Odborné články Základní vzdělávání Svět podcastů – račte vstoupit! Díl šestý: Stříháme!
Odborný článek

Svět podcastů – račte vstoupit! Díl šestý: Stříháme!

Anotace

V této výukové aktivitě si ukážeme, jak se dá jednoduše a efektivně sestříhat zvukový záznam – v tomto případě rozhovor pro školní podcast. Pomocí online aplikace Kapwing budou žáci umět zvukovou nahrávku opravit, obohatit zvukovými efekty, otitulkovat nebo upravit hlasitost, a to i v podmínkách učeben základních škol, kde někdy nelze instalovat drahé střihačské programy.

Úvod

Stupeň vzdělávání: 2. stupeň ZŠ (8.–9. ročník), SŠ, G

Věková skupina: 14–18 let

Vzdělávací obor: mediální výchova, český jazyk, cizí jazyk

Tematický okruh: tvorba mediálních výstupů / mediální výchova

Časová dotace: 

  • Výuka: 45 minut
  • Příprava: 10 minut

Pokud se danou výukovou aktivitu rozhodnete odučit s cílem vytvořit školní podcast, tak kromě této vyučovací hodiny můžete využít sérii dalších sedmi 45minutových výukových aktivit – viz odkaz na všechny díly této výukové aktivity. 

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti: 

Oborové: Od žáků, kteří budou ve dvojicích stříhat čerstvě natočený (tedy tzv. hrubý) materiál, se vyžaduje schopnost kritického myšlení – budou muset kriticky hodnotit obsah rozhovoru, vybrat relevantní části a také ty, které lze vynechat. Musí umět přemýšlet nad dopadem svých rozhodnutí na celkové vyznění rozhovoru. Zároveň musí střihači respektovat autorská práva (jméno hosta i autora podcastu nebo jeho částí, musí být součástí podcastu – buď v něm zazní, nebo se objeví v názvu či v titulcích) a také etické zásady (finální obsah nesmí střihač pozměňovat způsobem, který by mohl hosta či moderátory zesměšnit, urazit nebo potupit). 

Digitální: Žáci by měli zvládnout porozumět jednoduchým anglickým pokynům v editačním prostředí aplikace Kapwing – budou se muset umět zaregistrovat pomocí školního e-mailu a vytvořit si silné heslo pro možnost opakovaného přístupu k výstupům (tři výstupy jsou zadarmo). 

Zvukový soubor, který potřebují upravit, umí ve sdíleném prostředí najít (pošle jim ho vyučující) a nahrát ho do aplikace pro střih audiovizuálních materiálů. 

Přínos využití digitálních technologií:

Žák/žákyně: 

●    tvoří a vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků ke splnění stanovených cílů (Tvorba a vyjádření: DK-9-3-01 vytváří a upravuje digitální obsah v různých formátech, dané formáty kombinuje (vytváří webové prezentace, infografiku a multimédia), vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků ke splnění stanovených cílů);

●    naučí se respektovat autorská práva a etické zásady pro práci s audiovizuálním materiálem (Bezpečnost a etika: DK-9-6-05 při spolupráci, komunikaci a sdílení informací v digitálním prostředí jedná eticky, s ohleduplností a respektem k ostatním).

Cíl

Žáci a žákyně si osvojí základní dovednosti práce s digitálními nástroji pro tvorbu audiovizuálních výstupů: 

●    Nahrají zvukový soubor do editačního prostředí aplikace Kapwing. 

●    Zvládnou technické výzvy spojené se střihem zvukové stopy – nastaví hlasitost výstupu, vystřihnou chybné úseky, obohatí výstup o nabízené úvodní a závěrečné zvukové efekty. 

●    Přidají nadpis a titulky. 

●    Nakonec finální podcast exportují, uloží do svého počítače a veřejně publikují.   

Popis výukové aktivity

EVOKACE 

Společně to zvládneme (10 minut)

Učitel rozdělí své žáky do dvojic. Každá z dvojic bude pracovat na své vlastní verzi podcastu. Hlasováním na konci hodiny třída rozhodne, která verze bude umístěná na YouTube nebo stránkách školy jako ta oficiální. 

Zadání: 

1.    Učitel hned v úvodu hodiny vyzve žáky, aby se pokusili formulovat odpovědi na otázku, proč by se měl střihač chovat eticky. Žáci reagují. Zajímavé odpovědi učitel zapisuje na tabuli. Vyučující po chvíli zastaví brainstorming a možné odpovědi shrne, a to například pomocí tohoto metodického listu. 

Autor: Pavlína Jurzykowská

Stejné zásady budou platit i v dnešní hodině, během které budou studenti stříhat zvukovou nahrávku a proměňovat ji v audiovizuální výstup – školní podcast.

2.    Učitel uloží do svého počítače zvukovou stopu nové epizody podcastu, kterou se žáky a hostem nahrál minulou hodinu například v aplikaci Podomatic (viz předchozí výukový materiál o nahrávání podcastu), pomocí tlačítka Download: 

Autor printscreenu: Pavlína Jurzykowská

3.    Zvukový MP3 soubor sdílí studentům pomocí e-mailů nebo v nástroji pro podporu třídního managementu (Teams, Google Učebna apod.).

4.    Pomocí krátkého tutoriálu učitel představí žákům aplikaci Kapwing. V té budou rozhovor upravovat.

5.    Poté žákům zdůrazní cíl hodiny: ve dvojicích vytvořit finální podobu podcastu. Chybět nesmí titulek (název podcastu), úvodní intro a závěrečné outro. Celá zvuková nahrávka rozhovoru musí být zároveň očištěná od chybných pasáží.  

