Odborné články Odborné vzdělávání The wellbeing advice bot
Odborný článek

The wellbeing advice bot

Anotace

Tato aktivita propojuje mediaci, digitální dovednosti a témata duševní pohody a prevence šikany. Žáci pracují s autentickými anglickými články o wellbeingu, které analyzují a převádějí do srozumitelnější podoby pro své spolužáky s nižší úrovní anglického jazyka (ať už skutečnou, či fiktivní). Následně vytvoří pomocí online nástroje Scratch interaktivního chatbota, který odpovídá na otázky o duševní pohodě na základě zjednodušených a přeformulovaných informací. Aktivita podporuje nejen porozumění a komunikaci v angličtině, ale také schopnost zprostředkovat informace s ohledem na potřeby různých uživatelů.

Cíl

Žáci

- popíší v cílovém jazyce alespoň tři faktory, které ve škole negativně ovlivňují jejich duševní zdraví, a navrhnou konkrétní postup, jak jim čelit.

- rozšíří si slovní zásobu související s tématy wellbeingu, šikany a duševního zdraví.

- naučí se pracovat v digitálním prostředí s chatboty, které si sami vytvoří.

- pokusí se zjednodušit anglický text úrovně B1–B2 tak, aby odpovídal úrovni A2 a byl lehce pochopitelný.

Stupeň vzdělávání: střední odborné s maturitou

Věková skupina: 17–19 let

Vzdělávací obor: anglický jazyk

Tematický okruh: škola, pohoda, dávání rad

Časová dotace:

  • Výuka: 3x 45 minut (je možné rozdělit na několik kratších, třeba projít a zpracovat články o wellbeingu bez tvorby chatbota, v tom případě stačí 1x 45 minut)
  • Příprava: 15 minut

Pomůcky: počítač, tablet, internetové připojení, dataprojektor

Zdroje:

 
Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

Oborové:

Žáci

  • ovládají anglický jazyk min. na jazykové úrovni B1.
  • umí vytvářet otázky za pomoci tázacích zájmen co, kdo apod.
  • dokáží s použitím široké škály výrazů udílet rady a doporučení.
  • používají různé anglické časy včetně formulací v podmiňovacím způsobu.

Digitální:

Žáci

  •  zvládnou používat online slovníky.
  •  umí vyhledávat na internetu konkrétní informace a kriticky je posuzovat.
  •  využívat digitální prostředky dle vlastního výběru ke splnění zadaného úkolu.
  •  mají základní znalosti, jak funguje programovací jazyk Scratch.

 
Přínos využití digitálních technologií:

Tato aktivita je z pohledu digitálních technologií velmi přínosná:

Rozvoj digitálních dovedností: Žáci se naučí základní funkce nástroje Scratch, což jim pomáhá podporovat důležité technické dovednosti. Tento programovací jazyk jim navíc umožní vytvořit interaktivní chatbota, což je nejen atraktivní možnost, jak zprostředkovat informace, ale také způsob, jak se žáci učí aplikovat technologie do konkrétních praktických projektů.

Podpora spolupráce: Použití digitálního nástroje Scratch nabízí spolupráci mezi žáky. mohou současně pracovat na různých částech a kritériích projektu, komunikovat a upravovat obsah v–reálném čase, což podporuje týmovou práci.

Flexibilita a přístupnost : Díky online přístupu k programovacímu jazyku mohou žáci s materiály snadno pracovat, upravovat je a prezentovat i mimo vyučovací hodiny. To zvyšuje flexibilitu výuky a umožňuje žákům pracovat vlastním tempem podle individuálních potřeb.

Podpora inkluze: Při práci s interaktivními nástroji mají žáci možnost přizpůsobit obsah různým úrovním jazykových dovedností. Například převod textů je srozumitelnější, jednodušší podoby zpřístupňuje informace i studentům s nižšími úrovněmi angličtiny, což podporuje inkluzivní přístup ve třídě.

Metodická poznámka:

Při této aktivitě rozhodně doporučuji nechat práci zcela v režii žáků. Pokud s programovacím jazykem Scratch pracuje poprvé nebo si při programování nejsou jisté, můžete v anglickém jazyce požádat ChatGPT o radu, jak v aplikaci vytvořit chatbota:



Autor: Zuzana Majíčková

Učitel zasahuje do tvorby chatbota jen v opravdu nezbytných případech, žáci by vše měli zvládnout i za pomoci online slovníku sami, v ideálním případě samozřejmě bez použití českého jazyka. Jsou-li ve třídě žáci, kteří mají zkušenosti s programováním, je vhodné rozdělit je do různých skupin, vytváření chatbota pak půjde mnohem rychleji. Z hlediska organizace práce si každý žák projde všemi činnostmi: vyhledává v odborných textech, převádí články do jednodušší angličtiny, vytváří otázky týkající se wellbe a odpovídá na ně za pomocí jím vytvořeného chatbota.


Popis vzdělávací aktivity:

1. Evokace

Učitel se žáků zeptá, co si představuje pod pojmem wellbeing, a na tabuli nebo v digitálním prostředí (např. https://padlet.com/ , https://www.mentimeter.com/ ) je nechá jejich nápady zaznamenat.

Ukázka myšlenkové mapy z Mentimeteru:


Autor: Zuzana Majíčková

Učitel pak může dále klást otázky, aby žákyně přiměly se nad tématem zamyslet v širším kontextu:

  • Co znamená blahobyt?
  • Co ti pomáhá cítit se dobře ve škole i mimo ni?
  • Jaké situace mohou negativně ovlivnit pohodu?

Žáci diskutují ve dvojicích nebo ve snaze a snaží se dát dohromady faktory, které jim pomáhají cítit se ve škole dobře, a poté ty, narušují jejich pohodu.

Nakonec se učitel žáků zeptá, jestli se už někdy setkali s chatbotem a případně při jaké příležitosti. Můžeš podnít diskuzi na téma:

  • Jak by mohl chatbot pomoci studentům, kteří se necítí dobře nebo potřebují podporu?

Společně pak formulují, jak mohou technologie přispět k lepší informovanosti o duševním zdraví.

Pokud chceme jít hlouběji, je možné žákům předložit krátký fiktivní scénář, například:

  • „Představte si, že nový student ve vaší škole se necítí dobře, neví, kam se obrátit o pomoc, a obává se šikany. Jak by mu mohl pomoci interaktivní chatbot?“

Žáci diskutují v malých příběhech a sdílejí své nápady.

Učitel také může představit jednoduchého chatbota, aby žáci viděli, jak funguje, a udělali si názornější představu o tom, co to vlastně chatbot je.

Zde je ukázka dvou různých chatbotů z programovacího jazyka Scratch:


Autor: Zuzana Majíčková



Autor: Zuzana Majíčková

Žáci si mohou vyzkoušet s chatboty chvíli konverzovat a klást jim různé otázky.

2. Vytváření otázek a odpovědí pro chatbota

Žáci se rozdělí do menších skupinek, ve kterých budou pracovat po celou dobu trvání aktivity. Učitel jim nasdílí následující stránky o wellbeingu a šikaně:

Každá skupina si projde postupně všechny stránky, může o nich samozřejmě diskutovat a poté vybere jeden článek, který přepíše do jednodušší angličtiny zhruba na úrovni A2. Nakonec žáci článek ve zjednodušené angličtině převypráví někomu jinému z jiné skupiny. Učitel se také stává posluchačem a v případě potřeby poskytne žákům zpětnou vazbu, jinak si ji dávají spíše vzájemně mezi sebou.

Po této aktivitě se skupina zase sejde a vymyslí na základě dosavadní práce a evokačních aktivit z úvodu hodin 6 fiktivních problémů, které mohou narušit duševní pohodu při pobytu ve škole. Problémy sepisují v co nejjednodušším případě jsou jako dotazy pro chatbota.

Příklady problémů vytvořených žáků:

  • „Po škole se cítím velmi unavený/á. Co s tím můžu dělat?“
  • „Před testy jsem nervózní. Jak se můžu uvolnit?“
  • „Můj kamarád je smutný, ale nevím, jak mu pomoct. Co mu mám říct?“
  • „Mám moc domácích úkolů a nemám čas na odpočinek. Co mám dělat?“
  • „Někdy se ve škole cítím osaměle. Jak si můžu najít nové přátele?“
  • „V noci špatně spím. Co mi může pomoct?“


3. Vytváření chatbota a zodpovídání otázek

Chatbota lze vytvořit v různých aplikacích, já zde píšu, jak postupovali mí žáci při tvorbě chatboty v programovacím jazyce Scratch. Nejprve si otevřete webovou stránku https://scratch.mit.edu/ a zaregistrujete se na ní pomocí školní mailové adresy. Ponechat kliknou na „Tvořit“ a mohou se pustit do práce:


Autor: Zuzana Majíčková

Při samotné tvorbě si nastavím jako jazyk angličtinu a po celou dobu pracuje jako tým. Tvorba chatbota může být pro některé žáky nové zkušenosti, a jak už jsem zmiňovala v metodických poznámkách, rozhodně doporučuji ChatuGPT jako nápovědy, jak v aplikaci pracovat. Chatbot nemusí obsahovat žádné složité prvky, přesto je dobré počítat s tím, že jeho tvorba zabere žákům dost času. Práce zefektivní nasdílení otázek, které skupiny předem vytvořily, aby chatbot mohl jednodušeji odpovídat.

Zde je printscreen procesu tvorby chatbota jedné ze skupin:


Autor: Zuzana Majíčková

Učitel na tvorbu vymezuje pevně daný čas, pokud se nějaká skupina nepodaří chatbot vytvořit, zkusí na otázky odpovědět alespoň ústní formou.

Na závěr proběhne společná reflexe: skupiny sdílejí, jak se jim při vytváření chatbota pracovalo a s jakými úskalími se při práci setkaly. Pro úplné shrnutí aktivit pak vyzdvihnou nejčastější problémy, které ve škole narušují duševní pohodu, a pokusí se formulovat rady, jak tyto situace předcházet.

Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Počátky vytváření chatbota byly pro některé skupinky náročné, ale naštěstí se ukázalo, že ve Scratchi již většina z nich pracovala, což celý proces usnadnilo a zrychlilo. Někteří žáci nestíhali projít všechny články, které dostali na začátku aktivity, takže jsem jim pak zadání omezila jen na jeden z nich, který poté převáděli do jednodušší angličtiny. Aktivitu lze rozdělit na několik kratších, třeba jen na diskuzi o wellbeingu a práci se články. Tvorba chatbota je už něco navíc, na druhou stranu žáci v závěrečné reflexi ocenili, že si jeho tvorbu mohli vyzkoušet, protože tím rozvíjeli slovní zásobu související s ICT a programováním. Nicméně já osobně bych tvorbu chatbota do výuky zařadila jen jednou za školní rok, protože práce s ním zabírá hodně času a nejde zde tolik o rozvoj anglického jazyka jako spíše o zdokonalení programovacích schopností žáků. A o ty mi jako učitelce anglického jazyka tolik nejde.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Zuzana Majíčková

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Odborné vzdělávání
  • Klíčové kompetence LM
  • Kompetence využívat prostředky informačních a komunikačních technologií a pracovat s informacemi
  • získávat informace z otevřených zdrojů, zejména pak s využitím celosvětové sítě Internet;
  • Odborné vzdělávání
  • Klíčové kompetence LM
  • Kompetence využívat prostředky informačních a komunikačních technologií a pracovat s informacemi
  • pracovat s informacemi z různých zdrojů nesenými na různých médiích (tištěných, elektronických, audiovizuálních), a to i s využitím prostředků informačních a komunikačních technologií;

Průřezová témata:

  • Odborné vzdělávání
  • Informační a komunikační technologie