Odborné články Základní vzdělávání Růže pro Algernon: Lidská x umělá inteligence
Odborný článek

Růže pro Algernon: Lidská x umělá inteligence

Anotace

Při této aktivitě se žáci naučí pracovat operovat s pojmy inteligence, umělá inteligence (možnosti použití, výhody, nevýhody), budou pracovat s textem, rozvíjet čtenářskou gramotnost, vyhodnocovat informace, a rozvíjet čtenářskou gramotnost a schopnost diskutovat.

Úvod

Stupeň vzdělávání: od 8. ročníku ZŠ a odpovídajících ročníků nižšího gymnázia

Věková skupina: od 13 let

Časová dotace:

  • Výuka: 2x 45 min
  • Příprava: 30 min

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

  • oborové: práce s textem, čtenářská gramotnost
  • digitální: práce s ChatGPT

Cíl

  • Žák porovná lidskou a umělou inteligenci.
  • Žák uvede rizika a přínosy AI pro život lidí.
  • Žák využívá AI pro své učení.
  • Žák se učí využívat AI pro běžný život.
  • Žák se učí tvořit prompty.
  • Žák se učí pracovat s chybami v textu, který vytvořil někdo jiný, a tyto chyby opravit tak, aby byl text srozumitelný.

Přínos využití digitálních technologií:

  • DK – 5-3-01 – efektivita a inovace – porovnává informace, seznamuje se s pojmy AI, prompt, využívá digitální technologie k opravě chyb v textu

Metodická poznámka: Je možno si vybrat jen některé z bodů, propojit více předmětů, realizovat jako projekt či čtenářskou dílnu – nejlépe v 9. ročníku, např. v období po přijímacích zkouškách.

Popis vzdělávací aktivity:

Evokace

  • Úvodní diskuze – Co je to inteligence? Dá se měřit?

Uvědomění

  • Vyhledávání – Wikipedia, Google: inteligence, druhy inteligence, vysoké IQ, AI

 

 

 

  • Teorie – Co je to umělá inteligence?

 

Úkol pro žáky:

Zeptejte se ChatuGPT, co je to umělá inteligence.

Shrnutí, co vše se dá zmínit o AI:

CO JE UMĚLÁ INTELIGENCE?

Žádnou všeobecně přijímanou definici umělé inteligence nemáme.

Možné definice:

  • program, který simuluje lidské myšlení a akce,
  • stroje vykazující činnosti spojované s inteligencí, jako je učení se a řešení problémů,
  • umělá inteligence je soubor technologií, které kombinují data, algoritmy a výpočetní výkon.

VÝZNAM UMĚLÉ INTELIGENCE

Umělá inteligence zažívá v posledních letech velký rozmach. Systémy umělé inteligence dnes již běžně překonávají člověka v celé řadě úloh, jako jsou například šachové nebo pokerové turnaje, klasifikace obrázků i rozpoznávání obličejů. Velký význam má umělá inteligence pro automatizaci rutinní psychické práce.

Co nám přináší inteligence?

Umělá inteligence – etická otázka

Proč se vůbec učit, když za nás spoustu věcí může vyřešit AI?

Které profese budou podle vás v budoucnosti zcela/částečně nahrazeny AI?

  • průmysl (automatizace), zdravotnictví (diagnostika, operace, výzkum), finančnictví, doprava (řízení dopravy, výběr trasy), obchod (doporučování produktů), jazyky (překlady)
  • Seznámení s obsahem románu/povídky – Kdy byl poprvé použit její námět? Proč je toto téma stále zajímavé/aktuální?

Úvod:

Růže pro Algernon

  • sci-fi román o smyslu lidské existence, o touze po lásce a lidské vřelosti, přijetí druhými

Růže pro Algernon od Daniela Keyese (původní námět vznikl jako nadčasová povídka už v roce 1959), určená pro starší -náctileté otevírá velký prostor k zamyšlení nad lidskou inteligencí, genetickým inženýrstvím, vztahy mezi lidmi. 

Hlavní postavou je mentálně retardovaný mladík Charlie Gordon, který je vybrán pro experimentální pokus, jehož cílem je zvýšení inteligence. Pokus se zdá být zpočátku úspěšný, Charlieho inteligence po operaci mozku postupně roste, intelektuálně přesahuje i své lékaře, ale postupně se dostává do sociální izolace. Navazuje citový vztah se svou učitelkou. Také se mění jeho vztah s lidmi v okolí. Jako slaboduchý pracoval v pekárně, kde byl pro své kolegy zdrojem zábavy, ale měl pocit, že má přátele. Teď je inteligenčně nad nimi a cítí, že najednou žádné přátele nemá. Navíc díky své schopnosti učit se a vstřebávat ty nejnáročnější vědomosti z různých vědních oborů je schopen najít chybu v předpokladech v experimentu, cítí se být pokusným zvířetem na stejné úrovni jako laboratorní myška jménem Algernon. Na základě svých bádání dojde k předpokladu, že stejně jako v jejím případě nebude změna inteligence trvalá a že konec je blízko. Charlie sleduje, jak se blíží jeho pád, stejně jako se propadá jeho jediný společník, myš Algernon – místo inteligence přichází nastupuje hloupost, místo zájmu lhostejnost, senilita a smrt. Zároveň zjišťuje, že zas tak šťastné jeho období tuposti a přátelství s kolegy v pekárně nebylo. Proč je vůbec inteligence brána jako hodnota?

