Odborné články Základní vzdělávání Vtipné fotky z mého města – Los dibujos divertidos (mi ciudad) (A1-A2)
Odborný článek

Vtipné fotky z mého města – Los dibujos divertidos (mi ciudad) (A1-A2)

1. 4. 2026
Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Katarína Hloušková
Spoluautor
Zuzana Majíčková

Anotace

Aktivita probíhá ve skupinkách mimo školu. Každá skupina obdrží přesné instrukce ve španělském jazyce, úkolem žáků bude pořizovat fotografie. Instrukce by měly aktivitu směrovat do okolí školy, aby žáci stihli obejít potřebná místa během jedné vyučovací hodiny, a měly by se týkat slovní zásoby zahrnující město a budovy v něm. V další hodině žáci snímky upraví a nasdílí v Padletu. Fotografie poté okomentují a hlasují o nejlepší snímek v dané kategorii.

Stupeň vzdělávání: 2. stupeň ZŠ, SŠ

Věková skupina: 13–18 let

Vzdělávací obor: španělský jazyk

Tematický okruh: moje město

Časová dotace:

Výuka: 45 minut focení + 45 minut úprava fotek a prezentace (tato část může trvat i déle, záleží na věku žáků a jejich zkušenostech s focením)

Příprava: 15 minut

Pomůcky: chytrý telefon, tablet nebo PC, projektor, připojení k internetu

Zdroje:

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

Oborové:

Žáci

  • znají názvy budov a míst nacházejících se ve městě;   
  • se dokážou orientovat v blízkosti školy;
  • umí vyjádřit, že se jim něco líbí nebo nelíbí, s využitím široké slovní zásoby a umí zdůvodnit svoji volbu.

Digitální:

Žáci

  • umí vyfotit, upravit a sdílet fotografie;
  • znají etické zásady při pořizování fotografií;
  • pracují ve virtuálním týmu;
  • dokážou hlasovat a poskytovat zpětnou vazbu pomocí online nástrojů.

Vzdělávací cíle:

Žáci

  • dokážou vytvořit fotografie co nejvíce odpovídající zadaným instrukcím;
  • poznají nejbližší okolí školy a osvojí si k němu příslušnou slovní zásobu;
  • znají základní časy španělské gramatiky (přítomný prostý a průběhový čas), aktivně vyjádří, co se jim líbí či nelíbí, a svou volbu zdůvodní.

Přínos využití digitálních technologií:

Žáci dokážou pomocí aplikace na úpravu fotek vytvořit snímek co nejvíce odpovídající zadání. Vytvoří tak relevantní digitální obsah, který sdílí s ostatními a hodnotí pomocí online nástrojů. Aplikaci na úpravu fotek si žáci volí dle vlastního uvážení, učitel může nějakou doporučit, ale ve většině případů – zejména na střední škole – to není třeba. Při tvorbě a sdílení fotografií žáci jednají eticky, nefotí cizí lidi bez jejich svolení a dokážou rozpoznat rizikové situace. Tvorba fotografií podporuje vizuální myšlení a představivost, případně i porozumění abstraktním pojmům. Navíc tak vznikne digitální záznam, ke kterému se mohou opakovaně vracet. Tuto aktivitu není možné realizovat bez využití digitálních technologií, fotografování umožňuje kreativní realizaci osob před i za objektivem.

Metodická poznámka:

Pokud aktivita probíhá se žáky základních škol, měl by být prostor na pořízení fotografií jasně ohraničený a učitel by měl na žáky celou dobu dohlížet, nedoporučuji dávat rozchod na delší dobu. V případě středoškolských žáků je možnost získat svolení rodičů a žáky se mohou poté samostatně pohybovat i v delší vzdálenosti od školy.  Z mé zkušenosti není třeba předem představovat aplikace na úpravu fotek, žáci je znají a jsou zvyklí je používat. Přesto je nezbytné tuto skutečnost ověřit před zahájením aktivity, aby se žáci případně nezdržovali během samotné tvorby a úpravy. Úpravu fotografií lze samozřejmě vynechat, ale já doporučuji si alespoň základy vyzkoušet. Je samozřejmostí, že žáky nenutíme do stahování aplikací, pracují s těmi, které už mají v telefonu.

Popis vzdělávací aktivity:

Evokace (10 minut)

Aktivita 1: Online pexeso

Žáci si procvičí názvy míst prostřednictvím online pexesa. Vytvořila jsem ho pomocí šablony v programu Genially (lze se registrovat zdarma a jako učiteli vám aplikace nabízí různé šablony k využití ve výuce: pexeso, deskovou hru, únikové hry).

Odkaz na aktivitu:

https://view.genially.com/6846ae663f23d3f81c72075d/interactive-content-busca-la-pareja

Žáci si musí zapamatovat pozici jednotlivých míst/kartiček. Můžete si je společně pojmenovat. Poté hrají ve dvojici / ve skupinách a soutěží (kdo najde pár dřív).

Aktivita 2: Hledání v mapě

S pomocí online nástrojů si žáci mohou vyhledat různé památky na mapě Barcelony. (Doporučuji, aby učitel zadal několik míst předem dle toho, co potřebujete procvičit: např. La Rambla, La Barceloneta, Museo Picasso de Barcelona.) Žáci hledají jednotlivá místa, mohou vyhledat základní informaci (kliknutím na symbol památky), zjistit, co se nachází kolem, apod.

Odkaz na stránky: https://www.disfrutabarcelona.com/mapa/

Uvědomění (45 minut)

Zadání instrukcí a tvorba fotografií

Aktivita 1: Zopakujeme názvy budov a míst v našem městě a blízkém okolí. Žáci si otevřou aplikaci https://mapy.cz/ a podívají se na mapu konkrétního místa, kde bude focení probíhat. Ve dvojici v cílovém jazyce komentují, co se zde nachází za budovy a zajímavosti, učitel jim může pomoci s náročnějšími výrazy, ale většinu slov už by žáci měli sami znát.

Mapa umožňuje i proklik na obrázky jednotlivých míst, což by mohlo některým žákům pomoci se zorientovat. Samozřejmě si mohou aplikaci stáhnout i do mobilního telefonu a pracovat s ní během tvoření fotografií offline, ale to už bych nechala na uvážení jednotlivých žáků, respektive jejich rodičů.

Žáci vytvoří skupiny (nejlépe čtyřčlenné) a od učitele obdrží instrukce k tvorbě fotografií. Aktivitu jsem připravila pro žáky Střední školy Futurum (okolí Florence – Karlín). Žáci si zároveň díky instrukcím opakují průběhový čas (el gerundio).

Instrucciones para tomar fotos en Karlín:

  • Una pareja que se está tomando un helado en un restaurante.
  • Una pareja que está con sus hijos jugando en el parque.
  • Unos turistas tomándose fotos en el vestíbulo del metro.
  • Un par de personas mayores están pasando con su perro delante de una farmacia.
  • Los recién casados y sus testigos están esperando el tranvía.
  • Unos deportistas están corriendo alrededor de un hotel.

Varianta pro pokročilejší žáky:

Instrucciones para tomar fotos en Karlín:

  • Una pareja ________________ un helado en un restaurante. (tomarse)
  • Una pareja ________ con sus hijos _________ en el parque. (jugar)
  • Unos turistas _________________fotos en el vestíbulo del metro. (tomarse)
  • Un par de personas mayores _____________ con su perro delante de una farmacia. (pasar)
  • Los recién casados y sus testigos __________________el tranvía.  (esperar)
  • Unos deportistas ________________ alrededor de un hotel.  (correr)

Instrukce se žáky projdeme, vysvětlíme, případně přeložíme neznámé výrazy, u pokročilejší varianty zkontrolujeme správnost gramatického tvaru slovesa.

U specifických lokalit si můžeme konkrétní místa ukázat v aplikaci Mapy.cz, učitel vyhodnotí, zda je to třeba.

Upozorníme žáky na etická pravidla pořizování fotografií, můžeme k tomu využít i článek z internetu, např.:

https://www.milujemefotografii.cz/fotograficka-etika-jak-fotit-a-neuskodit;

  • Samotný způsob pořizování jednotlivých fotek necháme na žácích, není třeba je v tomto ohledu příliš omezovat. Pokud by učitel uvážil, že je to potřebné, mohou si přečíst článek o tom, jak se vyhnout rozmazaným fotkám při focení mobilním telefonem:

https://www.fotoguru.cz/rozmazane-fotky-a-foceni-mobilem/;

https://www.canva.com/learn/stay-sharp-15-foolproof-ways-avoid-blurry-photos/.

  • Vyšleme žáky do terénu (viz metodická poznámka) a stanovíme jasný čas a místo setkání.

Úprava fotografií

  • Žáci vyberou z pořízených fotografií jednu, která se jim zdá nejvhodnější k danému zadání, a upraví ji ve zvolené aplikaci na úpravu fotek. Pokud tápou, může jim učitel aplikaci doporučit, ale to by si měl ověřit již před zahájením samotné aktivity. Já doporučuji aplikaci Snapseed a k tomu sdílím návod:

https://www.svetandroida.cz/snapseed-uprava-fotografii-s-neskutecnou-lehkosti/.

  • Samozřejmě si nemusí do telefonu nic stahovat, pokud nechtějí. Základní úpravu fotek nabízí každý telefon, který má i fotoaparát, což je pro naši aktivitu dostačující. Cílem není vytvořit co nejdokonalejší fotku, ale vyfotit obrázek co nejvíce odpovídající dané instrukci. Úprava fotografií je aktivita navíc, kterou lze případně i vynechat, žáci mohou pouze vybírat nejvhodnější fotografii.

Sdílení a hodnocení fotografií

  • Po úpravě a roztřídění fotografií má každá skupina ke každé instrukci vybranou právě jednu fotku, kterou přes sdílený QR kód nahraje na virtuální nástěnku https://padlet.com/. Doporučuji zvolit vždy jen jednu instrukci a k ní vložit od každé skupiny příslušnou fotografii, jinak bude na nástěnce příliš mnoho obrázků najednou a žáci i učitel se v nich mohou ztrácet. 
  • Žáci si fotky navzájem okomentují v cílovém jazyce, ideální zvolí za skupinu jen jeden komentář a domluví se na něm předem (např. Me gusta la foto delante de la farmacia porque es divertida).

Reflexe (15 minut)

  • Po krátké diskuzi každá skupina vybere nejlepší fotografii odpovídající zadání a na stránce https://www.mentimeter.com/ žáci hlasují o nejlepší fotografii splňující danou instrukci. Je možné hlasovat i přímo na Padletu pomocí lajků udělených dané fotce.
  • Na závěr se vyhodnotí nejúspěšnější skupina, která může být oceněna hodnocením nebo jiným způsobem dle uvážení učitele (ale také nemusí, vnitřní motivace by měla převažovat nad vnější).

Metodická poznámka:

  • Pokud učitel shledá, že je třeba předem zopakovat slovní zásobu potřebnou k vyjádření preferencí, může zvolit např.

Learningapps: Základní fráze k vyjádření preferencí: https://learningapps.org/display?v=py972is4n25

Různé výrazy (i slangové): https://learningapps.org/display?v=pppg6abhc25

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Pro žáky velmi oblíbená aktivita, která jim umožní změnit prostředí a vydat se mimo školní budovu. Baví je nejen samotný proces tvoření fotky, ale i jejich následná úprava, kdy jim dám prostor si s fotografií pohrát, aby pak měli možnost nasdílet tu skutečně nejlepší. 

Autor
Mgr. Katarína Hloušková

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Materiály s klíčovým slovem NPO 3.1 DIGI vytvořil tým metodiků v projektu Podpora škol v kontextu digitalizace (Národní plán obnovy 3.1 DIGI) pro podporu pedagogů při ICT revizích.

Další informace, metodické materiály i inspiraci do výuky jednotlivých předmětů i napříč předměty najdete na webu https://digitalizace.rvp.cz/