Odborné články Gymnaziální vzdělávání Slavné dny pro SŠ: Den, kdy zavraždili Kennedyho
Odborný článek

Slavné dny pro SŠ: Den, kdy zavraždili Kennedyho

16. 11. 2015
Gymnaziální vzdělávání
Autor
Josef Märc

Anotace

Žáci jsou prostřednictvím aktivity seznámeni s průběhem atentátu na Johna Kennedyho a také jeho bratra Roberta. A především s otazníky, které jejich zavraždění vyvolalo. Během lekce zvažují možné důvody vedoucí k zavraždění JFK (studená válka, berlínská zeď, karibská krize, otázka Izraele, pronikání komunismu do Latinské Ameriky, mafie, rasismus v USA, kosmický program) a posléze je porovnávají s důvody, které vedly k zavraždění Roberta. Zamýšlejí se nad zobrazovaným tématem v historické souvislosti, získávají informace z filmového média. Uvědomují si, jakým způsobem zachází film s fakty a které faktory omezují jeho hodnověrnost.

Cíl

Žáci:

  • jsou schopni zařadit významné atentáty na prezidenty USA do kontextu historického vývoje,
  • jsou schopni objasnit problémy, které se kolem atentátu na JFK objevují,
  • jsou schopni navrhovat a obhajovat hypotézy dějinných procesů, které ovlivňovaly USA v 60. letech, a zároveň objasňovat, proč se některé z nich uplatňují ještě v současnosti,
  • se zamýšlejí nad omezením objektivity i u tzv. dokumentárního filmu.

Délka:

45 minut

Postup:

1) Učitel napíše, zobrazí, rozdá, ... otázku: Jak se jmenuje současný prezident USA a kdo by mohl mít „hypotetický“ zájem na jeho zavraždění? Žáci by se měli dostat k výsledku Obama. Tři žáci posléze střídavě zapisují na tabuli návrhy hypotéz. Učitel nekomentuje, jen u zajímavých a aktuálních podnětů žádá navrhovatele o podrobnější vysvětlení.

2) Žáci vypracovávají úkol I.b. Čtou medailonky a nejprve ve dvojicích a posléze ve čtveřicích objasňují historické souvislosti atentátů. Například – jak souvisí Lincolnova smrt s občanskou válkou v USA?

Abraham Lincoln (15. dubna 1865), původně právník, ale vykonával také lecjaká jiná povolání (tesař, pošťák), byl 16. prezidentem USA v letech 1861–1865 a prvním prezidentem z řad Republikánské strany. Jeho zvolení vedlo k vypuknutí občanské války v USA. Za americké občanské války vedl severní státy. Krátce po kapitulaci Jihu v roce 1864 byl znovu zvolen prezidentem. V dubnu 1865 jej v divadle smrtelně zranil jižanský fanatik.

James Abram Garfield (19. září 1881) ze státu Ohio byl zvolen 20. prezidentem Spojených států. Ve funkci prezidenta strávil pouhých šest měsíců a 15 dnů. Ačkoliv nebyl voják, byl profesorem klasických jazyků, dokázal po vypuknutí občanské války jako dobrovolník zorganizovat pěší pluk vojsk Unie. V těžkých bitvách to dotáhl až na generála. Po atentátu (byl zasažen dvěma ranami z revolveru) poměrně dlouho zápasil o život, nakonec podlehl infekci. Atentátníkem byl právník, který podporoval druhé křídlo republikánů.

William McKinley (14. září 1901) byl 25. prezident Spojených států. Podobně jako Garfield i McKinley pocházel ze státu Ohio, kde působil jako advokát a čtyři roky byl guvernérem. Jako dobrovolník se rovněž zúčastnil občanské války, vyznamenal se v celé řadě bitev a skončil v hodnosti majora. V listopadu 1896 vyhrál prezidentské volby za Republikánskou stranu a v roce 1900 tento úspěch zopakoval. Byl zavražděn anarchistou a v úřadu ho nahradil Theodore Roosevelt.

John Fitzgerald Kennedy (22. listopadu 1963) byl 35. prezidentem USA v letech 1961–1963. Syn z milionářské rodiny irského původu, absolvent dvou univerzit (Harvard a Londýn). Hrdina z bojů v Pacifiku za 2. světové války, jenž po dlouhé plavbě v moři sám zachránil těžce raněného námořníka. A konečně nejmladší prezident v dějinách USA, člen Demokratické strany, katolík. Zavražděn byl během návštěvy v texaském Dallasu dne 22. listopadu 1963.

