Odborný článek

News from our school

Anotace

Anotace: Žáci natočí ve skupinkách krátké video z prostředí školy ve zpravodajském stylu, kdy obsahem bude buď pravdivá, nebo vymyšlená událost. Video upraví v editačním programu dle vlastního výběru a poté si jej vzájemně nasdílí. Postupně se na videa společně i s učitelem podívají a snaží se odhalit, zda zpráva je pravdivá, či falešná. K videím i spolupráci ve skupině si pak navzájem dají zpětnou vazbu. Aktivita je zaměřená také na rozpoznání fake news v běžném životě a osvojení základních pravidel sledování a čtení zpráv na internetu.

Cíl

Žáci

 - se naučí rozlišovat mezi pravdivým a nepravdivým obsahem.

 - vytvoří ucelený soubor etických pravidel sledování zpráv na internetu.

 - poznají, jaké specifické výrazy se používají ve zpravodajství a při tvorbě reportáží a sami je aktivně použijí.

 - si osvojí novou slovní zásobu k tématu fake news.

 - si vyzkouší více rolí při tvorbě videa (kameraman, editor, herec apod.).

Stupeň vzdělávání: lyceum, gymnázium

Věková skupina: 17–18 let

Vzdělávací obor: anglický jazyk

Tematický okruh: zpravodajství, škola

Časová dotace:

  • Výuka: 2x 45 minut
  • Příprava: 20 minut

Pomůcky: PC, notebook nebo tablet, chytrý telefon, dataprojektor, připojení k internetu

Zdroje:

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

Oborové:

Žáci

  • umí spolupracovat ve skupině, rozdělit si role a jednotlivé činnosti.
  • umí tvořit věty v minulém čase.
  • mají aktivní i pasivní slovní zásobu k tématům, která jim pomohou tvořit zpravodajství.

Digitální:

Žáci

  • dokáží vytvořit, editovat a sdílet krátká videa.
  • ovládají práci s internetovými slovníky.
  • znají základní etické zásady při tvorbě a sdílení videí. 


Přínos využití digitálních technologií:

Žáci cíleně a efektivně využijí nástroje, které jim umožní natáčet, editovat a sdílet videa, což zvyšuje jejich digitální kompetenci a rozvíjí schopnost porozumění moderním technologiím. Naučí se pracovat s různými softwary a aplikacemi, jako je například Canva Video Editor, KineMaster nebo jiné editory, čímž získávají zkušenosti, které mohou využít i v dalších projektech nebo v budoucí kariéře. Pokusí se smysluplně zkombinovat obraz, zvuk a text, což je v dnešním světě cenná digitální dovednost. Navíc mohou vystřídat více rolí před i za kamerou, vyzkoušet si, kde se cítí lépe, a tento poznatek pak v budoucnu rozvíjet. Na projektu mohou pracovat odkudkoliv a kdykoliv, nejsou tak vázáni pouze na školní prostředí. Po dokončení nahrávky mají žáci možnost ji sdílet a šířit prostřednictvím online platforem, sociálních médií, školních webových stránek a dalších kanálů. Tím získávají dovednosti pro práci s digitálními médii a zároveň se mohou prezentovat svou práci širšímu publiku.

Metodická poznámka:

Nedoporučuji natáčet videa přímo v hodině, pokud učitel nedokáže poskytnout žákům více prostoru a potřebný klid na práci. Během výuky si ale žáci mohou rozdělit role a připravit scénář videa, samotné natáčení pak realizují ve svéém volném čase. Softwarů a aplikací určených pro tvorbu a editaci nahrávek je mnoho, lze použít i program, který je přímo v telefonu. Osobně doporučuji KineMaster pro chytré telefony nebo webovou aplikaci Canva Video Editor. Samotné sdílení videí bych nechala na uvážení samotných žáků. Je možnost nahrávku stáhnout a po přehrání ihned smazat, či ji pouze nasdílet do https://padlet.com/ a nezveřejňovat ji vůbec. Stažené video lze přehrát přímo v počítači či telefonu po nasdílení QR kódu.


