Odborné články Základní vzdělávání Bezpečnost na internetu 5 – Manipulace 1 – Fakta, názory, fotky
Odborný článek

Bezpečnost na internetu 5 – Manipulace 1 – Fakta, názory, fotky

Anotace

V této aktivitě se zaměříme na bezpečné chování na internetu a obranu proti manipulaci, konkrétně na roli médií v našem životě, rozdíly mezi názory a fakty, na odhadování, které fotografie byly vytvořeny AI a které člověkem. Zamyslíme se nad tím, jak moc jsme ovlivnitelní, a naučíme se ověřovat si fotku pomocí Google Lens. Pokud manipulaci rozpoznáme, můžeme se jí účinně bránit. Proč zrovna toto téma? Zaplavuje nás: obrovské množství informací, úmyslné šíření dezinformací a dochází k podléhání falešným zprávám napříč generacemi.

Úvod

Stupeň vzdělávání: 1. stupeň ZŠ

Věková skupina: 4.–5. ročník / 9–11 let

Vzdělávací obor: jazyk a jazyková komunikace – český jazyk, cizí jazyk – anglický jazyk

Tematický okruh: čtení, komunikační a slohová výchova

Časová dotace:

  • Výuka: 2 vyučovací hodiny
  • Příprava: 40 minut

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

  • Oborové: čtení s porozuměním
  • Digitální: vyhledá a stáhne si aplikaci Google Lens

Metodická poznámka: Pracujeme na školních zařízeních. Pokud žák používá vlastní zařízení, je třeba souhlas rodičů.

Cíl

  • žák se naučí rozlišovat mezi fakty a názory
  • žák se učí ověřovat fotografii
  • žák vyjmenovává typy médií a uvede, která média používá a ze kterých médií přebírá informace
  • žák se učí sdílet zkušenosti z online světa v bezpečném prostředí
  • žák se učí chovat se zodpovědně i v online světě.

Přínos využití digitálních technologií / komentář z pohledu rozvoje DK:

  • žáci se učí pracovat s aplikací k ověření fotografie.

Popis vzdělávací aktivity:

Evokace:

1) Co jsou to média a jaká média znáš? Co nám média dávají?

  •  rozhlas, televize, internet, noviny, časopisy

 Ze kterého média nejčastěji čerpáš informace?

2) Vysvětlíme žákům, jaký je rozdíl mezi faktem a názorem:

Fakta

  • Ověřitelná
  • Objektivní
  • Co se stalo, kdy, kde, kdo tam byl…
  • Neutrální jazyk

Názory

  • Nelze ověřit
  • Subjektivní
  • Vytvořeny interpretací reality
  • Expresivní výrazy (silné)
  • Domnívám se, zdá se mi, podle mého názoru apod.
  • Nikdy, žádný, všichni…

Uvědomění:

3) Pustíme si video: rozdil-mezi-nazory-fakty

Zadání pro žáky při sledování videa: Zapište si svými slovy do sešitu, co to je gatekeeping.

  • Gatekeeping = sběr a výběr informací, které půjdou do médií.

4) Rozdělíme žáky do skupin, každá skupina dostane lísteček se zadáním; na každém lístečku je jeden názor a jeden fakt o známých osobnostech, zvolila jsem téma „osobnosti z našeho regionu“.

Zadání pro žáky: Rozhodněte, zda se jedná o fakt, či názor, a své rozhodnutí vysvětlete:

 

A)       Emil Zátopek se narodil v Kopřivnici.

           Emila Zátopka moc obdivuju pro jeho vytrvalost.

B)       Herečka Ivana Chýlková se narodila v roce 1963 v Ostravě.

          Ivana Chýlková je výborná herečka, hraje v super seriálech.

 C)      Leoš Janáček se narodil v Hukvaldech v roce 1854.

          Každý rok si užívám Janáčkovy Hukvaldy.

 D)     Fotbalista Marek Jankulovski se narodil v roce 1977 v Ostravě.

         Jankulovski je borec.

 

5) Zamyslíme se společně nad tím, proč se šíří dezinformace:

  • Finanční zisk
  • Manipulace
  • Zviditelnění
  • Chaos
  • Moc
  • Nevědomost (misinformace)

6) Co můžeme udělat pro to, abychom si informace ověřili?

