Odborné články Základní vzdělávání Svět podcastů – račte vstoupit! Díl pátý: Nahráváme!
Odborný článek

Svět podcastů – račte vstoupit! Díl pátý: Nahráváme!

Anotace

Tato výuková aktivita volně navazuje na čtvrtý díl z cyklu Školní podcast. Lze ji žákům nabídnout opět jako samostatnou aktivitu například v hodinách češtiny, mediální výchovy nebo jako digitální výstup z hodin jazyků. Už samotné nahrávání podcastu je pro mnohé žáky zajímavou výzvou. Ve školním prostředí musíme ale počítat s tím, že technické zázemí některých škol zatím nedovoluje dělat podcasting na profesionální úrovni. I přesto lze sen studentů o tvorbě vlastního podcastu díky této aktivitě posunout o kus dál, a to pomocí jednoduché aplikace Podomatic.

Úvod

Stupeň vzdělávání: 2. stupeň ZŠ (8.–9. ročník), SŠ, G

Věková skupina: 14–18 let

Vzdělávací obor: mediální výchova, český jazyk, cizí jazyk

Tematický okruh: tvorba mediálních výstupů / mediální výchova

Očekávané výstupy:

Časová dotace:

Výuka: 45 minut

Příprava: 10 minut

Pokud se danou výukovou aktivitu rozhodnete odučit s cílem vytvořit školní podcast, tak kromě této vyučovací hodiny můžete využít sérii dalších sedmi 45minutových výukových aktivit – viz odkaz na všechny díly této výukové aktivity.

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

  • Oborové: Od žáků, kteří se budou natáčení aktivně účastnit v roli moderátorů (mohou být i dvojice), se vyžaduje několik komunikačních dovedností. Některé z nich jsou pro zahájení natáčení opravdu důležité. Mnohé získají právě během natáčení. Obecně ale platí, že žák, který se chce stát moderátorem školního podcastu, musí mít dobře připravené otázky (viz čtvrtý díl), ale zároveň být flexibilní a připravený improvizovat, pokud se rozhovor vydá nečekaným směrem.
  • Digitální: Žáci by měli zvládnout porozumět jednoduchým anglickým pokynům v aplikaci Podomatic. Budou se muset umět zaregistrovat pomocí e-mailu a vytvořit si silné heslo pro možnost opakovaného přístupu k nahrávkám.

Přínos využití digitálních technologií:

Žák/žákyně:

  • se díky této aktivitě seznámí s inovativními možnostmi efektivního využívání digitálních technologií v zajímavém kontextu (Efektivita a inovace: DK-9-4-01 navrhuje různé postupy k řešení vybraných problémů pomocí digitálních technologií);
  • tvoří a vyjádřuje se za pomoci digitálních prostředků ke splnění stanovených cílů (Tvorba a vyjádření: DK-9-3-01 vytváří a upravuje digitální obsah v různých formátech, dané formáty kombinuje (vytváří webové prezentace, infografiku a multimédia), vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků ke splnění stanovených cílů).

Cíl

Žáci a žákyně: 

  • zrealizují publicistický rozhovor s hostem, tzn. položí předem připravené otázky;
  • zvládnou technické výzvy spojené s natáčením zvuku – nastaví si mikrofon tak, aby byl zvuk čistý a srozumitelný.
  • Rozhovor nahrají pomocí nahrávacího softwaru Podomatic – nahrávání spustí a zastaví, obohatí o zvukové předěly a poté zvukový soubor uloží (v dalším díle o školním podcastu si řekneme, jak nahrávku upraví, odstraní chyby nebo nežádoucí pasáže a vyváží hlasitost).

Popis výukové aktivity

EVOKACE

Přivítání hosta v improvizovaném školním  studiu (10 minut)

Zadání:

  1. Přivítejte ve třídě hosta. Moderátoři se ho ujmou a ještě jednou projdou předem domluvené okruhy.
  2. Ostatním žákům rozdejte nebo promítněte návod s popisem funkcionalit aplikace Podomatic. V něm se dozvědí, jak lze rychle a jednoduše natočit podcast s jednoduchými předěly. Mohou si začít zkoušet namlouvat zkušební texty, improvizovat ve dvojicích. Moderátoři mezitím usadí hosta před mikrofon a vyzkouší, zda funguje technika.

Autorka návodu: Pavlína Jurzykowská

3. Těsně před natáčením vyberte se žáky vhodný předěl pro jednotlivé tematické okruhy vašeho školního podcastu. V aplikaci Podomatic lze v rámci pauzy (tlačítko Resume) zvolit tyto:

Metodická poznámka pro učitele:

Pokud tuto výukovou aktivitu učíte bez návaznosti na mé předchozí díly o tvorbě školního podcastu, budete potřebovat větší časovou dotaci – pravděpodobně dvě vyučovací hodiny. Na té první zvolte obsahovou náplň a periodicitu podcastu, vymyslete se žáky název a vyzvěte je, aby vybrali a prostřednictvím e-mailu pozvali hosta (pokud se nejedná o „hraný“ podcast a hostem je jeden z nich). Pokud ale tato vyučovací hodina navazuje na předchozí díly o tvorbě školního podcastu, máte vyhráno – žáci/moderátoři už teď drží v ruce otázky rozhovoru i vstupní uvítací text. Znají své posluchače (cílovou skupinu), periodicitu i název epizody. Natáčení zvukového záznamu může začít.

 

UVĚDOMĚNÍ

Nahrávání epizody (30 minut)

Editace prvního podcastu je těžká zkouška, na které spousta začínajících podcasterů ztroskotá. Žáci nejdříve pocítí silné odhodlání si podcasting vyzkoušet. Jejich nadšení ale bohužel často upadá hned při první softwarové výzvě, jak vlastně podcast fyzicky realizovat. Zvládnout všechny technické detaily ve třídě plné žáků na různých úrovních technických dovedností tak nemusí být během 45 minut snadné, proto je důležité spolehnout se na aplikaci, která některé věci nastaví a provede automaticky.

Zadání:

  1. Aby žáci mohli nahrávat, tak musí hlavně připojit mikrofon k počítači nebo nahrávacímu zařízení. Pokud vám jde o jednoduchost, tak si pořiďte USB mikrofon. Ten ovšem připojíte do počítače jen jeden, takže pokud plánujete mikrofonů více, budete muset využít mixážní pult. Podrobný návod naleznete ZDE.
  2. Poproste ostatní spolužáky o klid ve třídě a respekt vůči potřebám hosta a moderátorů. Vyzvěte moderátory a technickou obsluhu PC (já vybírám technicky zdatné žáky), aby spustili testovací a poté ostré natáčení. 
  3. Začněte nahrávat podcast v aplikaci Podomatic podle návodu výše.
  4. Používejte pauzy (Resume) pro vkládání předělů – nejlépe po tematických blocích. Nezapomínejte, že méně je více.
  5. Zkontrolujte, jestli žáci uložili natočený díl správně – pusťte si začátek i konec.
  6. Pokud máte časovou dotaci, příští hodinu podcast se žáky nastříhejte (pomoci může šestý díl tohoto vzdělávacího seriálu). Pokud už v hodinách nemůžete věnovat více času střihu a opravám chybných pasáží, poproste nejzdatnější technické typy vaší třídy – správně motivovaní žáci si rádi s finální podobou školního podcastu pohrají  i ve svém volném čase.
  7. Publikujte – například na školním YouTube kanálu.

 

Ukázku historicky prvního výstupu z dílny mých žáků naleznete ZDE.

Autorka prinstscreenu: Pavlína Jurzykowská

REFLEXE

Na závěr hodiny hledejte v novém podcastu se žáky pasáže, ve kterých působili sebejistě a pohotově. Ty vychvalte. Na chyby upozorněte pouze všeobecně, aby studenti neztratili sebevědomí do další mediální tvorby. Zdůrazněte jim, že každý podcaster si musí vytvořit podmínky a způsob vedení rozhovoru, ve kterém se cítí komfortně a sebejistě, což obvykle nastává až po natočení několika epizod. Zlepšení přichází se zkušenostmi, tedy s nahráváním a zpracováním dalších dílů. A na ty se už od příštího týdne začne připravovat další moderátorská dvojice – před koncem hodiny ji zvolte. Spolu se žáky pak vyberte jméno dalšího hosta, zopakujte pravidla pro tvorbu vhodných otevřených otázek a zkontrolujte, jestli moderátorská dvojice odeslala budoucímu hostovi e-mail s pozváním do studia na předem domluvený čas natáčení.

Metodická poznámka: Na tvorbě otázek a pozvánce pro další hosty mohou děti pracovat během samotné realizace podcastu, kdy jsou „v akci“ pouze dva žáci – moderátoři.

Další související materiály

Svět podcastů – račte vstoupit! 

Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

V rámci reflexe po mediálních výchovách, ve kterých jsme se žáky natáčeli podcasty, moderátoři nejčastěji popisovali problém se schopností improvizovat a rychle vymyslet otázku na zrovna hostem prozrazenou zajímavou informaci. Bohužel z důvodu „výměny“ moderátorů si každý z mých šestnácti žáků vyzkoušel sedět během jednoho školního roku za mikrofonem pouze dvakrát (podcast měl měsíční periodicitu) – takže zlepšení v této improvizační oblasti mohlo díky tomu potvrdit jenom několik z nich. I přesto si myslím, že točení školního podcastu (nejlépe v rámci hodin mediální výchovy nebo mediálního kroužku) žáky nesmírně obohacuje. Byly to hodiny, které mně i jim dávaly smysl a žáky na poli komunikačních dovedností velmi obohatily.

Zdroje:

  • ŠTĚPÁNÍK, Stanislav; HÁJKOVÁ, Eva; ELIÁŠKOVÁ, Klára; LIPTÁKOVÁ, Ľudmila a SZYMAŃSKA, Marta. Školní výpravy do krajiny češtiny: didaktika českého jazyka pro základní školy. Plzeň: Fraus, 2020. ISBN 9788074895951.
  • HATTIE, John. Prokazatelné učení: metodická příručka pro učitele : maximalizace vlivu na proces učení. Přeložil Martin MIKULÁŠ. Praha: Edukační laboratoř, 2022. ISBN 9788090824010.
  • https://www.dantrzil.cz/blog/jak-vytvorit-podcast
  • https://youtu.be/W1ztKgPQDqU?si=p44zatO4IZg-gwaU
Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
jpeg
336.91 kB
Ostatní
Metodický list

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská DEA

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence komunikativní
  • využívá informační a komunikační prostředky a technologie pro kvalitní a účinnou komunikaci s okolním světem
  • Gymnázium
  • Kompetence komunikativní
  • efektivně využívá moderní informační technologie
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • vytváří a upravuje digitální obsah, kombinuje různé formáty, vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků
  • Gymnázium
  • Kompetence digitální
  • vytváří, vylepšuje a propojuje digitální obsah v různých formátech; vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků;

Průřezová témata:

  • Základní vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Rozvoj schopností poznávání
  • Gymnaziální vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Poznávání a rozvoj vlastní osobnosti

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová

Organizace prostorová:

Specializovaná učebna

Nutné pomůcky:

PC, internet