Stupeň vzdělávání: 2. st. ZŠ
Věková skupina: 6. ročník ZŠ
Vzdělávací obor: dějepis
Časová dotace:
Příprava: je dobré si hru před samotnou hodinou zkusit alespoň 15 minut zahrát
Pomůcky: zařízení připojená k internetu
Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:
Vzdělávací cíle:
Žák s pomocí online simulační hry, v níž získává odpovědi na své otázky, popíše každodenní život lidí na římském venkově.
Přínos využití digitálních technologií:
Žák využívá online simulační hru vystavěnou na generativní umělé inteligenci pro získávání informací.
Metodická poznámka:
Hra je prozatím v testovacím režimu, může se stát, že chatování s postavičkami bude kolabovat nebo trvat. V takovém případě je lepší hru zapnout na méně zařízeních připojených přes jednu IP adresu nebo aktualizovat stránku. I v případě, že nebudou fungovat dialogy, je vždy možné procházet vesnici a zkoumat její významné budovy a součásti.
Jestliže budete chtít práci s hrou hodnotit, nastavte jasná kritéria toho, jak má vypadat odpověď. Můžete např. využít okruhy otázek popsané v evokaci.
Pokud byste hře chtěli věnovat více času, může být jedním z úkolů vytvoření jednoduchého plánku či mapky římské vesnice s popisky budov a důležitých míst.
Popis vzdělávací aktivity:
Níže jsou screeny ze samotné hry:
![]() |
Autor díla: Pavel Žalský |
![]() |
Autor díla: Pavel Žalský |
![]() |
Autor díla: Pavel Žalský |
![]() |
Autor díla: Pavel Žalský |
![]() |
Autor díla: Pavel Žalský |
![]() |
Autor díla: Pavel Žalský |
![]() |
Autor díla: Pavel Žalský |
![]() |
Autor díla: Pavel Žalský |
Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce: Žáci byli nejprve zaskočeni grafikou, která je podle popisu projektu cíleně vytvořená jako poněkud herní retro. O to větší pak nicméně bylo překvapení žáků, když si s nimi postavičky skutečně „povídaly“ a odpovídaly na jejich různé otázky. Získat odpovědi nebylo složité, těžší bylo vytvořit smysluplné otázky, opravdu doporučuji žákům nabídnout základní okruhy nebo ukázkové otázky. Samotný popis života na římském venkově složitý není, můžete se dostat poměrně do hloubky, ale také se pohybovat v mezích základní faktografie.
Při testování aktivity je potřeba mít na paměti, že se vám může stát, že stránka s hrou nebude fungovat – jako se to stalo i mně. Stránka hry fungovala jenom částečně, bylo možné jednotlivými postavičkami chodit po vesnici, ale žádná z postaviček nereagovala na pokládané otázky. Moje řešení situace bylo:
V průběhu druhého testování hra na začátku hodiny fungovala, avšak v průběhu hodiny některým žákům fungovat přestala. Nejdřív jsem je rozdělila do dvojic, resp. trojic. Na konci hodiny hra nefungovala téměř nikomu, proto žáci postupně chodili k mému počítači (mně ještě hra fungovala) a pohybovali se po vesnici a pokládali otázky. Abych zvýšila míru interaktivity, i ostatní žáci se zapojovali do toho, jak a která otázka má být položena, abychom se toho dozvěděli v omezeném prostoru co nejvíc. Tady musím zdůraznit, že tento způsob fungoval i díky tomu, že jsem měla ve třídě 16 žáků, a proto bylo pro mě snadné sledovat, jestli se všichni zapojují.
Další související materiály:
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.
Materiály s klíčovým slovem NPO 3.1 DIGI vytvořil tým metodiků v projektu Podpora škol v kontextu digitalizace (Národní plán obnovy 3.1 DIGI) pro podporu pedagogů při ICT revizích.
Další informace, metodické materiály i inspiraci do výuky jednotlivých předmětů i napříč předměty najdete na webu https://digitalizace.rvp.cz/
Národní pedagogický institut České republiky © 2025