvím e-mailu a sociálních sítí.

Cíl

  • Žáci a žákyně vytvoří logicky dobře strukturovaný, jednoduchý a srozumitelný dotazník s úvodní a závěrečnou částí.
  • Naučí se používat základní funkcionality aplikace pro tvorbu dotazníku Google Forms – konkrétně budou umět vytvořit nový formulář a přidávat do něj otázky. Zároveň zvládnou nastavit možnosti, jak lze odpovědět a jestli je odpověď povinná, nebo ne. Formulář eventuálně obohatí o obrázky či fotky, nakonec ho otestují a sdílí cílové skupině.

Popis výukové aktivity

EVOKACE

Každý názor je důležitý (10 minut)

Metodická poznámka:

V našem případě se výuková aktivita věnuje vyhodnocení prvního dílu školního podcastu. Dotazník lze se žáky dělat i v případě, že se rozhodujete, kam pojedete na školní výlet, nebo pro získání autoevaluace či zpětné vazby.

Učitel zahájí hodinu pohledem na počet zhlédnutí nového školního podcastu. (Možná i s malým občerstvením – na oslavu, že se podcast posluchačům líbil). Vyzve žáky ke krátké diskuzi o tom, co se jim líbilo a co by chtěli vylepšit a také co se asi líbilo posluchačům a co naopak ne.

Zjišťovací otázka: Jaké máme možnosti v dnešní době zjistit zpětnou vazbu, tedy názor na první díl školního podcastu, bez toho, abychom museli všechny spolužáky a rodiče osobně obcházet a dělat anketu?

Někteří deváťáci už budou pravděpodobně znát Slido, Mentimeter, Google Forms nebo MS Forms. Prozradíme jim, že dnes se podrobněji podíváme na to, jak se sbírá zpětná vazba v prostředí Google Forms.

 

UVĚDOMĚNÍ

Tvorba dotazníku (35 minut)

Představení Google Forms

Krátce žákům představte Google Forms a jejich využití. Vysvětlete jim, že dnes budou ve dvojicích společně tvořit dotazník, aby zjistili, co si ostatní myslí o jejich novém podcastu. Návod, který můžete žákům promítnout na sdílené ploše, naleznete ZDE.

Autor: Pavlína Jurzykowská

Tvorba dotazníku krok za krokem

Žáci se rozdělí do dvojic nebo malých skupin a každý tým dostane úkol vytvořit svůj vlastní dotazník s pěti otázkami. Učitel vyzve žáky, aby klikli na „Formuláře Google“ a pak na „+“ pro vytvoření nového formuláře. Žáci vymyslí název formuláře (např. „Zpětná vazba ke školnímu podcastu“) a napíší krátký úvod, aby dotazovaní spolužáci věděli, na co se jich v dotazníku budou ptát a kolik jim vyplňování odpovědí zabere času. Společně pak se třídou uvažujeme nahlas – na tabuli zapisujeme osnovu toho, co vše by měl úvod obsahovat (pozdrav, představení dotazníku, časovou náročnost a poděkování za vyplnění). Poté společně tvoříme náměty na otázky (každá dvojice je může formulovat trošku jinak, ale po obsahové stránce žáky naveďte na okruhy, které potřebuje třída zjistit). Každý tým / každá dvojice tedy přidává do svého formuláře různé typy otázek (uzavřené otázky, otevřené otázky, hodnocení).

PŘÍKLADY OTÁZEK:

  • Příklad uzavřené otázky:

„Líbil se vám náš podcast?“ – s možnostmi odpovědí (ano, ne)

  • Příklad otevřené otázky:

„Co byste navrhli pro zlepšení našeho podcastu?“ – s možností vepsat krátkou odpověď

  • Příklad hodnocení:

„Jak byste ohodnotili kvalitu zvuku?“ (1–5)

  • Příklad otázky s více možnostmi:

„Jak jste se dozvěděli o našem podcastu?“ (internet, kamarád, škola, jiné)

Žáky upozorněte na to, že lze nastavit povinné a nepovinné otázky. Pro potřebu sběru zpětné vazby k novému podcastu bude pravděpodobně vhodné nastavit všechny jako povinné.

KVALITA OTÁZEK A ODPOVĚDÍ:

Čas věnujte i kvalitě otázek a možnostem, jak na ně odpovědět. Vysvětlete žákům různé anomálie, které se někdy v dotaznících objevují.

Autor: Pavlína Jurzykowská

Reflektovat, jestli žáci danou problematiku pochopili, můžete následně pomocí hry v aplikaci Wordwall – k použití ZDE (hra vychází z výukové infografiky výše).

