Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Na nákupu

Praktický příspěvek
inspirace
Autor Žij zdravě
Spoluautor: Mgr. Dagmar Bydžovská
Za poslední čtvrtstoletí došlo k ztrojnásobení počtu obézních dětí. Lékaři bijí na poplach a hovoří o epidemii. Ta bude pro další generace znamenat výrazné zhoršení kvality života a častější výskyt vážných zdravotních komplikací (např. cukrovky 2. typu, vysokého tlaku). Nejlepší prevencí je zdravý životní styl, který zahrnuje nejen nutričně vyváženou stravu, ale také pravidelný pohyb. Jeho základní pravidla by měla být dětem vštěpována již od útlého věku.
Tento materiál se zaměřuje na seznámení dětí se zdravými potravinami a jídly. Informace jsou propojeny i s výukou počítání, kdy si děti v rámci svého přiděleného kapesného „nakupují“ zdravé potraviny.

Cíl výuky

Žák se seznámí se zdravými potravinami a jídly. Současně zjistí, kolik zdravých jídel si může za své kapesné koupit.

Určeno pro 2. ročník – matematika

Motivace (5 minut)

Učitel/ka: Dostáváte kapesné? Co si za něj nejčastěji kupujete? Kupujete si za něj také něco k jídlu? Co to nejčastěji bývá?

Hlavní část (20 – 35 minut)

Učitel/ka určí sumu (číslo do 100), za kterou budou děti „nakupovat“. Vyvolá první dvojici žáků. Ti společně vybírají zdravé potraviny a jídla mezi obrázky. Lepí je pomocí magnetů nebo lepící plastelíny na tabuli a sčítají jejich ceny, dokud nedosáhnou stanovené sumy (ceny jednotlivých potravin jsou buď přímo u vystřiženého obrázku, nebo je děti domalují). Současně musí „nakupovat“ jen zdravé potraviny a jídla. Ostatní děti počítají s nimi do svých sešitů.

Podle rychlosti první dvojice je možné vystřídat i více žáků.

Závěr (5 - 10 minut)

Hodnocení jednotlivých nákupů nejen z hlediska počtů, ale i z pohledu složení, podílu zeleniny, ovoce a minima sladkostí. Každé dítě si spočítá, kolik stála jeho svačina.


Doporučené odkazy: www.YesNeYes.czwww.ZijZdrave.cz

Přílohy:
NáhledTypVelikostNázev
pdf47 kBNa nákupu
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek