Odborné články Základní vzdělávání Be safe on the Internet 2 – Bezpečná komunikace s neznámými lidmi na internetu
Odborný článek

Be safe on the Internet 2 – Bezpečná komunikace s neznámými lidmi na internetu

Anotace

V této aktivitě se zaměříme na bezpečné chování na internetu. Na modelových situacích při hře si zkusíme, jak se umíme vypořádat s výzvami, které nám pohyb na internetu přináší. Jak bezpečně komunikovat na sítích a čeho se vyvarovat při komunikaci s neznámým člověkem online?

Úvod

Stupeň vzdělávání: 1. stupeň ZŠ

Věková skupina: 4.–5. ročník (9–11 let)

Vzdělávací obor: jazyk a jazyková komunikace – cizí jazyk – anglický jazyk

Tematický okruh: čtení

Časová dotace:

  • Výuka: 1 vyučovací hodina
  • Příprava: 30 minut – seznámení s hrou

Metodická poznámka: Učíme žáky základním strategiím bezpečného pohybu na internetu, anglický jazyk a digitální technologie jsou tady prostředkem, ne cílem. Při hře je potřeba dopomoc učitele s porozuměním u odpovědí – objevuje se tam složitější gramatika. Je více věcí, které zajišťují bezpečnost na internetu, a je dobré k tomu děti vědomě vést. Vytváření digitální stopy je otázka našeho vědomého rozhodování, dovedností a schopnosti správně vyhodnocovat situace a nebezpečí a dobře se rozhodovat.

Cíl

Vzdělávací cíle: Žák/žákyně se dokáže bezpečně orientovat v online prostředí.

Přínos využití digitálních technologií / komentář z pohledu rozvoje DK: Digitální technologie využíváme jako prostředek ke zvýšení povědomí o bezpečném chování ve virtuálním prostředí, připravujeme žáky na jejich budoucí život.

Popis vzdělávací aktivity:

Evokace

  • Diskuze: Co znamená bezpečný pohyb na internetu? Co to je digitální stopa? Jak a s kým komunikovat online? Co potřebujeme, abychom se cítili bezpečně ve virtuálním světě? 10 minut

Základní pojmy:

  • social networks/media = sociální sítě
  • secure = zajištěný
  • safe = bezpečný
  • safety = bezpečí
  • stranger = cizí člověk
  • password = heslo
  • check = ověřit
  • reliable information = spolehlivá informace
  • phishing = typ internetového podvodu k získávání citlivých údajů v elektronické komunikaci (snaha získat hesla, čísla kreditních karet…)

Uvědomění

  • Pomocí hry si žáci projdou několika modelovými situacemi pro vyhodnocení bezpečného chování ve virtuálním světě. Žáci a učitel pracují společně, učitel sdílí hru přes dataprojektor a pomáhá s porozuměním anglickému textu. 10 minut


Autor díla: Helena Peřinová


Autor díla: Helena Peřinová


Autor díla: Helena Peřinová

První otázka cílí na to, co by nemělo být nikdy sdíleno v online prostoru – tedy heslo, adresa, datum narození, soukromé fotky. Je dobré i vysvětlit, proč nesdílet, co by mohlo nastat, pokud bychom sdíleli. Fotky zvířátek nebo oblíbenou barvu sdílet můžeme. 


Autor díla: Helena Peřinová

Ve druhé otázce se žáci rozhodují v problémové situaci, jak bezpečně jednat, pokud je někdo neznámý vyzve k osobnímu setkání – říct o té situaci někomu dospělému. Toto by mělo vyplynout z diskuze.



Autor díla: Helena Peřinová



Autor díla: Helena Peřinová

Ve třetí otázce se má žák rozhodnout, zda bude otevírat obrázek, který přišel přes oblíbenou aplikaci od neznámého člověka. Cokoli poslané z neznámé adresy může být nevhodné nebo nebezpečné. S tímto už žáci většinou nějakou zkušenost mají a rádi ji budou s ostatními sdílet.



