Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Zdravé luštění - sudoku

Zdravé luštění - sudoku

Praktický příspěvek
inspirace
Autor Žij zdravě
Spoluautor: Mgr. Kristýna Vadassová
Za poslední čtvrtstoletí došlo k ztrojnásobení počtu obézních dětí. Lékaři bijí na poplach a hovoří o epidemii. Ta bude pro další generace znamenat výrazné zhoršení kvality života a častější výskyt vážných zdravotních komplikací (např. cukrovky 2. typu, vysokého tlaku). Nejlepší prevencí je zdravý životní styl, který zahrnuje nejen nutričně vyváženou stravu, ale také pravidelný pohyb. Jeho základní pravidla by měla být dětem vštěpována již od útlého věku.
Seriál se zaměřuje na pravidelný pohyb a jeho důležitost v životě člověka. Dětem představuje sporty, kterým se mohou věnovat.
Tento článek se podrobněji věnuje diskuzi o sportovních aktivitách a jejich významu pro zdravý životní styl.

Cíl výuky

Žák napíše 2 důvody, proč je důležité sportovat a vyjmenuje 5 konkrétních příkladů, jaké sporty může on sám provozovat (dlouhodobější cíl: žák se denně pohybuje, věnuje se různým sportům).

Motivace (5 minut)

  • Jakému sportu se věnujete?
  • Proč je sport důležitý?
  • Pokud nesportujete, jaký sport byste chtěli začít provozovat?

Diskuse ve dvojicích.

Hlavní část (35 minut)

Učitel každému žákovi rozdá čtyři kusy speciálního sudoku. Žáci doplňují stejným způsobem jako číselné sudoku (v každém řádku i sloupci musí být slovo označující určitý sport pouze jednou). Po kontrole sudoku následuje diskuse. Sudoku by mělo žákům posloužit jako inspirace pro výběr dalšího sportu. Během diskuse je vhodné zmínit některé známé osobnosti českého sportu (například tenista Berdych, veslař Synek). Pro děti je v tomto věku vzor velmi důležitý.

Učitel: Jakého sportovce obdivujete? Proč právě jeho/ji?

Dále by diskuse měla směřovat k tomu, proč je důležité sportovat. Děti by s pomocí učitele měly dojít diskusí k názoru, že sport a pohyb je nezbytný pro zdravý život. Pokud jen budou sedět u počítače, hrozí jim nadváha nebo obezita a s nimi související zdravotní obtíže.

Závěr (5 minut)

Učitel se zeptá, co všechno můžeme dělat pro své zdraví kromě sportu. Děti by měly jmenovat zdravou stravu, dostatek spánku, vyhýbání se kouření a alkoholu, duševní pohodu atd.


Doporučené odkazy: www.YesNeYes.cz, www.ZijZdrave.cz

 

Přílohy:
NáhledTypVelikostNázev
pdf480 kBZdravé luštění_sudoku
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek