Vyhněte se použití pirátských verzí programů. Je to neetické a nelegální. Pirátské verze mohou také obsahovat viry i jiný škodlivý software.
Nikdy neotvírejte přílohu e-mailu, která vám přišla od neznámé osoby. Tato příloha může obsahovat nebezpečný vir nebo jiný škodlivý obsah. Pokud máte jakékoliv podezření na nebezpečný obsah, ale přílohu máte potřebu nebo musíte otevřít, zkontrolujte tuto přílohu svým antivirovým programem. Téměř všechny antivirové programy umožňují ještě před spuštěním daného souboru tento soubor zkontrolovat.
Skoro stejné je to i s jinými e-maily. Pamatujte, že například vaše banka vám určitě nepošle zprávu, v níž vás bude žádat o vaše osobní údaje. Nebude vám ani posílat aktivní odkaz na nové stránky internetového bankovnictví. Vždy proto u podezřelých stránek zkontrolujte jejich skutečnou adresu v řádku prohlížeče.
Při surfování na Internetu můžete narazit také na útočnou stránku obsahující vir nebo jiný nebezpečný software. Z 90 % je označena červenou obrazovkou, která vás o tomto stavu informuje. V tuto chvíli máte dvě možnosti – buďto prohlížeč okamžitě zavřít a na danou stránku již nechodit, nebo kliknout na tlačítko „Rychle odsud pryč“.
Nevěřte každé informaci, kterou na Internetu najdete, raději používejte zdravý rozum.
Text je dostupný také na www.jaknainternet.cz.
V případě nápadů či komentářů pište prosím na e-mail akademie@nic.cz.
|
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Jak na internet.
Ostatní články seriálu: