Slavné dny pro SŠ: Den, kdy vybuchl Černobyl
Od černobylské tragédie právě dnes uplynulo čtvrtstoletí. Nebezpečí jaderné energie je ovšem letos mnohem aktuálnější než v minulých letech kvůli událostem z Japonska. Píše se, že havárie elektrárny Fukušima zamořila okolí radiací zhruba 9krát nižší než tomu bylo v Černobylu (a také zde zatím nejsou žádné oběti na životech). Ale u jaderných úniků se účty skládají až v horizontu let, či spíše desetiletí.
Cíle:
Žáci:
- chápou vzpomínky pamětníků jako specifický typ historického pramene,
- chápou roli médií jako zdroje informací i prostředku manipulace,
- porozumí významu moderních technologií (Internet, Twitter) v mediálním světě 21. století.
Délka:
2 vyučovací hodiny (cca 80 minut včetně projekce filmu)
Postup:
- Žákům zadáme domácí úkol: „Podívejte se se svými rodiči nebo prarodiči na video o havárii jaderné elektrárny v Černobylu a zeptejte se jich, odkud v roce 1986 čerpali podrobnější informace o této události. Jejich vzpomínky shrňte do krátkého (max. 100 slov) textu.“ Žákům dáme k dispozici nejen příslušný link, ale také text z knihy „Slavné dny 50+2 příběhy, které psaly historii“.
- Následující hodinu se ujistíme, že žáci porozuměli obsahu videa, resp. textu, a napíšeme na tabuli tři základní varianty:
- Neměli žádné informace
- Měli informace z oficiálních zdrojů (Československá televize, Rudé právo apod.)
- Měli informace ze zahraničního vysílání (západoněmecká a rakouská televize, Rádio Svobodná Evropa, Hlas Ameriky apod.)
- Vyzveme žáky, aby označili variantu, kterou se dozvěděli v rodině, a počet hlasů přečteme. Je nanejvýš pravděpodobné, že bod č. 2 zatrhne minimum žáků.
- Necháme přečíst podle svého uvážení některé záznamy vzpomínek a položíme otázku, co vedlo Sovětský Svaz i komunistické Československo k zatajování informací o ohrožení zdraví před vlastními občany.
- Domácí úkol, lze realizovat i v hodině, pokud máte k dispozici Internet.
- Prohlédněte si titulní stránky deníku Rudé právo od 27. 4. do 7. 5. 1986 a vypište všechny titulky. Kterým tématům je věnována hlavní pozornost? Kdy se poprvé na titulní stránce objevuje informace o havárii?
- Úkol na doma, popřípadě je možné napsat úvahu i v hodině (dle času): „Bylo by možné i dnes několik dnů po katastrofě tajit před vlastními občany i cizinou základní fakta? Jakou roli by nejspíš sehrál Internet nebo Twitter?“ (krátký úvahový text o maximálně 300 slovech). Následující hodinu vyzveme dobrovolníky, aby své texty přečetli nahlas, případně je vyvěsíme na nástěnku nebo umístíme na třídní FB.
- Na aktivitu je možné navázat diskuzí o míře svobody na internetu, o jeho spolehlivosti i o možnostech internet kontrolovat, nebo dokonce jeho využití omezovat.
Doporučení:
Podstatné informace o osudu černobylské elektrárny naleznete v knize Slavné dny 50+2 příběhy, které psaly historii.
Kapitolu Den, kdy vybuchl Černobyl z cyklu Slavné dny pro základní vzdělávání najdete na http://www.slavne-dny.cz/episode/579084/den-kdy-vybuchl-cernobyl-26-duben včetně příloh.
Přílohy:
Náhled | Typ | Velikost | Název |
---|---|---|---|
![]() | 358 kB | Metodika pro učitele k tisku | |
![]() | 268 kB | Pracovní list pro SŠ |
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.