Vzdělávací cíle:
Žáci:
Stupeň vzdělávání: 2. stupeň ZŠ
Věková skupina: 12–13 let
Vzdělávací obor: anglický jazyk
Tematický okruh: město, místa a budovy ve městě, zajímavosti, památky, počasí
Časová dotace:
Pomůcky: PC, notebook nebo tablet, chytrý telefon, projektor, připojení k internetu, sluchátka
Zdroje:
Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:
Oborové:
Žáci:
Digitální:
Žáci:
Přínos využití digitálních technologií:
Převádění informací do různých forem se současným zachováním obsahu poskytuje žákům řadu příležitostí, jak rozvíjet digitální dovednosti:
Kreativní využití digitálních nástrojů: Žáci se naučí se používat aplikace pro tvorbu online knihy a–přizpůsobit tak obsah různým digitálním formátům.
Spolupráce v digitálním prostředí: Práce ve skupinách podporuje týmovou spolupráci a efektivní sdílení informací pomocí digitálních nástrojů.
Příprava na reálné situace: Žáci si osvojují dovednosti, které mohou využít v pracovním i osobním životě.
Zvýšení motivace a interaktivity: Využití digitálních nástrojů a tvorba vizuálních výstupů je pro žáky atraktivnější než tradiční práce s textem.
Metodická poznámka:
Výběr města bych nechala na žácích, jako učitel pouze dohlédnu, aby se města neopakovala. Ideální je vybrat kvůli dostupnosti materiálů větší město s populací alespoň 100 tisíc obyvatel. Je důležité žákům vysvětlit, aby opravdu pracovali se všemi typy zdrojů – audio- či audiovizuálními (video, poslech), textovými (článek, průvodce) a obrazovými (mapy, fotografie, obrázky). Při vzájemné prezentaci výsledných produktů můžete nechat ostatní skupinky hádat, o jaké město jde, není to ale to hlavní a je i dost pravděpodobné, že si to žáci vzájemně prozradí (pokud je na to vysloveně neupozorníte). V neposlední řadě doporučuji nechat žáky namluvit text, který do Book Creatoru napsali, je určitě přínosem, když mohou sami sebe slyšet. Pokud by se některý žák hodně styděl, nenutila bych ho pouštět svou nahrávku ostatním, může si ji poslechnout později sám nebo ji přehrát jen učiteli.
Popis vzdělávací aktivity:
1. Evokace
Učitel se žáky zjišťuje, jaké znají budovy a místa ve městě. Může k tomu použít např. toto odkrývací video, kdy žáci píší své odpovědi na mazací tabulky:
https://games4esl.com/esl-classroom-games/places-and-buildings-vocabulary/
Lze využít i různé typy obrázkových karet, se kterými žáci pracují ve skupinách: říkají názvy míst a budov, zdatnější je mohou zkusit popisovat s využitím širší slovní zásoby. Zde jsou odkazy na obrázkové karty:
https://www.flickr.com/photos/148815328@N02/39729968062
Pokud tyto úvodní aktivity proběhnou bez větších obtíží a učitel si ověří, že žáci dobře ovládají příslušnou slovní zásobu, zaměří se více na představení turistického průvodce. Nabízím k tomu několik pro mě osvědčených aktivit:
1) Mystery city
2) „City Icons Match“ – Picture Matching
3) „City Bucket List“ – What Would You Like to See?
2. Výběr města a hledání vhodných materiálů
Po evokaci se žáci rozdělí do dvojic, ve kterých budou po celou dobu aktivity pracovat, a každá si zvolí jedno velké město, které se nachází v anglicky mluvící zemi a žije v něm alespoň 100 tisíc obyvatel. Učitel také žákům dopředu sdělí, co musí obsahovat jejich finální výstup, zde je moje zadání v českém jazyce:
„Vaším úkolem bude vytvořit online knihu v aplikaci Book Creator (už jsme ji používali při práci na projektu My family), která bude fungovat jako průvodce vaším vybraným městem. Kniha musí mít 8 až 10 stran, musí obsahovat alespoň šest hlavních turistických cílů včetně praktických popisů, např. kde se nachází, kolik je vstupné, jaká je otvírací doba apod.; dále dva tipy na hotel, dvě vybrané restaurace, popis, jak funguje místní hromadná doprava, mapu s vybranými turistickými cíli a alespoň šest obrázků. Tyto informace v aplikaci také namluvíte a poté nasdílíte jiné dvojici. Ta vaši knihu ohodnotí podle tabulky, kterou vám poskytnu.“
Žáci se poté snaží v cílovém jazyce shodnout a vybrat společně jedno vhodné město, které jim následně schválí učitel. Dalším úkolem je pak shromáždit informace z různých zdrojů.
A) Audio zdroj
Žáci vyhledají video o svém vybraném městě a na základě jeho zhlédnutí zvolí turistické cíle, které jim připadají nejzajímavější a které pak použijí ve své knize. Na atrakcích se musí společně dohodnout, jelikož online knihu tvoří společně.
Příklad videí z YouTube o New York City:
B) Psaný zdroj
Jakmile mají vybrané turistické cíle, mohou začít zjišťovat příslušné informace. Na webových stránkách si dohledají, jaká je otvírací doba, kolik se platí vstupné, případně další praktické informace. Vše si poznamenají pro pozdější použití, u této aktivity je možné si práci ve dvojici rozdělit.
