Odborné články Základní vzdělávání Svět podcastů – račte vstoupit! Díl třetí: Konkurz na moderátora
Odborný článek

Svět podcastů – račte vstoupit! Díl třetí: Konkurz na moderátora

Anotace

Potřebujete ověřit čtenářské dovednosti svých žáků? Zejména pak plynulost, tempo řeči, intonaci a správnou artikulaci? Formou hry na moderátora pomocí nástroje AI, díky kterému si žáci vytvoří avatara a toho namluví, se také naučí, proč je důležité identifikovat klíčové informace v textu a ty zdůraznit. Čtení je totiž jednou z klíčových dovedností moderátora a jeho kontrola nad tímto procesem je pro kvalitu vysílání klíčová. Tato výuková aktivita volně navazuje na seriál o tvorbě školního podcastu. Lze díky ní vybrat z žáků ty nejlepší moderátory.

Úvod

Stupeň vzdělávání: 2. stupeň ZŠ/SŠ/G

Věková skupina: 14–15 let

Vzdělávací obor: mediální výchova / VKO / český jazyk

Tematický okruh: tvorba mediálního sdělení, práce s hlasem, nácvik správného čtení, logopedické a artikulační cvičení

Časová dotace:

Výuka: 45 minut

Příprava: 5 minut

Pokud se danou výukovou aktivitu rozhodnete odučit s cílem vytvořit školní podcast, tak kromě této vyučovací hodiny můžete využít sérii dalších sedmi 45minutových výukových aktivit – viz odkaz na všechny díly této výukové aktivity.

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

Oborové:

Od žáků se vyžaduje zejména používání záměrných a promyšlených postupů umožňujících vnímat, chápat a interpretovat text. Žáci by měli mít povědomí o základních principech moderátorského stylu řeči, kde se klade důraz na intonaci a tempo řeči. Jedná se o tzv. živou řeč.

Digitální:

Voki je nástroj pro tvorbu animovaných postaviček, které mohou mluvit hlasem uživatele. Pokud žák chce pracovat s touto aplikací, postačí mu základní znalost práce s počítačem a pár technických dovedností: rozpoznat ikonu pro zahájení nahrávání zvuku a poté využít knihovnu s grafickými prvky pro výběr a individualizovanou úpravu vzhledu avatara. Vhodná je registrace (stačí školní e-mail), která žákům zaručí více možností pro úpravu zvuku či sdílení finálního obsahu.

Ilustrační obrázek: Výběr vzhledu a pozadí avatara, autor printscreenu: Pavlína Jurzykowská

Ilustrační obrázek: Ikona pro zahájení nahrávání zvuku, autor printscreenu: Pavlína Jurzykowská

Přínos využití digitálních technologií:

Žáci a žákyně si díky aplikaci Voki zábavným a neobvyklým způsobem natrénují načítání textu v přesném časovém horizontu. To jim pomůže zlepšovat své dovednosti v rychlém a efektivním čtení. Žáci se naučí využívat verzi pro mobilní zařízení podle předem určených kritérií, která si představíme později. Žáci se také naučí pracovat s ovladači potřebnými pro spuštění nahrávání zvuku (kontrola správného výběru mikrofonu podle typu zařízení) nebo jeho uložení do PC a následné odeslání na platformu pro sdílení výstupů (Teams, Padlet, …). 

Metodická poznámka: Pro tuto výukovou aktivitu postačí žákům jejich vlastní mobilní telefon s internetem. Aplikace je totiž přehledná i na menším monitoru.

Cíl

Práce podcastera vyžaduje řadu dovedností, které jsou klíčové pro efektivní a kvalitní vedení rozhovorů ve studiu. Žáci a žákyně budou muset zvládnout hned několik vzdělávacích cílů.

  • Naučí se připravit si text před samotným natáčením. Udělají jeho podrobný rozbor. To znamená, že budou rozumět celému obsahu a identifikují hlavní myšlenky, které musí během natáčení rozhovoru zdůraznit. Také věty přestylizují tak, aby jejich čtení vyznělo autenticky a nestrojeně.
  • Text přečtou plynule, zřetelně, jasně a srozumitelně, bez většího zaseknutí nebo ztráty rytmu, a to v přesném časovém limitu.
  • Přizpůsobí svůj tón hlasu a rytmus řeči tak, aby posluchači rozuměli obsahu.
  • Budou umět vložit do textu emoce a děj zvýrazní tak, aby sdělení bylo pro posluchače živější a přitažlivější.
  • Udrží klid a soustředí se po dostatečně dlouhou dobu.
  • Zpětnou vazbu od svých spolužáků a učitele přijmou pozitivně – s cílem zlepšit své čtenářské či moderátorské schopnosti.

Popis vzdělávací aktivity:

Evokace

„Redaktor musí umět mluvit i ve větru, ale ne do větru…“ (10 min)

V úvodu první části hodiny žákům ukážeme několik „těžkých“ novinářských chvilek. Video naleznete zde. Společně se pak bavíme o tom, co je asi na práci redaktora nebo reportéra nejtěžší. Učitel postupně vede žáky k úvahám o tom, jakou roli ve všech dovednostech reportéra hraje soustředění se a umění udržet klid.

 

Autor printscreenu: Pavlína Jurzykowská

Uvědomění

Jazykolamy v akci aneb Hra s jazykem na plné obrátky!“ (30 min)

Zadání:

  1. Učitel rozdá žákům do dvojic tento text.

2. Žáci si ho přečtou a odpovědí na následující otázky:

  • O čem text je?
  • Proč učitel vybral zrovna tento text?

