Vzdělávací cíle
Žáci s pomocí porovnání historických pramenů s kontrafaktuálními historickými zpracováními definují plány nacistického Německa a reflektují etickou rovinu takových zpracování.
Přínos využití digitálních technologií
Žáci během aktivity reflektují klady a zápory popkulturního zpracování náročného tématu nacistických plánů, a to s pomocí jim běžně známé a dostupné počítačové hry a filmových ukázek.
Stupeň vzdělávání: 2. st. ZŠ
Věková skupina: žáci 9. ročníku
Vzdělávací obor: dějepis
Tematický okruh: moderní doba
Časová dotace: Výuka: 1 hodina, příprava: 1 hodina
Pomůcky: projektor, badatelské listy pro všechny žáky (viz příloha)
Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:
Popis vzdělávací aktivity:
Metodická poznámka:
Všechny použité zdroje nějakým způsobem ze své podstaty zobrazují násilí, v případě druhé světové války to lze těžko udělat jinak. Proto jsou ve výukovém zdroji (prezentace) použity PrintScreeny z videoukázek dostupných např. na YouTube, přičemž ve PrintScreenech je právě explicitní násilí vynecháno. Je na uvážení učitele, jestli využije právě statické obrázky nebo dostupná videa.
V lekci žáci pracují s ukázkami z níže popsaných popkulturních zdrojů, a to hry Wolfenstein: New Order, seriálu The Man in the High Castle a filmu Fatherland, natočeného podle stejnojmenné knižní předlohy. Všechny tyto zdroje jsou vystavěné na kontrafaktuální historii, kde nacistické Německo vyhrálo druhou světovou válku, zároveň se nějakým způsobem odkazují k historickým pramenům, s nimiž je žáci během hodiny porovnávají a jež jsou pro žáky svým obsahem i formou pochopitelné.
Popis využitých popkulturních zdrojů:
hra Wolfenstein: New Order: V tomto světě se Německo stalo technologicky nadřazenou supervelmocí díky tajnému výzkumu a zbraním. V roce 1946 zaútočilo na Spojené státy atomovou bombou a donutilo je kapitulovat. V roce 1960 je celý svět pod nacistickou nadvládou a jedinou nadějí je malá skupina odbojářů, kteří se snaží osvobodit lidstvo.
seriál The Man in the High Castle: V tomto světě se Německo a Japonsko staly vítězi války poté, co jsou USA oslabeny nedořešenou hospodářskou krizí (Roosevelt v seriálu zemřel před válkou) a atomovou bombou je zničen Washington. V roce 1962 je Severní Amerika rozdělena mezi Německou říši na východě a Japonské císařství na západě, s neutrální zónou uprostřed. V tomto světě existují tajemné filmy, které ukazují alternativní realitu, ve které Spojenci vyhráli válku. Tyto filmy jsou sbírány mužem zvaným Muž z vysokého hradu, který má s nimi nějaký plán.
film Fatherland: V tomto světě se Německo stalo vítězem války po úspěšném ovládnutí Evropy a Sovětského svazu. V roce 1964 je Adolf Hitler stále u moci a chystá se uspořádat summit s prezidentem Kennedym v Berlíně. V tomto světě byly vyhlazeny miliony Židů a jiných nepřátel režimu, ale tato skutečnost je utajována před veřejností.
Porovnání ukázek s prameny:
Plán hranic Velkoněmecké říše: Tento plán počítal s rozšířením Německa o území Polska, Československa, Rakouska, Francie, Dánska, Norska, Belgie, Holandska, Lucemburska a části Sovětského svazu. Tento plán je zapracován do ukázek z Wolfensteinu a Fatherlandu, kde vidíme mapy s podobnými hranicemi. V ukázce z The Man in the High Castle je Německo menší, protože muselo ustoupit Japonsku.
Plán likvidace vybraných skupin obyvatel dle Generalplan Ost: Tento plán předpokládal vyhubení, vyhnání nebo otroctví asi 50 milionů lidí ze střední a východní Evropy, zejména Slovanů, Židů, Romů a dalších. Tento plán je zapracován do všech ukázek, kde je zmíněna nebo naznačena genocida těchto skupin, implicitně je na něj odkazováno ve druhé seriálové ukázce.
Plán německé kolonizace dobytých území z roku 1939: Tento plán navrhoval vytvoření několika německých kolonií v Evropě a Africe, které by sloužily jako zdroje surovin a potravin pro Německo. Tento plán je zapracován do ukázky z Wolfensteinu, kde vidíme nacistické vlajky a symboly v různých zemích. V ukázce z The Man in the High Castle je Německo také koloniální mocností, ale spíše v Americe než v Africe. V ukázce z Fatherlandu není tento plán moc vidět, protože se zaměřuje na Evropu.
Plakát na podporu eutanazie mentálně postižených: Tento plakát byl součástí propagandy nacistického programu Aktion T4, který usiloval o vyhlazení lidí s fyzickými nebo duševními postiženími. V ukázkách není tento plakát přítomen, ale můžeme předpokládat, že nacisté pokračovali v tomto programu i po válce.
Výňatek z protokolu konference ve Wannsee: Tento protokol je záznamem schůzky nacistických představitelů v roce 1942, kde bylo dohodnuto tzv. konečné řešení židovské otázky, tedy systematické vyvražďování Židů v koncentračních a vyhlazovacích táborech. V ukázkách není tento protokol zmíněn, ale je jasné, že nacisté provedli svůj plán, v seriálové ukázce je pak spojen s plány, které jsou v ukázce nalezeny.
Hodnocení korespondence ukázek s reálnými nacistickými plány (jde však o subjektivní hodnocení a žáci se v něm logicky budou rozcházet):
Wolfenstein: New Order: 3 – Toto zobrazení částečně odpovídá plánům nacistů, pokud jde o hranice a likvidaci nepřátel. Nicméně přidává mnoho fantastických prvků, jako jsou roboti, laserové zbraně.
The Man in the High Castle: 4 – Toto zobrazení dobře odpovídá plánům nacistů, pokud jde o likvidaci nepřátel a kolonizaci území. Zohledňuje také geopolitickou situaci a napětí mezi Německem a Japonskem.
Fatherland: 5 – Toto zobrazení velmi dobře odpovídá plánům nacistů, pokud jde o hranice a likvidaci nepřátel.
Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.