 

UVĚDOMĚNÍ

Stříháme (30 minut)

Učitel dvojicím rozdá přehledný návod pro střih a úpravu zvukové nahrávky v aplikaci Kapwing. Ta je zdarma, pokud žáci nebudou používat některé prémiové šablony. Ty jsou označeny hvězdami. Upozorněte studenty, ať se takto označeným materiálům vyhnou. Pokud by tak neučinili a použili je během střihu podcastu, finální produkt by šel stáhnout pouze za poplatek. 

Zjednodušený návod pro žáky naleznete ZDE

Autor: Pavlína Jurzykowská

Zadání: 

1.    Zaregistrujte se pomocí svého školního e-mailu do aplikace Kapwing. Pokud jste v této aplikaci už předtím pracovali, postačí přihlášení pomocí založeného účtu. 

2.    Na úvodní stránce klikněte na tlačítko Create New a vyberte možnost Upload. Nahrajte audiosoubor s vaším podcastem. Po nahrání se soubor objeví v pracovním prostoru Kapwingu na časové ose (timeline) v dolní části obrazovky.

3.    Přehrajte si podcast a pomocí posuvníků na časové ose vyberte části, které chcete upravit. Kliknutím na kurzor označte na časové ose místo, kde chcete začít stříhat, a poté klikněte na ikonu nůžek (Scissors – s nápisem Split ). Opakujte tento krok také pro označení konce úseku, který chcete vystřihnout. Po označení začátku a konce úseku, který chcete odstranit, klikněte na něj a stiskněte klávesu Delete nebo klikněte pravým tlačítkem a vyberte možnost Delete.

4.    Ujistěte se, že všechny nežádoucí části byly odstraněny a zůstaly jen ty, které chcete zachovat. 

5.    Pokud chcete přidat přechody mezi jednotlivými úseky, vyberte možnost Transitions z nabídky na pravé straně obrazovky. Přetáhněte vybraný přechod na místo, kde se jednotlivé části setkávají, pro vytvoření plynulejšího přechodu. Stejně postupujeme i u titulků, nadpisů. Poté vyberte z předpřipravené nabídky i vhodné intro a outro – tedy zvukovou stopu pro zahájení a ukončení podcastu. Je ale možné, že jste tak učinili už během natáčení (například aplikace Podomatic umožňuje vkládat zvukové předěly během natáčení). Ukázka možností v rozpracovaném materiálu je zde. 

6.    Po dokončení všech úprav klikněte na tlačítko Export project v pravém horním rohu obrazovky. Vyberte formát a kvalitu exportu (např. MP3 pro zvuk, MP4 pokud jste zvukovou stopu obohatili o vizuální složku). Chviličku počkejte, až Kapwing dokončí zpracování souboru. Poté klikněte na tlačítko Download a hotový soubor uložte do svého počítače. Tímto máte svůj podcast úspěšně postříhaný a připravený k publikování.

 

REFLEXE 

Sdílíme (5 minut)

Žáky namotivujte, aby finální výstup nezapomněli nasdílet, a na začátku příští hodiny jim pusťte ukázky tří nejpovedenějších, které vyberete. Formou tajného hlasování pak zvolíte společně ten, který zveřejníte na stránkách školy – ať už formou odkazu, nebo na Spotify či školním kanálu YouTube. 

Další související materiály

Svět podcastů – račte vstoupit! 

Reflexe

Vyučovací hodina, v rámci které žáci stříhají podcast, často pokračuje i poté, co zazvoní. Neváhejte proto odevzdávání finální podoby podcastu proměnit v domácí úkol – žáci jsou z tvorby vlastního materiálu tak nadšení, že rádi upravují a vylepšují podcast i doma, ve svém volném čase a mnohdy na lepších počítačích. Částečně je to proto, že je střih baví, ale samozřejmě také chtějí, aby se na stránky školy dostal právě jejich výstup.

Než někoho rozesmutnit, volím v rámci mediální výchovy, kde si to mohu dovolit, možnost výuky pomocí tvořivých skupin – část žáků se zaměřuje na tvorbu otázek, část na natáčení rozhovoru a techničtější tipy na střih finální podoby. Na stránky školy nebo školní YouTube se tak vlastně dostane každý z nich. Je ale dobré, aby si u první epizody vyzkoušeli střih zvuku všichni – odbouráte tím strach z neznámého a mezi  žáky objevíte střihačské talenty. Střih je totiž v mnohém podobný umění, tak motivujte své žáky, aby si to určitě alespoň jednou zkusili a nenechali stříhat pouze techničtěji zdatné spolužáky. 

 

Zdroje: 

●    ŠTĚPÁNÍK, Stanislav; HÁJKOVÁ, Eva; ELIÁŠKOVÁ, Klára; LIPTÁKOVÁ, Ľudmila a SZYMAŃSKA, Marta. Školní výpravy do krajiny češtiny: didaktika českého jazyka pro základní školy. Plzeň: Fraus, 2020. ISBN 9788074895951.

●    HATTIE, John. Prokazatelné učení: metodická příručka pro učitele : maximalizace vlivu na proces učení. Přeložil Martin MIKULÁŠ. Praha: Edukační laboratoř, 2022. ISBN 9788090824010.

●    https://www.youtube.com/watch?v=im85LNxWhyI

●    https://youtu.be/LIqEt2vCoBc?si=TQxr7XGP3a1JA8tg

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská DEA

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • vytváří a upravuje digitální obsah, kombinuje různé formáty, vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků
  • Gymnázium
  • Kompetence digitální
  • vytváří, vylepšuje a propojuje digitální obsah v různých formátech; vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků;

Průřezová témata:

  • Základní vzdělávání
  • Mediální výchova
  • stavba mediálních sdělení

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová, Individuální

Organizace prostorová:

Školní třída, Specializovaná učebna

Nutné pomůcky:

PC, internet