Správné řešení:Autor: Pavlína Jurzykowská

Přizpůsobení vzhledu dotazníku

Vyberte se žáky barevné schéma a přidejte logo podcastu na úvodní stránku. Žáci v tomto věku si už umí vyhrát s designem, aby byl dotazník atraktivní. Vyzvěte žáky, aby hotový dotazník otestovali – každá skupina si zobrazí náhled svého dotazníku a projde si ho, aby se ujistila, že všechny otázky a odpovědi jsou srozumitelné, bez gramatických chyb a se správně nastavenou škálou a typem odpovědí.

Obrázek: Ukázka možností výběru typů odpovědí

Autor printscreenu: Pavlína Jurzykowská

Sdílení dotazníku (10 minut)

Každá skupina získá jednoduchým kliknutím na tlačítko sdílet odkaz na svůj dotazník a pošle ho e-mailem svým kamarádům. Učitel může ten nejvíce povedený formulář sdílet na stránkách školy nebo školním Facebooku. Jednak tím zpropaguje nový školní podcast a také posbírá zpětnou vazbu, aby byl další díl ještě více šitý na míru přímo publiku – tedy žákům, učitelům a rodičům. Odpovědi třída vyhodnotí společně hned příští hodinu, v našem případě za týden. Protože moji žáci použili v dotazníku spíše otevřené otázky, rozhodla jsem se, že odpovědi společně nahlas přečteme a pobavíme se o tom, jak lze návrhy respondentů zapracovat už v příštím díle.

Obrázek: Ukázka finální podoby dotazníku

Autor printscreenu: Pavlína Jurzykowská

REFLEXE

Co bude dál… (10 minut)

Shrňte žákům, co vše jste se dnes naučili, a diskutuje s nimi, co bylo pro ně nejtěžší. Zeptejte se na to, jak asi probíhalo dotazování lidí kdysi, bez internetu a kde všude mohou použít dotazník ve své budoucnosti (ročníková práce, podnikání, zpětná vazba, …). Příští hodinu mohou žáci zpětnou vazbu vyhodnotit a rozhodnout se, jakým směrem se bude jejich podcast dále ubírat.  

 

Další související materiály 

Svět podcastů – račte vstoupit!: 

 

Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Tato výuková aktivita se učila velice dobře. I časově lze vše během 45 minut stihnout, tedy pokud nebudete tvořit se žáky delší dotazník. Úvodní diskuze, kdy jsme se bavili o tom, co se nám na podcastu líbilo a co bychom zlepšili, všechny zapojila a naladila na tvořivou notu. Pak přišla praktická část s Google Forms, kde si dvojice žáků mohly vyzkoušet vytváření dotazníků. Bavilo mě, jak žáci přišli s různými nápady na otázky a jak si pohráli s designem dotazníku, aby byl co nejhezčí. Sdílení dotazníků s kamarády a jejich propagace na školních stránkách dodaly celé aktivitě reálný rozměr – propojilo to svět školy se světem venku. 

Zdroje:

  • LOSEKOOT, Michelle a VYHNÁNKOVÁ, Eliška. Jak na sítě: ovládněte čtyři principy úspěchu na sociálních sítích. Žádná velká věda. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2019. ISBN 9788075550842.
  • ŠTĚPÁNÍK, Stanislav; HÁJKOVÁ, Eva; ELIÁŠKOVÁ, Klára; LIPTÁKOVÁ, Ľudmila a SZYMAŃSKA, Marta. Školní výpravy do krajiny češtiny: didaktika českého jazyka pro základní školy. Plzeň: Fraus, 2020. ISBN 9788074895951.
  • HATTIE, John. Prokazatelné učení: metodická příručka pro učitele : maximalizace vlivu na proces učení. Přeložil Martin MIKULÁŠ. Praha: Edukační laboratoř, 2022. ISBN 9788090824010.                         

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská , DEA

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Gymnázium
  • Kompetence digitální
  • získává, posuzuje, spravuje, sdílí a sděluje data, informace a digitální obsah v různých formátech; k tomu volí efektivní postupy, strategie a způsoby, které odpovídají konkrétní situaci a účelu;
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • chápe význam digitálních technologií pro lidskou společnost, seznamuje se s novými technologiemi, kriticky hodnotí jejich přínosy a reflektuje rizika jejich využívání

Průřezová témata:

  • Gymnaziální vzdělávání
  • Mediální výchova
  • Mediální produkty a jejich významy
  • Základní vzdělávání
  • Mediální výchova
  • práce v realizačním týmu

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová, Individuální

Organizace prostorová:

Školní třída, Specializovaná učebna

Nutné pomůcky:

PC, internet