Kromě celosvětově nejpoužívanějšího internetového vyhledávače Googlu existují samozřejmě i další, jako např. Yahoo, Bing, Altavista, u nás pak např. Seznam, Jyxo ad. Google však suverénně vede mezi on-line vyhledávači téměř ve všech zemích s výjimkou Ruska (kde je na 1. místě Yandex), Číny (Baidu), Japonska (Yahoo) a Jižní Koreje (Naver). Překvapivou výjimkou je Česká republika, která je jedinou zemí používající latinskou abecedu, v níž nad Googlem vítězí lokální vyhledávač (Seznam).
V současné době jsou stále populárnější sociální sítě. Na jedné z nich – Twitteru – můžete vyhledávat mezi tzv. „tweety“, tedy veřejnými příspěvky uživatelů této sociální sítě, kteří mezi sebou sdílejí zajímavé odkazy na různá témata.
Na Internetu najdete spoustu informací, které se každým dnem rozšiřují. Je tedy důležité vědět, jak mezi nimi co nejsnáze a nejrychleji najít to, co vás zajímá. Při hledání specifické informace zadejte do vyhledávače více slov, která můžete postupně doplňovat o slova další a tím lépe definovat konkrétní oblast, jež vás zajímá. Vyhledávači můžete dokonce klást i celé otázky, jako byste mluvili s člověkem.
Velkým pomocníkem při vyhledávání jsou možnosti pokročilého vyhledávání – použití tzv. operátorů. Vložíte-li např. hledaná slova do uvozovek („“), výsledné stránky budou obsahovat všechna uvedená slova v zadaném tvaru i pořadí těsně u sebe. Jako frázi můžete zadat i jedno slovo, které se vyhledá pouze v zadaném tvaru.
Operátor not či mínus (-) slouží k odfiltrování stránek obsahujících určitý výraz. Lze jej použít pouze v kombinaci s jiným hledaným slovem. Znaménko mínus se zapisuje bez mezery přímo před zvolené slovo dotazu.
Použitím operátoru site: můžete vyhledávat informace z konkrétního webu, například všechny zmínky o prohibici zveřejněné na serveru www.idnes.cz vyhledáte zadáním prohibice site:idnes.cz
Operátory můžete kombinovat. Když tedy naopak nechcete, aby se informace o prohibici načetly i ze serveru www.idnes.cz, zadáte: prohibice -site:idnes.cz
Výše uvedené operátory jsou platné pro vyhledávač Google. Jestliže používáte jiný vyhledávač, informujte se o typech operátorů přímo na jeho stránkách.
Možností, jak si ulehčit práci při vyhledávání na Internetu neustále přibývá. Díky aplikaci Google Voice Search nemusíte zadávat „dotazy“ vyhledávači pouze prostřednictvím klávesnice, ale můžete se skutečně „zeptat“ použitím svého hlasu. Hlasové vyhledávání bylo nejprve vyvinuto pro mobilní telefony s operačním systémem Android nebo iOS. Od konce roku 2011 můžete dotazy diktovat i svému počítači, musíte však mít nainstalovanou poslední verzi vyhledávače Google Chrome (hlasové vyhledávání zatím není dostupné ve všech jazycích).
Internet je otevřený pro každého z nás, může zde „publikovat“ každý – odborník na dané téma i laik. Proto je zapotřebí mít na paměti, že ne všechny informace zveřejněné na Internetu musí být 100% pravdivé. Zkuste si proto ověřit důvěryhodnost zdroje nebo informaci hledat na více serverech.
A doporučení na konec: nezapomeňte si odkaz na (někdy i pracně) vyhledanou webovou stránku uložit mezi „záložky“ svého internetového prohlížeče.
![]() |
Text je dostupný také na www.jaknainternet.cz.
V případě nápadů či komentářů pište prosím na e-mail akademie@nic.cz.
|
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Jak na internet.
Ostatní články seriálu:
Článek je zařazen v těchto kolekcích: