Odborné články Gymnaziální vzdělávání Slavné dny pro SŠ: Den, kdy Němci kapitulovali u Stalingradu
Odborný článek

Slavné dny pro SŠ: Den, kdy Němci kapitulovali u Stalingradu

16. 3. 2016
Gymnaziální vzdělávání
Autor
Josef Märc

Anotace

Žáci jsou prostřednictvím aktivity seznámeni s průběhem stalingradské bitvy, zakomponují tuto událost do kontextu událostí roku 1943 a dobových, především nacistických očekávání. Lekce pracuje také s propagandistickými texty. Jejím výstupem je vytvoření textu.

Cíl

Žáci:

  • jsou schopni zařadit události roku 1943 do kontextu druhé světové války, ocení význam bitvy u Stalingradu, 
  • jsou schopni popsat a objasnit důsledky bitvy u Stalingradu, 
  • jsou schopni vysvětlit vybrané strategie propagandy a sestavit osnovu textu.

Délka:

45 minut

Postup:

Píšeme zprávu:

I. Domácí zadání – pro všechny žáky – práce s první stranou PL; podpůrné zadání může znít následovně: Prostudujte následující texty z učebnic a vyberte z nich pět důležitých pojmů pro bitvu u Stalingradu. Pro tři vybrané (určené) žáky – vyhledejte podle vás důležité statistické údaje k bitvě u Stalingradu; každý z těchto žáků si vybírá tři údaje (je vhodné, když spolu spolupracují).

II. Školní činnost na základě pracovního listu

1. Prostudujte následující texty z učebnic a vyberte z nich pět důležitých pojmů pro bitvu u Stalingradu. Napište asociace ke slovu Stalingrad. Můžete vyznění těchto asociací ohodnotit jako „pocit čehosi hrůzného“?

2. Na základě atlasu vytvořte kartogram s následujícími pojmy: Stalingrad – El Alamejn – Kursk – Sicílie – Kyjev – Moskva – Leningrad

3. Po zhlédnutí filmu vyberte tři informace, které byste označily

a) jako zcela hodnověrné

b) jako pravděpodobné

c) jako nepravděpodobné

Porovnejte své označení informací s názory kolegů ve skupině.

4. Vyberte si jeden z citátů a přepište jej do jedné věty vlastními slovy. V optimálním případě tak, že si citát ještě jednou přečtete, otočíte jej a budete jej přepisovat na základě rozpomínání.

5. Statistika: žákovské příspěvky – na základě domácí přípravy tři žáci zpaměti uvádějí vždy po dvou statistických údajích o bitvě u Stalingradu.

6. Dokončení a hodnocení textu (na základě technik propagandy) – na základě situace ve třídě je vhodné se rozhodnout, budou-li žáci svůj text analyzovat sami, případně ve dvojicích navzájem. Učitel představí techniky a nechává žákům prostor pro analýzu textů (viz Příloha 4) a další.

  • Marína Zavacká, O propagande alebo Ako balamutit občanov. In: História, 5–6/2004, s. 17–18. Marína Zavacká, K problematike výskumu totalitnej komunistickej propagandy: vybrané pojmy, mechanizmy, obsahy [On the problems of totalitarian communist propaganda research: selected terms, mechanisms, contents], In: Historický časopis, 03/2002, s. 439–456.

7. Fakultativně se lze věnovat aktivitě – ilustrování textu – pracujte s dostupnými zdroji a nabídnutými otázkami: Jak na Vás působí socha „Matka Vlast volá do boje“? Postavena na počest vítězství u Stalingradu. Jak byste Vy připomněli vítězství u Stalingradu, respektive v druhé světové válce? Jak je (bylo) toto vítězství připomínáno v roce 2015, bude v roce 2025, 2045?

Reflexe:

Probíhá během aktivity několikrát formou diskuse, závěrečná úkolem 6, ve kterém je klíčové, aby žáci dokázali argumenty potvrdit své názory a reflektovali individuální přístupy.

Poznámky:

  • pokud nejsou uvedeny jinde:

Projevy Hitlera a Stalina: https://www.youtube.com/watch?v=He6lEz_wwTE

Kapitulace: https://www.youtube.com/watch?v=CWFFPdBOJ48

Ověřené zdroje: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3171

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10469645853-nejvyznamnejsi-operace-2-svetovevalky/212382555920011-bitva-u-stalingradu/

http://www.inference.phy.cam.ac.uk/sanjoy/teaching/reading-media/3/day3.pdf 

Přílohy:

Přílohy jsou k dispozici na stránce http://www.slavne-dny.cz/episode/10001406/den-kdy-nemci-kapitulovali-u-stalingradu v metodice pro učitele.


Kapitolu Den, kdy Němci kapitulovali u Stalingradu z cyklu Slavné dny pro základní vzdělávání najdete na http://www.slavne-dny.cz/episode/10001406/den-kdy-nemci-kapitulovali-u-stalingradu včetně příloh.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Josef Märc

Hodnocení uživatelů

Jan Maršák
28. 3. 2016, 16:57
Maďaři "nekapitulovali před Bruselem". A to má být něco výjimečného? Orbán přece moc dobře ví, že Brusel ho nemůže nijak postihnout (jak?), navíc získá body u domácích voličů (a to nejen pro další volby do národního, ale i Evropského parlamentu) a o dotace z Bruselu též v žádném případě nepřijde. (Navíc , hrdina, zažaloval Evropskou komisi u Evropského soudu.) Jeho proslov je v tomto kontextu skutečně etalonem hrdinství a den, kdy ho proslovil by měl být snad "zapsán zlatým písmem" nejen do maďarských, ale i evropských dějin. 

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Zařazení do seriálu:

Tento článek je zařazen do seriálu Slavné dny.
Ostatní články seriálu:

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Gymnázium
  • Kompetence občanská
  • o chodu společnosti a civilizace uvažuje z hlediska udržitelnosti života, rozhoduje se a jedná tak, aby neohrožoval a nepoškozoval přírodu a životní prostředí ani kulturu

Mezioborove presahy:

  • Odborné vzdělávání
  • 68-42-L/51 Bezpečnostně právní činnost

Organizace řízení učební činnosti:

Individuální, Skupinová, Frontální

Organizace prostorová:

Školní třída

Nutné pomůcky:

pracovní list, atlas