Odborný článek

Jak obnovili Athény?

15. 5. 2024
Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Pavel Žalský

Anotace

V aktivitě žáci v pracovních skupinách prozkoumávají portál s 3D archeologickými rekonstrukcemi klasických Athén vybudovaných po řecko-perských válkách. Jejich cílem je zjistit, které slavné budovy byly v této době postaveny a i dnes je můžeme navštívit jako památky UNESCO. Výsledky své práce vkládají do společného Padletu, který jim na konci hodiny poslouží jako vzdělávací pomůcka.

Autor: Mgr. Pavel Žalský

Stupeň vzdělávání: 2. st. ZŠ

Věková skupina: 6. ročník

Vzdělávací obor: dějepis

Tematický okruh: nejstarší civilizace, kořeny evropské kultury

Časová dotace: výuka: 45 minut, příprava: je potřeba jen připravit Padlet ke sdílení

Pomůcky: pro učitele – projektor a zařízení připojené k internetu, pro žáky – zařízení připojené k internetu

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti: 

  • Oborové: žáci by měli znát základní historický kontext vývoje starověkého Řecka během řecko-perských válek a po nich a jak fungovaly řecké městské státy
  • Digitální: kopírování a vkládání obrázků, překlad textu z angličtiny s pomocí překladače

Vzdělávací cíle: Žák uvede příklady nejznámějších památek antických Athén a jejich význam.

Přínos využití digitálních technologií: Žák analyzuje data na vzdělávacím portálu, která zároveň třídí a sdílí se spolužáky s pomocí virtuální nástěnky.

Metodická poznámka: 

Portál https://ancientathens3d.com/classical-athens/ lze využít i k průzkumu dalších období a podob Athén od jejich založení až po 19. st.

Celý portál je v anglické nebo řecké mutaci, žáci by si s tím měli umět poradit sami nebo s pomocí dostupných online překladačů, byť jejich doslovný formát není ideální a vyžaduje kritické myšlení.

Při práci žáků je ideální chodit mezi skupinami a poradit jim jak s technickou stránkou věci, tak s vybíráním skutečně podstatných dat – žáci mají často prvotní potřebu překopírovat bezmyšlenkovitě celý text, aniž by vybrali jen to nejpodstatnější.

Popis vzdělávací aktivity

Evokace (5 minut): Pro evokaci lze využít krátkou scénu z ničení Athén ve filmu 300: Vzestup říše nebo využít jen statický screen z této scény a nechat žáky hádat, o co podle nich jde. Následně vyučující žákům řekne, že budou zkoumat Athény v tzv. klasickém období, tedy v době, kdy byly znovu vybudovány právě poté, co je Peršané zcela zničili. Třídě pak vyučující pustí 3D rekonstrukci Athén z klasického období (479–323 př. n. l.), video je dlouhé 12 minut, doporučuji pustit jen první dvě minuty, v nichž uvidí město z výšky a jeho rozdělení na jednotlivé sekce i označení nejvýznamnějších míst.

Uvědomění si významu nových informací (30 minut): V pracovních skupinách získávají žáci přidělenou oblast klasických Athén, kterou mají prozkoumat: Akropoli, Agoru, jižní svah Akropole, Kerameikos – městské hradby. Využít mohou školní zařízení nebo vlastní, vše lze zapnout také přes mobilní telefon –žáci mohou ve skupině využít více zařízení současně a rozdělit si mezi sebe práci. Zároveň každá skupina získá QR kód nebo link odkazující na portál s rekonstrukcemi Athén a sdílený Padlet, pro vyhledávání athénských památek v seznamu světového dědictví může žákům pomoci portál UNESCO.  V případě větších tříd doporučuji vytvořit dva Padlety a paralelní pracovní skupiny.  Úkolem pracovních skupin je s pomocí informací z portálu popsat a zaznamenat do své sekce v Padletu: 1. které významné budovy a objekty se nacházely v jejich sektoru Athén, 2. k čemu Athéňanům tyto prostory sloužily, 3. které z nich jsou na dnešním seznamu UNESCO. Učitel při práci skupin prochází mezi nimi a pomáhá jim jak s případnými technickými komplikacemi, tak s filtrováním podstatných údajů – opravdu není pro splnění zadání důležité, jestli jde o dórské či jiné sloupy nebo jaký sklon měly schody. 

Reflexe (10 minut): Učitel může promítnout žákům společně vypracovaný Padlet (ten by také měl po práci v hodině exportovat do formátu PDF nebo jako obrázek a žákům poskytnout jako materiál z hodiny) a nechat jednotlivé skupiny popsat, na co přišly, vložené obrázky a popisky lze zvětšit. Žáci odpovídají na úvodní otázku „Jak obnovili Athény?“ s pomocí popisu konkrétních budov a jejich významu. Zároveň by měli uvést, jestli je některá z těchto památek na seznamu UNESCO.

Portál https://ancientathens3d.com/

 

Portál https://ancientathens3d.com/

 

Částečné zpracování úkolu žáků do sdíleného Padletu, autor díla: Pavel Žalský

Částečné zpracování úkolu žáků do sdíleného Padletu, autor díla: Pavel Žalský

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Aktivita je poměrně jednoduchá, ale je potřeba si dát pozor na několik věcí: Žáci si ne vždy dokáží rozdělit práci mezi sebou a je dobré jim v tomto ohledu pomoci. Mnoho žáků má i přes několikaleté zkušenosti nedůvěru ve vlastní znalost angličtiny a panikaří, když vidí, že portál není v češtině – je dobré jim ukázat, že základní pojmy jistě znají a vždy si mohou pomoci překladačem, který je však potřeba používat s rozumem (např. u jmen antických stavitelů a politiků vznikají poměrně bizarní překlady). Žáci mají potíže odlišit opravdu důležité informace od těch nepodstatných, v ideálním případě si připravte nějakou ukázku vypracování v dobré a horší verzi, jinak zbytečně ztrácejí čas i pozornost.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Pavel Žalský

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • získává, vyhledává, kriticky posuzuje, spravuje a sdílí data, informace a digitální obsah, k tomu volí postupy, způsoby a prostředky, které odpovídají konkrétní situaci a účelu

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová

Organizace prostorová:

Školní třída, Specializovaná učebna

Nutné pomůcky:

pro učitele – projektor a zařízení připojené k internetu, pro žáky – zařízení připojené k internetu