Popis vzdělávací aktivity:

1. Evokace, brainstorming

Učitel se žáků zeptá, co jsou to fake news a jaké asociace se jim s tímto termínem pojí. K tomu může využít aplikaci https://www.mentimeter.com/.

Ukázka nápadů žáků na téma fake news:


Autor: Zuzana Majíčková

Je důležité s žáky projít všechna slova, aby jim rozuměli a uměli je vysvětlit. Učitel se žáků zeptá, jestli mají zkušenosti s fake news a jsou případně ochotni se o ně podělit s ostatními.

Žáci by si měli vytvořit slovní zásobu k fake news, můžeme pracovat třeba s těmito pracovními listy, kde žákům vypíchneme zásadní slovíčka:

Žáci si společně na tabletech či chytrých telefonech vyzkoušejí následující aktivitu:

Zde se mají rozhodnout, zda jsou zprávy pravdivé, či nepravdivé. Své odpovědi si po vyhodnocení porovnají ve dvojici či ve skupinách a zkusí se zamyslet nad tím, proč odpovídali zrovna takto.

Skvělé je pustit si k tématu nějaké video, uvedu pár příkladů:

K další aktivitě můžeme využít ChatGPT, který po zadání správného promptu žákům vypíše různé zprávy, z nichž některé jsou pravdivé a některé smyšlené. Žáci se pak musí rozhodnout, kterým věří, a své odpovědi diskutovat ve dvojicích či v menších skupinkách. ChatGPT jim pak odhalí, jestli měli pravdu:


Autor: Zuzana Majíčková


2.Tvorba videa

Učitel se žáků zeptá, jestli vědí, co zajímavého se v nedávné době stalo v jejich škole. Může se jednat o nějakou soutěž, exkurzi, přednášku, výlet či vyzdvižení úspěchu konkrétního žáka nebo učitele. Mělo by se jednat o pozitivní zprávy, nepřípustné jsou nepodložené drby týkající se žáků nebo učitelů nebo cokoliv urážejícího a jinak nevhodného. Je důležité toto pravidlo při aktivitě vyzdvihnout!

Žáci se sami nebo podle pokynů učitele rozdělí do skupin (max. po 5 členech), které budou zpracovávat téma „Fake or real news“. Pokud je to aspoň trochu možné, je vhodné vytvořit skupiny tak, aby v každé byl žák, který má zkušenosti s nahráváním videa. Každá skupina má za úkol vytvořit videonahrávku o délce 3–6 minut, kde představí nějakou novinku ze života školy. Ve videu se samozřejmě bude mluvit anglicky, důležité je i pro lepší srozumitelnost přidat titulky, úvod – název zprávy – a závěrečné titulky. Zpráva se může zakládat na pravdě, nebo může být zcela vymyšlená, záleží na skupině. Je dobré nápad nejprve zkonzultovat s učitelem, který ho schválí, on jediný tedy bude předem vědět, jestli se jedná, nebo nejedná o fake news.

Po schválení nápadu a vytvoření scénáře se žáci mohou pustit do realizace nahrávky. Na střední škole je už v podstatě na nich, jaký nástroj použijí, učitel jim samozřejmě může nějaký doporučit.

Zde si ukážeme, jak lze upravovat video v grafickém nástroji https://www.canva.com/ za použití Video Editoru. Nejprve se žáci musí do Canvy zaregistrovat, my k tomuto účelu používáme školní e-mail. Po registraci obdrží e-mailem kód, kterým se do aplikace přihlásí. V ní si následně z nabídky vyberou video a z podnabídky první možnost:


Autor: Zuzana Majíčková

Nejdříve zvolíme vhodnou šablonu.  Já bych pro tuto aktivitu doporučila šablonu News, nicméně je možné vybrat téměř jakoukoli a upravit si ji ke své spokojenosti. Žáci si musí pouze ohlídat, aby šablona neobsahovala tento znak:  . Ten označuje placenou verzi a žáci ji nemohou použít.

