Odborné články Základní vzdělávání Interactive Timeline Debate
Odborný článek

Interactive Timeline Debate

Anotace

Žáci ve dvojicích vytvářejí interaktivní časovou osu na zvolené téma a vyjadřují své vlastní názory k jednotlivým událostem. Následně prohlížejí příspěvky spolužáků a reagují na ně, čímž rozvíjejí schopnost diskutovat a argumentovat v angličtině. Aktivita podporuje také digitální kompetence – práci s online nástrojem, přidávání textů, obrázků a odkazů, sdílení výstupů a bezpečnou spolupráci ve virtuálním prostředí.

Cíl

Vzdělávací cíle:

Žáci:

  • Upevní si schopnost porozumět textům a multimediálním zdrojům v angličtině.
  • Procvičí vyjadřování vlastních názorů a argumentaci v jednoduchých i složitějších větách.
  • Rozšíří si a aktivně použijí slovní zásobu související s historií, událostmi a časovou osou.
  • Zdokonalí práci s online nástrojem Tiki-Toki a naučí se přidávat texty, obrázky, videa a odkazy.
  • Posílí svoji schopnost chronologicky uspořádat události a přehledně je strukturovat.
  • Rozvinou kritické myšlení při hodnocení významu událostí a jejich vzájemných souvislostí.

Stupeň vzdělávání: 2. stupeň ZŠ

Věková skupina: 14–15 let

Vzdělávací obor: anglický jazyk

Tematický okruh: historie, kultura, věda, sport (dle výběru žáků)

Časová dotace:

  • Výuka: 2× 45 minut
  • Příprava: 20 minut

Pomůcky: PC, notebook nebo tablet, chytrý telefon, projektor, připojení k internetu

Zdroje:

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

Oborové:

Žáci:

  • Dokážou strukturovat informace přehledně do časové osy za použití minulých časů.
  • Zvládnou spolupracovat ve dvojici a rozdělit si práci.
  • Tvoří věty vyjadřující vlastní názor (např. „I think…“, „In my opinion…“).
  • Umí reagovat na názory ostatních a argumentovat v angličtině.
  • Znají základní slovní zásobu související s časovou osou a událostmi (vhodné předložky a slovní spojení).

Digitální:

Žáci:

  • Umí vkládat texty, obrázky, videa, odkazy či jiný digitální obsah.
  • Dokážou uložit a bezpečně sdílet výstup v digitálním prostředí.
  • Jsou schopni spolupracovat ve virtuálním prostředí a respektovat práci ostatních.
  • Využívají online slovník či překladač k nalezení neznámých výrazů a porozumění textu.

Přínos využití digitálních technologií:

Využití digitálních technologií při tvorbě interaktivní časové osy umožňuje žákům pracovat s multimediálním obsahem, efektivně strukturovat informace a vizualizovat je přehledným způsobem. Technologie podporují spolupráci ve dvojicích i v rámci celé třídy, umožňují bezpečné sdílení výsledků a poskytují prostor pro vzájemnou zpětnou vazbu. Současně rozvíjejí digitální kompetence – orientaci v online prostředí, práci s texty, obrázky a odkazy. V neposlední řadě učí také žáky kriticky hodnotit a prezentovat informace.

Metodická poznámka:

Učitel by měl žáky nechat vybrat téma, které je zajímá a ke kterému mají blízko – škála může být široká a není třeba se omezovat pouze čistě na historii. U nás se objevila taková témata jako třeba důležité momenty ze světa filmu, historie internetu a sociálních sítí, život a kariéra Usaina Bolta, ničivé sopečné erupce apod. Pokud by nějaká dvojice tápala s výběrem tématu, učitel by měl pomoci je nasměrovat, v nejhorším případě jim i téma vymyslet. U této aktivity je možné využít ChatGPT či jiný nástroj umělé inteligence, žáci by ale měli být upozorněni na to, že si informace musí ověřit ještě u jiného zdroje. Časovou osu by měli zvládnout vytvořit během jedné vyučovací hodiny. Pokud to nestihnou, měli by ji dotvořit doma, online prostředí jim umožní spolupracovat i na dálku.

Popis vzdělávací aktivity:

1. Evokace

Nejdříve je nutné žáky seznámit s tím, co to vůbec je časová osa. Učitel vybere jedno téma (ideálně nějaké jasné, např. history of USA, pop culture, science apod.) a žáci nahazují, kterou událost by zařadili do časové osy k dané události, mohou ji dopisovat rovnou na tabuli či do https://padlet.com/:


Autor: Zuzana Majíčková

Účelem aktivity je, aby si žáci uměli představit, jak časová osa vypadá a že může být velmi rozmanitá, co se týká vybraných událostí. Ve dvojicích či skupinách si pak tuto osu projdou a diskutují o významu jednotlivých událostí.

Tuto i další aktivitu by mělo provázet představení vhodné slovní zásoby k vyjádření názoru a argumentaci, učitel se může odpíchnout např. od těchto webových stránek:

Aby si žáci vyzkoušeli využít co nejširší škálu z této slovní zásoby, je dobré zařadit ještě nějaká cvičení zaměřená na mluvený projev:

A) Agree/Disagree

Učitel říká výroky:

  • „The invention of the smartphone changed our lives more than the internet.“
  • „School events are more important than world events.“
  • „Wars should always be included in timelines.“

Žáci se postaví na stranu AGREE / DISAGREE / NOT SURE a krátce vysvětlí. V další fázi mohou výroky nahazovat sami žáci.

B) Speed Dating – tematické rozhovory

Žáci sedí v řadách naproti sobě, mají 1 minutu na diskuzi:

  • „Most important event in history?“
  • „An event that changed your life?“
  • „An event you would like to witness (past or future)?“

Po jedné minutě se přesunou k dalšímu spolužákovi.

C) Quick Challenge: 3 events in 1 minute

Učitel zadá pokyn: „In pairs, write 3 world events as fast as you can!“

Každá dvojice má přesně 1 minutu na sestavení 3 nejdůležitějších světových událostí, musí se na nich shodnout. Poté diskutují s další dvojicí a obhajují svůj názor.

2. Tvorba časové osy

Učitel žáky rozdělí do dvojic a zadá jim instrukce o tvorbě časové osy – my jsme udělali to, že každé téma muselo obsahovat 8–10 zásadních událostí, součástí by měly být i obrázky, videa či jiné odkazy. Žáci si ve dvojici vyberou téma (mohou se i opakovat, při této aktivitě to nijak zásadně nevadí) a poté se alespoň jeden z nich zaregistruje do online nástroje Tiki-Toki: https://www.tiki-toki.com/. K registraci se dá použít školní e-mail. Po úspěšné registraci se žáci mohou pustit do vytváření časové osy, instrukce jsou zde psány v anglickém jazyce:


Autor: Zuzana Majíčková

U časové osy je třeba vyplnit:

  • Title (název časové osy)
  • Description (stručný popis tématu)
  • Start date / End date (rozmezí let nebo dat)

Zobrazí se časová osa, nové události se do ní přidávají pod pravým tlačítkem Admin a Create a story (přidej příběh):


Autor: Zuzana Majíčková

U každé události se pak vyplňuje titulek, datum, popis a je možné i přidat odkaz a obrázek. U časové osy lze nastavit i jiné pozadí či změnit styl a rozvržení:


Autor: Zuzana Majíčková

Po dokončení se projekt nasdílí tím, že žáci zkopírují odkaz své časové osy, a může se odevzdat do Google Classroom, na e-mail nebo si ho mohou třeba nasdílet na Padlet.

3. Diskuze a zpětná vazba

Po dokončení a nasdílení časových os se žáci pustí do diskuze o významu jednotlivých událostí. Učitel jim vytvoří (nebo ještě lépe dá dohromady společně s žáky) hodnoticí otázky. Zde předkládám ty, které jsme použili při diskuzi my:

Základní reakce (pro zahřátí)

  • What did you like about this timeline? Why?
  • Which event did you find the most interesting or surprising?
  • Did you learn something new?

Kritické myšlení

  • Do you agree with the opinions in this timeline? Why / why not?
  • Would you add a different event? Which one and why?
  • Do you think all important events were included?
  • Was the order of events logical? Would you change it?

Vlastní názor / osobní propojení

  • Which event would be the most important for you personally?
  • How would you feel if you experienced this event?
  • If this event happened differently, how would history / the topic change?

Žáci si ve skupinách navzájem zhodnotí časové osy, učitel si je také projde a přidá svoji zpětnou vazbu a aktivita může být zakončena vlastním sebehodnocením, kde žáci vyzdvihnou, co se jim líbilo a co nového se díky této aktivitě naučili.

Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Pro některé dvojice bylo těžké zvolit si téma, nejprve trochu tápaly a několikrát jej měnily, než byly spokojeny. Ostatní žáci si s abstraktním tématem poradili dobře, i když své nápady občas konzultovali s ChatGPT. Žáky nejvíc bavilo hledání vhodných odkazů a obrázků, s čímž si většina opravdu vyhrála. Nakonec byli spokojení, že během jedné vyučovací hodiny vytvořili přehlednou a zajímavou časovou osu, kterou mohli prezentovat spolužákům. Musela jsem to tedy trochu krotit při používání ChatGPT a dát pravidlo, že pokud jej chtějí používat, musí si s ním psát v angličtině, poté už vše probíhalo v pohodě. Žákům, kteří s angličtinou trochu bojují, lze aktivitu zjednodušit výběrem jednoduššího tématu, mohou také psát kratší texty k jednotlivým událostem nebo častěji využívat ChatGPT. Celkově ale aktivita proběhla v příjemné pracovní atmosféře a určitě se k časovým osám ještě někdy vrátíme.

Autor
Zuzana Majíčková

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Materiály s klíčovým slovem NPO 3.1 DIGI vytvořil tým metodiků v projektu Podpora škol v kontextu digitalizace (Národní plán obnovy 3.1 DIGI) pro podporu pedagogů při ICT revizích.

Další informace, metodické materiály i inspiraci do výuky jednotlivých předmětů i napříč předměty najdete na webu https://digitalizace.rvp.cz/