Odborný článek

Crimes and criminals

Anotace

Žáci pracují ve dvojicích či menších skupinách a na základě dat z online stránek FBI Crime Data Explorer vytvoří prezentaci v anglickém jazyce, kde srovnají míru kriminality u konkrétního zločinu za určité období ve vybraném státě USA s celkovou kriminalitou ve Spojených státech. K prezentaci také vytvoří příslušné grafy (lze vynechat, záleží na zaměření školy) a přidají doporučení, jak snížit zločinnost. Poté představí příběh slavného zločince, který v daném státě žil nebo je s ním jinak spojený. Na závěr vše odprezentují ostatním a zhodnotí svou spolupráci, zpětnou vazbu pak získají od spolužáků i od učitele.

Cíl

Vzdělávací cíle:

Žáci:

  • naučí se převádět konkrétní data do grafů tak, aby dávaly smysl a byly přehledné.
  • obohatí si slovní zásobu o téma zločiny a zločinci, nová slovíčka aktivně použijí.
  • seznámí se s příběhem amerického zločince a převedou jej smysluplně do prezentace za použití minulých časů.
  • zvládnou mluvit alespoň dvě minuty v cílovém jazyce na dané téma, aniž by obsah svého projevu jen četli.

Stupeň vzdělávání: střední odborné s maturitou

Věková skupina: 17–18 let

Vzdělávací obor: anglický jazyk

Tematický okruh: zločiny a zločinci

Časová dotace:

  • Výuka: 2x45 minut
  • Příprava: 20 minut

Pomůcky: mobilní telefon, tablet nebo počítač, připojení k internetu, dataprojektor

Zdroje:

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

Oborové:

Žáci:

  • umí tvořit a používat minulý čas prostý a průběhový.
  • dokáží pracovat ve dvojicích či menších skupinách za použití pouze cílového jazyka.
  • zvládnou poskytnout si zpětnou vazbu a ohodnotit i sami sebe a svoji práci.

Digitální:

  • umí tvořit prezentace pomocí vybraného grafického nástroje.
  • zvládnou připravit jednoduché grafy v Google Sheets nebo v jiném programu.
  • umí pracovat s internetovými slovníky.
  • dokáží na příslušné internetové stránce vyhledat konkrétní data a dále s nimi pracovat.

Přínos využití digitálních technologií:

Žáci by mohli tvořit papírový plakát s podobnou tematikou, ale věřím, že digitální formát prezentací má pro výuku několik významných přínosů:

Vizuální podpora a interaktivita: Prezentace umožňují vložení obrázků, videí, grafů či jiných prvků, které mohou zvýšit zapojení žáků a učinit výstup obsahově i vizuálně zajímavější. Podporujeme tak kreativitu a větší zapojení žáků.

Flexibilita a dostupnost: Digitální formát umožňuje snadnou aktualizaci a úpravu prezentace, což na papíře není možné. Žáci si mohou prezentaci sdílet a v případě potřeby na ní pracovat i z domova.

Záznam a archivace: Digitální prezentace mohou být snadno zaznamenány a archivovány pro budoucí použití nebo pro žáky, kteří zrovna tu hodinu chyběli. Žáci mohou prezentace ukázat svým rodičům a dalším lidem, což se u papírové podoby neděje, jelikož ve většině případů zůstává ve škole.

Efektivní organizace informací: Digitální prezentace umožňují žákům strukturovat obsah pomocí jasných nadpisů, odrážek, tabulek atd., což jim pomáhá lépe pochopit hierarchii informací a zapamatovat si je. Je to i vizuálně atraktivnější pro ostatní žáky.

Při vytváření prezentací dá učitel žákům možnost poradit se (po uplynutí určité doby) i s ChatemGPT, který jim může poskytnout nějaké nápady či myšlenky. Ty pak lze použít ve výsledné práci. Umělá inteligence zde slouží jako zdroj inspirace a nových podnětů, žáci slepě nekopírují věty z chatu, ale ve skupině se zamyslí nad jejich přínosem pro prezentaci a po odsouhlasení mohou některé z nich použít. Primárním zdrojem informací by však měla být internetová stránka FBI Data Crime Explorer.