Pokud je potřeba, učitel žáky provede nástroji, které Canva k úpravě videa nabízí. Myslím ale, že to pro středoškolské studenty není již téměř potřeba, navíc Canva je velmi intuitivní nástroj.

Zde vidíme rozpracovanou úpravu videa vytvořeného jednou skupinkou žáků:


Autor: Zuzana Majíčková

Žáci ve skupinkách nahrají a zpracují video, ať už za pomoci počítače, tabletu, nebo chytrého telefonu


3. Práce s videem

Nejprve nasdílíme všechna videa na https://padlet.com a společně si je postupně přehrajeme. Pozor, metodická poznámka: pro nahrávání videí na virtuální nástěnku Padlet je nutné mít jednu z placených verzí, jinak videa nepůjdou nahrát a budete je moci přehrát až po stažení do počítače ve vybraném programu. Další možností, pokud to škola umožňuje, je nahrání videí na školní kanál na YouTube.

Žáci diskutují o ostatních videích ve své skupině a společně rozhodují, zda se jedná o fake news, či ne. Odpověď musí zdůvodnit a svůj tip uvedou v komentáři pod videem na Padletu.

Na závěr skupiny odhalí, zda je jejich zpráva pravdivá, či nepravdivá, a zhodnotí svoji spolupráci.


4. Etický kodex při vytváření videí

Natáčení videí (navíc ze školního prostředí) nabízí příležitost pro další aktivitu, a to zamyšlení se nad etickým kodexem, který je nutno při tvorbě nahrávek dodržet. Žáci ve svých skupinách sepíší etický kodex o nejméně  5 bodech, který má podle nich obecnou platnost, ať už jde o natáčení videí, nebo i jejich šíření a sdílení. Skupiny mohou kodex konzultovat i s ChatemGPT a převzít od něj nějaké nápady. Výsledný produkt by měl být jasný, přehledný a platný pro danou školu. Kodexy si skupiny navzájem představí a vypíchnou nejdůležitější pravidlo.

Zde je příklad jednoho kodexu:


Autor: Zuzana Majíčková

Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Tato aktivita byla vyzkoušena se studenty na klasickém čtyřletém gymnáziu, ale myslím, že je vhodná i pro žáky lycea nebo jiných středních škol. Žákům přišla zajímavá a při závěrečné diskuzi se dostali i k takovým tématům, jako je sdílení fotografií dětí na sociálních sítích, influencerství a vydělávání peněz sdílením videí. 

Autor
Zuzana Majíčková

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Odborné vzdělávání
  • Klíčové kompetence LM
  • Kompetence využívat prostředky informačních a komunikačních technologií a pracovat s informacemi
  • učit se používat nové aplikace;
  • Odborné vzdělávání
  • Klíčové kompetence LM
  • Komunikativní kompetence
  • dosáhnout jazykové způsobilosti potřebné pro komunikaci v cizojazyčném prostředí nejméně v jednom cizím jazyce;
  • Odborné vzdělávání
  • Klíčové kompetence LM
  • Kompetence využívat prostředky informačních a komunikačních technologií a pracovat s informacemi
  • uvědomovat si nutnost posuzovat rozdílnou věrohodnost různých informačních zdrojů a kriticky přistupovat k získaným informacím, být mediálně gramotní.

Materiály s klíčovým slovem NPO 3.1 DIGI vytvořil tým metodiků v projektu Podpora škol v kontextu digitalizace (Národní plán obnovy 3.1 DIGI) pro podporu pedagogů při ICT revizích.

Další informace, metodické materiály i inspiraci do výuky jednotlivých předmětů i napříč předměty najdete na webu https://digitalizace.rvp.cz/