Info o soše Svobody:
Dalším bodem je vybrat dva hotely a dvě restaurace. Možností je spousta, vedla bych žáky k tomu, aby se pokusili vybrat něco cenově dostupného, kde by se mohli ubytovat a najíst i se svou rodinou. V tomto případě mohou využít nabídky ChatuGPT:
C) Obrazové zdroje
Aby online průvodce vypadal poutavě, je důležité, aby žáci přidali do online knihy i ilustrační obrázky. Na webových stránkách si tedy stáhnou volně dostupné fotografie vybraných turistických míst a přidají je do knihy. Příklady stránek, kde mohou obrázky bezplatně a legálně stahovat:
Další bodem je tvorba mapy s označenými příslušnými místy. Ideální je přihlásit se do aplikace či webové stránky https://mapy.com/ a vytvořit si tam složku s názvem vybraného města. Poté si žáci v mapě najdou všechny body a ty si uloží v dané složce. Na závěr pořídí printscreen obrazovky a ten vloží do knihy.
Příklad mapy z New Yorku:
3. Tvorba online knihy v Book Creatoru
Žáci se přihlásí do webové aplikace https://bookcreator.com/. Pokud s aplikací ještě nepracovali, je nutné se nejprve zaregistrovat, my jsme k tomu využili školní mailové adresy. V aplikaci žáci kliknou na políčko „nová kniha“ (new book):
A poté se mohou pustit do práce. Nejprve vytvoří obálku:
A poté na každou stránku připraví informace o jedné památce. Kromě názvu přiloží fotku či obrázek a praktické tipy. Aplikace je celkem jednoduchá na ovládání, žáci pouze kliknou na tlačítko + v pravém horním rohu a zde se jim ukážou všechny nástroje:
Poté co do knihy vloží šest památek, dva hotely, dvě restaurace a printscreen mapy, zkusí knihu namluvit pomocí nástroje „record“. To mohou udělat ve škole, pokud budova disponuje klidnými místy, kde lze nahrávat, nebo tuto část následně dodělají doma. Rozhodně doporučuji nahrávání nevynechávat, je skvělé, když se žáci mohou slyšet mluvit v cizím jazyce. Nahrávání spustí následujícím tlačítkem:
Po dokončení knihu nasdílí do https://padlet.com/ pomocí QR kódu či odkazu, který si zkopírují.
4. Práce s knihou a zpětná vazba
Žáci tedy dokončili průvodce vybraným městem, nasdíleli si ho na virtuální nástěnku Padlet a mohou se pustit do vzájemného hodnocení. My jsme to udělali tak, že každá dvojice dostala přidělené dvě knihy. Učitel žákům nasdílí či předá vytištěnou evaluační tabulku a žáci do ní zapisují body 1–5 a pokud možno i stručné slovní hodnocení.
Naše tabulka vzájemného hodnocení:
|
|
|
|
|
|
Area |
What to look for |
Score (1–5) |
Comment |
|
Content |
Is the information about the city interesting and clear? |
1 2 3 4 5 |
|
|
English |
Is the English correct and easy to understand? |
1 2 3 4 5
|
|
|
Speaking |
Is the voice clear and easy to hear? Is the pronunciation good? |
1 2 3 4 5
|
|
|
Creativity |
Is the project fun, original, and nice to look at? |
1 2 3 4 5
|
|
|
Book Creator Use |
Is the book easy to use and well made? Are there pictures or photos and map? |
1 2 3 4 5
|
|
|
Overall |
What is your total impression of the project? |
1 2 3 4 5
|
|
Hodnotící tabulky si pak dvojice navzájem předají nebo ještě lépe popovídají si o nich. Žáci také zhodnotí svoji spolupráci na projektu, formulují, co se jim na této aktivitě líbilo a co by příště udělali jinak. Celkové zhodnocení doplní i učitel a přidá výslednou známku, pokud to považuje za nutné.
Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:
Aktivitu jsem realizovala se žáky sedmé třídy, kteří už mají dostatečnou slovní zásobu k vybranému tématu. Nepřekvapivě si všechny dvojice vybraly město v USA, musela jsem tedy vyřešit, aby se města neopakovala. Nakonec se mi podařilo dvě dvojice přemluvit k výběru jiného města a vše proběhlo bez problémů. Výsledné produkty vypadaly i díky použití aplikace Book Creator velmi dobře, aplikace sice nabízí jednodušší nástroje na úpravu, ale pro naše školní potřeby se ukázaly jako dostačující. Dvě žákyně se styděly pustit svoji nahrávku ostatním spolužákům, nenutila jsem je tedy, poslechla jsem si ji jen já a následně jim dala pozitivní zpětnou vazbu. Celkově se aktivita ukázala jako velmi přínosná pro různé dovednosti související s výukou jazyka, žáky tvorba průvodce bavila a potřebovali lehkou dopomoc pouze s výběrem zdrojových materiálů.
Článek je publikován pod licencí Creative Commons - Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 .
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.

Národní pedagogický institut České republiky © 2025