Autor díla: Helena Peřinová


Autor díla: Helena Peřinová

Ve čtvrté otázce se dostáváme k tématu věrohodnosti informací na Wikipedii. Je třeba žáky upozornit na to, že se jedná o otevřenou encyklopedii a kdokoli může cokoli editovat. Není pravda, že vše, co najdeme na internetu, je pravda – jedná se o velmi rozšířený omyl a je třeba to žákům stále opakovat a zdůrazňovat.


Autor díla: Helena Peřinová

V poslední – páté – otázce je opět problémová situace: jak se vypořádat s určitou formou kyberšikany, jak zareagovat na osočující zprávy, nevhodný obsah. Není dobré mazat ani odepisovat v podobném duchu.

Vyhodnocení:



Autor díla: Helena Peřinová

3) Rozdělte žáky do skupin (po 3–5) a zadejte jim úkol, aby sepsali základní pravidla, co dělat/nedělat při komunikaci s neznámým člověkem na internetu. 15 minut

Co by měli žáci vědět po této hodině?

Buďte opatrní při pohybu a setkávání v online světě:

  • Lidé na internetu nejsou vždy těmi, za které se vydávají.
  • Zárukou bezpečnosti nejsou ani desítky fotografií na profilu nebo stovky virtuálních přátel.
  • Každou informaci z online světa berte s rezervou, přistupujte k ní kriticky. Proč by vám někdo nabízel něco tak výhodného?
  • Hlídejte si vše, co na internetu píšete, sdílíte – cokoli vložíte, půjde už jen velmi těžko vzít zpět. Kopii si už dávno mohl stáhnout někdo další a šířit ji dál. Nikdy neposílejte intimní fotky.
  • Surfujte na internetu opatrně – vyhýbejte se nebezpečným stránkám stejně, jako se vyhýbáte nebezpečným ulicím za tmy.
  • Neotevírejte přílohy z neznámých čísel a adres, neklikejte na odkazy.
  • Nenechte se vyprovokovat k nevhodným reakcím od neznámých lidí.
  • Udělejte si čas na nastavení soukromí na vašich účtech.

Reflexe

Co jsem se dozvěděl/a v dnešní hodině o bezpečnosti na internetu?

Reflexi můžeme provést formou řízeného rozhovoru, diskuze, brainstormingu na tabuli, ale i v nějakém sdíleném prostředí – např. slovním mrakem v Mentimeteru. 10 minut

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

5. ročník

Při společné hře jsem nechala odpovědi vždy na žácích, bez ovlivňování. Při neshodách jsme hlasovali o vhodnosti jednotlivých odpovědí. Otázek je celkem 5 a u každé otázky je více správných odpovědí, je tam vždy napsáno, kolik odpovědí je správných. Našeho tématu se v kvízu týkají otázky číslo 1, 2, 3 a 5. Když potom žáci sepisovali pravidla chování při kontaktu s neznámou osobou na internetu, nechala jsem na nich, zda zvládnou vyjádřit anglicky nebo budou potřebovat někde češtinu.

Autor
Mgr. Helena Peřinová

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • ovládá běžně používaná digitální zařízení, aplikace a služby; využívá je při učení i při zapojení do života školy a do společnosti; samostatně rozhoduje, které technologie pro jakou činnost či řešený problém použít
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • předchází situacím ohrožujícím bezpečnost zařízení i dat, situacím s negativním dopadem na jeho tělesné a duševní zdraví i zdraví ostatních; při spolupráci, komunikaci a sdílení informací v digitálním prostředí jedná eticky

Průřezová témata:

  • Základní vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Poznávání lidí

Organizace řízení učební činnosti:

Frontální, Skupinová

Organizace prostorová:

Školní třída, Specializovaná učebna

Nutné pomůcky:

pro žáka i učitele PC, případně pro žáky tablety nebo mobilní telefony, dataprojektor ve třídě

Materiály s klíčovým slovem NPO 3.1 DIGI vytvořil tým metodiků v projektu Podpora škol v kontextu digitalizace (Národní plán obnovy 3.1 DIGI) pro podporu pedagogů při ICT revizích.

Další informace, metodické materiály i inspiraci do výuky jednotlivých předmětů i napříč předměty najdete na webu https://digitalizace.rvp.cz/