Metodická poznámka:

Při tvorbě této prezentace hodně záleží na schopnostech žáků, ne všichni zvládnou převést data z příslušné stránky do smysluplných grafů, které mají odprezentovat. Vhodné je proto rozdělit je do vhodně sestavených skupinek, které práci zvládnou, nebo jim úkol zjednodušit. Mohou samozřejmě využívat i jiné zdroje informací než FBI Data Crime Explorer, ale měli by se pokusit alespoň trochu se v nich zorientovat. Pokud nemají zkušenost s vytvářením grafů, je možné tuto část prezentace vynechat, nicméně předpokládám, že na střední škole by s tímto už neměl být problém. Google Sheets je navíc velmi jednoduchý a intuitivní nástroj, samozřejmostí je pomoc učitele v případě obtíží. Osvědčilo se mi ponechat na tvorbu prezentace dvě hodiny, z nichž tu první zabralo rozdělení do skupin, zvolení konkrétního tématu a začátek tvorby prezentace. Následné hodnocení prezentací by mělo probíhat podle jasných kritérií, aby si žáci utvořili jasnou představu, co se od nich očekává. 

Zde jsou moje konkrétní kritéria:

  • Skupina vloží do prezentace 8–10 slidů, každý slide obsahuje jinou informaci.
  • Skupina vloží do prezentace správné a dobře čitelné informace související s konkrétním tématem, které si vybrala, včetně využití názorných grafů.
  • Skupina dokáže na základě informací z prezentace mluvit po dobu alespoň čtyř minut, každý žák mluví přibližně stejně dlouho (záleží na počtu členů, každý žák by měl mluvit zhruba dvě minuty), 
  • Skupina se pokusí při prezentaci využít všechny informace, které zaznamenala. 
  •  Źáci při prezentaci správně používají přítomný a minulý čas.
  •  Žáci používají vhodnou slovní zásobu související s tématem zločinu.
  •  Žáci co nejlépe dodržují zásady správného prezentování.

Popis vzdělávací aktivity

1. Evokace

Aby se žáci co nejlépe naladili na následující aktivitu, je třeba jim nejprve představit vhodnou slovní zásobu, kterou mohou následně při prezentaci použít. Variant, jak seznámit žáky s tematikou zločinu, je mnoho, vyberu tedy jen některé z nich a je na uvážení jednotlivých učitelů, jak k evokaci přistoupí. Učitel se žáků na začátku hodiny zeptá, jaké znají typy zločinu a zločinců, případně jestli se už někdy s nějakým zločinem setkali. Je dobré udělat brainstorming k tématu, ať už na tabuli, nebo např. v https://www.mentimeter.com/. Kromě jednotlivých typů zločinů a zločinců by měl také učitel představit žákům další slovíčka související s tématem (viník, podezřelý apod.). Představím zde různá cvičení a nápady, které mohou pomoci vtáhnout žáky do tématu:

1) Cvičení zaměřená na představení druhů zločinu a zločinců:

2) Cvičení zaměřená na rozvíjení další slovní zásoby související s tématem:

3) „Speaking activities“ na téma zločin a zločinci:

4) Příběhy známých zločinců:

2. Práce s FBI Crime Data Explorer a tvorba prezentace

Žáci se rozdělí sami nebo za pomoci učitele do dvojic či malých skupinek (max. o čtyřech členech) a vyberou si stát USA, na který se zaměří. Poté si zvolí typ zločinu, který budou poté prezentovat; může se jednat o vraždy, přepadení, obchod s drogami apod. Učitel žákům představí webovou stránku FBI Crime Data Explorer https://cde.ucr.cjis.gov/ a ukáže jim, jak lze s jednotlivými daty pracovat:


Autor: Zuzana Majíčková

Z nabídky si žáci vyberou „national data“ a poté pokračují na následujícím zobrazení stránky:

Autor: Zuzana Majíčková

Na levé straně vybírají typ zločinu a stát USA. Co se týká časového období, doporučuji nastavit si pět let, ale pak pracovat s údaji jen z období jednoho roku, např. za rok 2023. Najetím do grafu se zobrazí počet spáchaných trestných činů vybraného zločinu za jednotlivé měsíce a tzv. clearance, tedy jaké množství bylo policií vyřešeno (toto číslo je většinou až překvapivě nízké).  Žáci si musí sečíst všech 12 měsíců za daný rok a pro lepší představu vypočítat procento objasněných zločinů. Je v tom i trochu matematiky, ale procenta by pro žáky střední školy neměla představovat žádný problém. Totéž pak musí provést u stejného zločinu v celých Spojených státech a procenta objasněnosti mezi sebou porovnají. Všechny tyto výpočty a údaje jsou zjišťovány a tvořeny jen pro zajímavost, nejde o relevantní data, ale spíše o schopnost vyčíst informace z grafu a vydedukovat z nich konkrétní závěry.