Až teprve ve chvíli, kdy román dočtete, pochopíte význam názvu. Růže zmiňovaná v titulu je darem od Charlieho pro myš, která se stala jeho vzorem, společníkem a přítelem; právě této myšce dává Charlie růže na hrob.

Zadání pro žáky:

Zamyslete se a prodiskutujte ve skupině:

Přináší nám inteligence jen samá pozitiva?

Diskuze: Co nám přináší inteligence? Je vysoká inteligence pro život dobrá? Žije se lidem s vysokým IQ dobře? Jak společnost začleňuje lidi s nižší inteligencí? Co nového nám přinesla AI?

  • Práce s textem – úryvek z knihy – oprav chyby - viz pracovní list v příloze

Nejprve nechte žáky pracovat bez využití digitálních technologií, potom mohou zkusit využít automatické opravy ve WORDu, korektor pravopisu a nakonec zadat prompt Chat GPT.

Automaticky podtrženo ve WORDu:

Autor díla: Helena Peřinová

S korektorem pravopisu:

Autor díla: Helena Peřinová

Metodická poznámka: Tento úkol je možno využít v hodině českého jazyka, ale i přímo ve výchově k občanství. Nejde jen o opravování chyb, ale i také o uvažování nad tím, jak přemýšlí a píše svůj deník mentálně retardovaný mladý muž. Žáci se musí snažit pochopit jeho myšlenky, pak teprve mohou upravit stylistiku a gramatické chyby.

Opraveno ChatemGPT:

Autor díla: Helena Peřinová

Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce: 9. ročník – výchova k občanství, skupinová práce

  • Diskuze mohou trvat delší dobu – hodně individuální, hodně živá diskuze proběhla na téma: Má smysl se učit? Které profese budou zcela nahrazeny umělou inteligencí?

Z prací žáků:

 

Autor díla: Helena Peřinová

Autor díla: Helena Peřinová

Reflexe:

Při využití digitálních technologií, dostaneme řešení velmi rychle, ale ne všechno je pochopeno a opraveno správně. Z diskuze vyplynulo, že žáci dosud vnímali inteligenci jako něco ryze pozitivního, zatím se nikdy nezamýšleli nad tím, že vyšší inteligence nám může přinést i něco negativního (např. nepochopení ostatních, sociální izolaci). U AI si žáci rizika dobře uvědomují a velmi živě diskutovali o přínosech i rizicích.

Další související materiály:

  • lze využít i v hodině angličtiny – CLIL – informace o autorovi, kniha, povídka, práce s textem (můžeme text opět využít pro práci s opravami, zde v aj), je možno využít např. Grammarly

Literatura a použité zdroje

[1] – Https://deti.mensa.cz/index.php?pg=home--aktualni-deni&aid=260. Online. In: . [cit. 2024-12-02].. [cit. 2024-12-2].
[2] – KEYES, Daniel. Flowers for Algernon. Orlando: Harvest Book, c1994.. [cit. 2024-12-2].
[3] – KEYES, Daniel. Růže pro Algernon. Vyd. 2. Přeložil Richard PODANÝ. Velké Přílepy: Lucka Bohemia, 2011. ISBN 978-80-904302-4-2.. [cit. 2024-12-2].
[4] – KEYES, Daniel. Růže pro Algernon. Praha: Euromedia Group – Knižní klub, 2000. ISBN 80-242-0197-6.. [cit. 2024-12-2].
Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
docx
913.09 kB
Dokument
Pracovní list s návrhem řešení

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Mgr. Helena Peřinová
Komentář recenzenta
Tato vzdělávací aktivita se zaměřuje na porovnání lidské a umělé inteligence, jejich přínosy a rizika. Žáci pracují s textem, diskutují o etických otázkách a využívají digitální technologie, včetně ChatGPT, k úpravě textů a tvorbě promptů. Materiál je flexibilní, lze jej přizpůsobit různým předmětům a propojit například s českým jazykem nebo občanskou výchovou. Aktivita podporuje kritické myšlení a rozvoj čtenářské gramotnosti.

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • ovládá běžně používaná digitální zařízení, aplikace a služby; využívá je při učení i při zapojení do života školy a do společnosti; samostatně rozhoduje, které technologie pro jakou činnost či řešený problém použít

Průřezová témata:

  • Základní vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Sebepoznání a sebepojetí

Organizace řízení učební činnosti:

Frontální, Skupinová, Individuální

Organizace prostorová:

Školní třída, Specializovaná učebna

Nutné pomůcky:

pro žáka: mobilní telefon, kopie textu (pracovní list) pro učitele: PC, případně dataprojektor