3. Učitel prozradí žákům, že tento text vybral z knihy České jazykolamy proto, že představuje výzvu, která by je motivovala k procvičování rychlosti a správnosti čtení. Zároveň by se jim (díky nácviku čtení tohoto textu v přesném časovém horizontu) měla zlepšit schopnost vyslovovat slova se správnou dikcí. Učitel žákům prozradí, že cílem bude načíst text v aplikaci Voki, jak nejlépe umí – do minuty.   

4. Žáci si text čtou zatím nanečisto. Seznamují se s ním. Postupně začínají dbát na správnou výslovnost, artikulaci, tón hlasu i rytmus řeči. K tomu se jim bude hodit promítnout metodický list Návod pro moderátory.

Autor návodu: Pavlína Jurzykowská

5. Žáci po chvilce zjistí, že mají nutkání do textu vpisovat značky, pomocné zkratky – je to správná reakce! Učitel ujistí žáky, že každý správný moderátor nebo rozhlasový speaker má sadu svých značek, které si zapisuje do textu, aby poznal, kde musí zpomalit, změnit tón hlasu, intonaci. Někdy stačí barvy (např. označení přímé řeči nebo změny nálady) nebo symboly (svislá čára u tečky značí nádech, šipky intonaci). Jindy lze vepsat i krátká upozornění (tempo!, šepot, …).

Ilustrační obrázek: Text s moderátorskými značkami, autor fotografie: Pavlína Jurzykowská

6. Když se jim text povede přečíst podle jejich představ a očekávání, spustí na svých PC nebo mobilních zařízeních aplikaci Voki a pokusí se text nahrát načisto.

Nahrávky postupně odesílají učiteli (nebo porotě ze žáků, kteří se konkurzu na moderátora nechtějí zúčastnit). Lze je umístit například jako soubor v Teamsech nebo na virtuální nástěnce (např. Padlet). Hodnotitel výstupů posuzuje úroveň načtení textu podle výše zmíněného Návodu pro moderátory – lze podle něj udělovat i body. Celkem můžete udělit až osm bodů – za každou hlídanou oblast jeden: artikulace, tempo, důraz, intonace, pauzy, variabilita, korektnost a přirozenost.

Ukázka finální nahrávky: zde

Ilustrační obrázek: Vizuální podoba finálního výstupu, autor printscreenu: Pavlína Jurzykowská

Reflexe

Jdi za svým snem (10 min)

Učitel vysvětlí žákům, že práce s hlasem a se čtením se nedá zvládnout za pouhých 45 minut, a podle poslechu vyhodnotí, který ze žáků je ve čtení nejdál. A protože jsme ve škole, šanci by měl dostat každý. Žáci se proto sami, podle svých pocitů a zkušeností se čtením jazykolamu z prostřední části hodiny, rozdělí do moderátorských dvojic – jeden v ní je „zdatnějším“ moderátorem, druhý „učněm“. Společně si na závěr hodiny připraví úvodní moderátorský vstup:

  1. Úvodní pozdrav a představení názvu školního podcastu (například: Máš na to!?)
  2. Představení hosta ve studiu
  3. Představení hlavních okruhů – o čem se budete s hostem bavit a uvedení první otázky

 

Ukázka výstupu: Příprava žáků – úvodní moderátorský vstup

Učitel návrhy sesbírá a příští hodinu vyhodnotí a upozorní na to, co se povedlo skvěle, ale i na to, co do úvodního vstupu moderátorů nepatří. Pokud tuto aktivitu učitel používá jako jednu z osmi hodin vedoucích k tvorbě školního podcastu, tak nadešel čas určit první moderátorskou dvojici, která za pár dní bude moderovat první díl připravovaného školního podcastu.

 

Další související materiály

Svět podcastů – račte vstoupit! 

Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Aplikaci Voki používám jak ve výuce mediální výchovy (čtení do minuty, stand up, krátká zpráva z místa události), tak i v hodinách francouzštiny. Během této výukové aktivity jsem narazila pouze na jeden jediný problém – tím jsou velice rozdílné čtenářské dovednosti žáků. Těm, kteří text do minuty nezvládnou přečíst ani po delším nácviku, text krátím – vyhazuji popis okolností nebo ho začínáme číst až od věty „K soudci přišli vlk Štěpán a liška Šárka…“. 

Zdroje:

  • HATTIE, John. Prokazatelné učení: metodická příručka pro učitele : maximalizace vlivu na proces učení. Přeložil Martin MIKULÁŠ. Praha: Edukační laboratoř, 2022. ISBN 9788090824010.
  • Sieglová, Dagmar: Konec školní nudy, Didaktické metody pro 21. století, Grada Publishing, a. s., Praha 2019.
  • POKORNÝ, Martin. Nápadník do informatiky. Kralice na Hané: Computer Media, 2008. ISBN 9788074020100.
  • KNEBLOVÁ, Hana. České jazykolamy. Ilustroval Josef LADA. Liberec: Dialog, 2016. ISBN 978-80-7424-087-4.
  • LADA, Josef a KNEBLOVÁ, Hana. Dobré rady Josefa Lady klukům a holčičkám. Liberec: Dialog, 2017. ISBN 978-80-7424-101-7.
Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
jpeg
311.52 kB
Ostatní
Návod pro moderátory
jpeg
314.45 kB
Ostatní
Jazykolam

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská DEA

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • vytváří a upravuje digitální obsah, kombinuje různé formáty, vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků
  • Gymnázium
  • Kompetence digitální
  • vytváří, vylepšuje a propojuje digitální obsah v různých formátech; vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků;

Průřezová témata:

  • Základní vzdělávání
  • Výchova demokratického občana
  • Formy participace občanů v politickém životě
  • Gymnaziální vzdělávání
  • Mediální výchova
  • Média a mediální produkce

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová

Organizace prostorová:

Specializovaná učebna, Školní třída

Nutné pomůcky:

PC, mobil, wifi