Podle Ivana Brože (upraveno – http://21stoleti.cz/blog/2007/02/19/zahady-atentatu-naprezidenty-usa-obeti-fanatiku-nebo-spiknuti/).

3) Na základě domácího zadání žáci předkládají konkrétnější hypotézy k zavraždění Kennedyho – I.c a doplňují do myšlenkové mapy (myšlenkové mapy jsou součástí metodiky ke stažení).

4) Společné sledování filmu nebo se přečte text z knihy „Slavné dny 50 + 2 příběhy, které psaly historii“.

5) Žáci vypracovávají zadání III.b podle pracovního listu. Které hypotézy byly potvrzeny klipem? Společná diskuse.

6) Žáci si ve dvojicích zpracovávají zadání III. c. Které okolnosti atentátu a jeho vyšetřování považujete za podezřelé? Společná diskuse.

7) Žáci ve čtveřicích zpracovávají zadání III. d. Kterým částem dokumentu naprosto věříte a které považujete za problematické? Společná diskuse.

8) Individuální doplnění tabulky. Po vyplnění učitel postupně vyzývá různé žáky k přečtení svých zápisků. Komentáře činí jen ostatní žáci.

9) Sledování filmu (pokud se učitel rozhodne věnovat více prostoru diskusím a pokud si tyto uchovávají potenciál, je vhodné 9. až 11. úkol přesunout za domácí zadání). Osvědčilo se pustit i celý díl o atentátu na JFK, respektive vybranou část opakovaně, a to zejména vzhledem k úkolu z bodu 7 – III. d – z pracovního listu.

10) Žáci individuálně doplňují tabulku z úlohy 8.

11) Žáci formulují vlastní stanoviska k následným otázkám: Může atentát na prezidenta změnit USA, svět? Může atentát změnit USA? Může atentát změnit svět?

Reflexe

Probíhá během aktivity několikrát formou diskuse, závěrečná úkolem 11. (IV. z pracovního listu), ve kterém je klíčové, aby žáci dokázali argumenty potvrdit své názory (domněnky) a své postoje k násilí obecně. Diskuse v optimálním případě směřuje k obecnějším tématům a přesahuje rámec úzce vymezeného pojetí dějepisného učiva – role násilí v dějinách, zdařené i nezdařené atentáty a jejich následky, otázka trestu, se zvláštním zřetelem k trestu smrti apod. Vhodné pro obecnější charakter aktivity by bylo rovněž téma o možnosti zjistit pravdu a nalézt skutečné viníky, o manipulaci s důkazy, o konspiraci atd.

Poznámka a zdroje:

Pro učitele: Tabulka atentátů na prezidenty USA (tabulka k dispozici v metodice ke stažení)

http://21stoleti.cz/blog/2007/02/19/zahady-atentatu-na-prezidenty-usa-obeti-fanatiku-nebospiknuti/

http://en.wikipedia.org/wiki/John_F._Kennedy

Doporučení:

Životopis JFK naleznete v knize Slavné dny 50 + 2 příběhy, které psaly historii.


Kapitolu Den, kdy zavraždili Kennedyho z cyklu Slavné dny pro základní vzdělávání najdete na http://www.slavne-dny.cz/episode/534201/den-kdy-zavrazdili-kennedyho-22-listopad včetně příloh.

Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
pdf
475.59 kB
PDF
Metodika pro učitele k tisku
pdf
279.3 kB
PDF
Pracovní list pro SŠ
Autor
Josef Märc

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Zařazení do seriálu:

Tento článek je zařazen do seriálu Slavné dny.
Ostatní články seriálu:

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Gymnázium
  • Kompetence občanská
  • promýšlí souvislosti mezi svými právy, povinnostmi a zodpovědností; k plnění svých povinností přistupuje zodpovědně a tvořivě, hájí svá práva i práva jiných, vystupuje proti jejich potlačování a spoluvytváří podmínky pro jejich naplňování

Mezioborove presahy:

  • Odborné vzdělávání
  • 68-42-L/51 Bezpečnostně právní činnost

Organizace řízení učební činnosti:

Individuální, Skupinová, Frontální

Organizace prostorová:

Školní třída

Nutné pomůcky:

pracovní list, kniha Slavné dny 50 + 2 příběhy, které psaly historii (str. 294)