Slavné dny pro SŠ: Den, kdy byl dobyt jižní pól
Cíl výuky:
Žáci:
- se seznámí s klíčovými okamžiky Amundsenova života,
- se zamyslí nad motivací, která vede k podstupování rizika ve jménu posunutí mezí lidského poznání,
- se pokusí vcítit do Amundsenových pohnutek, které ho vedly k pomoci A. Nobilemu, a ztvární je v uměleckém textu.
Délka:
2 vyučovací hodiny (cca 80 minut včetně projekce filmu)
Postup:
Aktivita před filmem:
1) Požádáme žáky, aby doma vyhledali informace o životě Roalda Amundsena.
2) Na začátku následující hodiny v několika bodech na tabuli na základě odpovědí žáků vypíšeme klíčové okamžiky Amundsenova života.
3) Pustíme video nebo rozdáme text z knihy „Slavné dny 50 + 2 příběhy, které psaly historii“ který si následně žáci přečtou.
4) Rozdělíme třídu do čtyř skupin, každá dostane text + PL 1 s následujícími úkoly:
a) Zamyslete se nad motivací účastníků této výpravy a najděte alespoň dva důvody pro a dva proti.
b) Vzpomeňte si na další příklady expedic, které posunuly hranice poznání.
5) Důvody i příklady napíší skupiny na tabuli – diskuse.
6) V závěru hodiny rozdáme pracovní list 2 s úkoly – žáci je vyplní doma, nejzdařilejší slohové práce se souhlasem autorů přečteme třídě, případně je přečtou sami autoři.
Pl 2:
a) Dohledejte si podrobnosti o Amundsenově smrti.
b) Jste Roald Amundsen a právě jste se rozhodl vydat se na pomoc Albertu Nobilemu. Píšete dopis rodině, v němž vysvětlíte svou motivaci k tomuto činu související se Scottovou smrtí.
Doporučení:
Fotky a mapy jednotlivých expedic naleznete v knize Slavné dny 50 + 2 příběhy, které psaly historii.
Kapitolu Den, kdy byl dobyt jižní pól z cyklu Slavné dny pro základní vzdělávání najdete na http://www.slavne-dny.cz/episode/539114/den-kdy-byl-dobyt-jizni-pol-14-prosinec včetně příloh.
Náhled | Typ | Velikost | Název |
---|---|---|---|
![]() | 354 kB | Metodika pro učitele k tisku | |
![]() | 207 kB | Pracovní list pro SŠ I | |
![]() | 208 kB | Pracovní list pro SŠ II |