Po zjištění konkrétních dat se žáci pustí do tvorby prezentace. Učitel nechá volbu nástroje na žácích, u nás nejčastěji pracují s Microsoft PowerPointem nebo s Canvou. Nejprve si však v Google Sheets (či jiném nástroji) vytvoří příslušné grafy:


Autor: Zuzana Majíčková


Autor: Zuzana Majíčková

Po vytvoření grafů zahájí tvorbu samotné prezentace. Nejprve se tedy zaměří na porovnání míry zločinnosti u vybraného trestného činu, poté přejdou na obecná doporučení, jak lze kriminalitě předcházet nebo ji alespoň snížit, a nakonec představí příběh známého zločince, který se narodil, žil nebo působil v USA. K získání těchto informací využívají kromě již zmíněné internetové stránky FBI Crime Data Explorer i další internetové zdroje, na konci by měly být všechny ocitovány včetně případného použití ChatuGPT (zde je však nutné, aby informace z něj získané žáci ověřili i jinými zdroji).

Příklad úvodní strany prezentace Murders in Alaska (publikováno se svolením autorů):


Autor: Zuzana Majíčková


3. Prezentace projektu a zpětná vazba

Před samotnou prezentací může učitel žákům připomenout zásady správné prezentace a k tomu i příslušnou slovní zásobu:

Žáci si také mohou nanečisto vyzkoušet pět zásad správné prezentace:

Nakonec skupina svůj projekt prezentuje před celou třídou dle předem zadaných kritérií a na závěr zhodnotí, jak se všem členům spolupracovalo, jak si rozdělili role, jak se jim aktivita líbila, co je bavilo či nebavilo. Ostatní žáci-diváci zhodnotí prezentaci nejen z hlediska anglického jazyka, ale i dovedností spojených s prezentováním. Je nutné si zde uvědomit, že nehodnotíme profesionály, ale žáky, kteří se prezentovat teprve učí, a vnímat jejich výkon jako proces učení. Závěrem přidá svou zpětnou vazbu i učitel, a pokud chce hodnotit sumativně, může udělit skupině výslednou známku. 

Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Některé skupinky zezačátku trochu tápaly na stránkách FBI Crime Data Explorer, takže potřebovaly hodně mojí pomoci, nicméně pak už zvládly pracovat samostatně. Tvorba grafů nečinila nikomu problém, Google Sheets je velmi jednoduchý nástroj, se kterým se už všichni během svého studia setkali. Nakonec žáky nejvíce zaujalo téma známých zločinců, prezentace o jejich životě pojali zajímavou formou, která většinou bavila i ostatní. Možná bych se příště zaměřila jen na tuto část a vynechala práci s daty; záleží samozřejmě i na zaměření školy, já měla pocit, že na obchodní akademii by žáci měli tuto aktivitu zvládnout. Při hodnocení spolupráce si většina žáků pochvalovala, jak se jim podařilo rozdělit si úkoly, i když se občas objevily výzvy, zejména při organizaci času. Já jsem žáky ocenila především za kreativitu při tvorbě prezentací, se kterými si vyhráli zejména po vizuální stránce, a schopnost spolupráce v týmu.

Autor
Zuzana Majíčková

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Odborné vzdělávání
  • Klíčové kompetence LM
  • Kompetence využívat prostředky informačních a komunikačních technologií a pracovat s informacemi
  • získávat informace z otevřených zdrojů, zejména pak s využitím celosvětové sítě Internet;
  • Odborné vzdělávání
  • Klíčové kompetence LM
  • Kompetence využívat prostředky informačních a komunikačních technologií a pracovat s informacemi
  • uvědomovat si nutnost posuzovat rozdílnou věrohodnost různých informačních zdrojů a kriticky přistupovat k získaným informacím, být mediálně gramotní.

Materiály s klíčovým slovem NPO 3.1 DIGI vytvořil tým metodiků v projektu Podpora škol v kontextu digitalizace (Národní plán obnovy 3.1 DIGI) pro podporu pedagogů při ICT revizích.

Další informace, metodické materiály i inspiraci do výuky jednotlivých předmětů i napříč předměty najdete na webu https://digitalizace.rvp.cz/