Ověřování

  • Autor
  • Vlastnictví (např. webu)
  • Aktuálnost
  • Ověřitelnost
  • Účel
  • Transparentnost
  • Srozumitelnost (jazyk)

7) Odhadněte, zda je fotografie pravá, či vytvořená AI (deep fake). Koho z těchto lidí byste jako šéf zaměstnali a u koho víte, že se vás snaží oklamat a používá snímek vytvořený pomocí AI?

Celé postavy + prostředí:

https://detectfakes.kellogg.northwestern.edu/

Pouze obličeje: který ze dvou obličejů je reálná fotografie?

https://www.whichfaceisreal.com/index.php

8) Nabídneme žákům různé způsoby, jak si můžeme fotografie ověřit.

video: E-bezpečí

Ověřování fotografií

  • Reverzní vyhledávání
  • Google obrázky
  • TinEye
  • Kdy pořízeno, při jaké příležitosti
  • Úpravy

9) Využijeme Google Lens k ověření fotek.

 

K tomuto tématu můžete použít video:

video: Jirka vysvětluje věci

Popis práce s Goohle Lens na počítači najdete zde?

Jak použít Google lens k ověření fotky

V přírodovědě žáci narazili na tento obrázek. Odkud pochází?

Naskenujeme obrázek pomocí Google Lens:

 

 

 

 

Zdroj obrázku:

https://dackel.net/dackelinfos/weitere-dackelthemen/flohbefall-beim-dackel/

Reflexe

Žáci zkoušeli vyhodnocovat své vlastní fotografie i obrázky různých předmětů, ze sociálních sítí, někteří zadávali i obrázky z předchozího cvičení. Celkově hodnotili Google Lens jako velmi užitečnou aplikaci.

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Aktivitu jsem vyzkoušela v 5. ročníku, žáci dobře pochopili rozdíl mezi faktem a názorem, dobře vyhodnotili, že média by nám měla přinášet fakta i názory, a že je jen na nás, abychom se v nich zorientovali. Velká diskuze proběhla na téma manipulace, žáci vnímají toto téma jako hodně aktuální. Rozhodování, zda fotka byla vyrobena pomocí AI, nebo ne, bylo velmi obtížné. Ověřování fotek pomocí Google Lens se podařilo všem.

Literatura a použité zdroje

[1] – • ŠEDÝ, Jiří. Kritické myšlení. Praha: Galén, 2021. ISBN 978-80-7492-543-6. Signatura SVKHK: A0-72660.
[2] – • Neovlivní.cz: https://neovlivni.cz/. [cit. 2025-7-12].
[3] – • Zvol si info: https://zvolsi.info/. [cit. 2025-7-12].
[4] – • Stopfake.org: https://www.stopfake.org/cz/domu/. [cit. 2025-7-12].
[5] – • Jeden svět na školách: https://www.jsns.cz/. [cit. 2025-7-12].
[6] – • Hoax.cz: https://hoax.cz/cze/. [cit. 2025-7-12].
[7] – • KAPRAS, Jakub. 100 hoaxů a omylů, které napálily vědce. Praha: Dobrovský s.r.o, 2018. ISBN 978-80-7390-974-1. A0-58410.
[8] – • MCRANEY, David. Nejste tak chytří, jak si myslíte: klamou vás média, politici a ze všeho nejvíc vlastní mozek. Brno: BizBooks, 2014. ISBN 978-80-265-0268-5. A0-34947.
[9] – • BOESE, Alex a Eva KADLECOVÁ. Hroši žerou trpaslíky!. Brno: CPress, 2019. ISBN 978-80-264-2716-2. A0-62845.
[10] – • JACKSON, Tom, Pavel PELÉŠEK a Cristina GUITIAN. Fake news. Brno: Jota, 2020. ISBN 978-80-7565-659-9. A0-68706.
[11] – • NUTIL, Petr. Média, lži a příliš rychlý mozek: průvodce postpravdivým světem. Praha: Grada, 2018. ISBN 978-80-271-0716-2. A0-54534.
[12] – • Svět médií: http://svetmedii.info/. [cit. 2025-7-12].

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Helena Peřinová

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Organizace řízení učební činnosti:

Frontální, Skupinová

Organizace prostorová:

Školní třída, Specializovaná učebna

Nutné pomůcky:

Pomůcky: pro žáka i učitele PC, mobil, pro učitele dataprojektor