Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Pohádka O životě v Hranolkově
Odborný článek

Pohádka O životě v Hranolkově

23. 12. 2012 Základní vzdělávání
Autor
Žij zdravě
Spoluautor
Mgr. Dagmar Bydžovská

Anotace

Za poslední čtvrtstoletí došlo k ztrojnásobení počtu obézních dětí. Lékaři bijí na poplach a hovoří o epidemii. Ta bude pro další generace znamenat výrazné zhoršení kvality života a častější výskyt vážných zdravotních komplikací (např. cukrovky 2. typu, vysokého tlaku). Nejlepší prevencí je zdravý životní styl, který zahrnuje nejen nutričně vyváženou stravu, ale také pravidelný pohyb. Jeho základní pravidla by měla být dětem vštěpována již od útlého věku. Seriál se zaměřuje především zdravé stravování. Děti si zábavnou formou upevní znalosti o zdravých a nezdravých potravinách. Tento článek navozuje formou pohádky diskuzi nad zdravým životním stylem.

Cíl

Žák si uvědomí důležitost zdravé stravy a pravidelného sportování.

Přečtěte si společně s dětmi pohádku (15 minut)

Za sedmero horami a sedmero řekami byla jedna země, která se jmenovala Hranolkov. Žili tam lidé, kteří nejedli nic jiného než smažené hranolky, rohlíky, salámy a uzeniny, majonézové saláty, čokoládu, dorty a bonbony. Ordinace tamních lékařů byly plné pacientů s nejrůznějšími zdravotními obtížemi. Velkým problémem bylo, že nikdo nechodil na procházky do lesa, plavat do bazénu či hrát si a cvičit na hřiště. Tito lidé se pohybu báli. Mysleli si, že by jim mohl ublížit. Svůj volný čas trávili u televizí a počítačů. Lidé tloustli. Potřebovali stále větší domy k bydlení a nábytek. Zvali si do Hranolkova inženýry a návrháře, kteří pro ně pracovali. Jednou k nim zavítal šikovný člověk z daleké země. Řekl jim, že v Hranolkově se tenčí zásoby dřeva, ze kterého se stavějí domy a dělá nábytek. Je nutné vymyslet jiné řešení než neustále vyrábět nové postele, židle a stavět nové domy. Tento člověk si přivezl s sebou vůz plný ovoce a zeleniny.

Lidé z Hranolkova takové potraviny nikdy neviděli. Divili se a byli zvědaví, co to ten člověk jí. Obdivovali, jak dobře vypadá a že je pořád zdravý a plný síly. Když už pobýval v Hranolkově půl roku, hranolkovským nešlo na rozum, že má stále stejnou velikost kalhot a košil, které tak rád nosil. Požádali ho, aby jim prozradil své  tajemství. Rád jim ho řekl a jestli sis i ty dobře přečetl pohádku, určitě lidem z Hranolkova poradíš i ty.

Motivační úkoly a otázky k pohádce (15 minut)

  • Co se ti líbí (je kladné) a nelíbí (je záporné) v pohádce?
  • Chtěl by ses jet podívat do Hranolkova?
  • Vymysli ještě jiné názvy zemí, či měst, které obsahují názvy nezdravých jídel nebo potravin.

Hra Na pravdu

Děti anonymně napíší na lístečky, co měly v neděli k obědu. Potom společně hodnotí, zda to bylo zdravé či ne.


Doporučené odkazy: www.YesNeYes.cz, www.ZijZdrave.cz

 

Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
pdf
449.22 kB
PDF
Pohádka 2

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence komunikativní
  • naslouchá promluvám druhých lidí, porozumí jim, vhodně na ně reaguje, účinně se zapojuje do diskuse, obhajuje svůj názor a vhodně argumentuje

Mezioborove presahy:

Organizace prostorová:

Školní třída

Nutné pomůcky:

• malé lístečky.

Článek pro obor:

Výchova ke zdraví