Odborné články Základní vzdělávání Solutions Journalism ve třídě
Odborný článek

Solutions Journalism ve třídě

Anotace

Tato výuková aktivita přináší učitelům češtiny, výchovy k občanství nebo mediální výchovy možnost realizovat ve třídě dílčí aktivity z oboru žurnalistiky zaměřené na řešení. Jedná se o novinařinu, která pokračuje ve vyprávění příběhu tam, kde běžná žurnalistika obvykle končí – zabývá se totiž analýzou existujících odpovědí na určitý společenský problém. Jeden příklad za všechny – z rádia byste se podle pravidel Solutions Journalism neměli dozvědět pouze o tom, že klimatické změny začínají ovlivňovat naši planetu, ale také o relevantních možnostech řešení.

Úvod

Stupeň vzdělávání: ZŠ / SŠ

Vzdělávací obor: český jazyk a literatura, výchova k občanství, mediální výchova

Tematický okruh: žurnalistika, komunikační a slohová výchova

Časová dotace:

Výuka: 1× 45 minut

Příprava: 30 minut (týden před touto vyučovací hodinou je ale potřeba zadat žákům úkol, který naleznete níže)

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

Oborové:

Žáci a žákyně:

  • tvoří kratší slohové útvary; používají obrazná vyjádření, frazémy, citace, prostředky navazující kontakt s adresátem a další jazykové prostředky;
  • chápou, že jejich leták by měl z hlediska českého jazyka splňovat zejména funkci referenční (informovat);
  • znají potřeby adresátů, tedy cílové skupiny letáku (žáci, učitelé a rodiče), a umí pro ně vytvořit gramaticky i obsahově správný a zajímavý obsah.

Digitální:

Žáci a žákyně:

  • umí pracovat s předpřipravenými šablonami aplikací zaměřených na práci s obrazem (Canva, Fotor apod.);
  • poradí si s výběrem vhodného písma a formátováním textu;
  • mají zkušenost s upravováním obrázku nebo fotografií v různých grafických editorech (např. Canva) – mění jejich velikost, oříznutí a barvy.

Přínos využití digitálních technologií:

  • Žáci a žákyně pořídí monotematicky zaměřené fotografie.
  • Pomocí grafického digitálního nástroje vytvoří poutavý leták.


Cíl

  • Žáci a žákyně budou umět vysvětlit principy žurnalistiky zaměřené na řešení. Uvědomí si, že to není totéž jako laciná „pozitivní žurnalistika“, která tvrdí, že se dá každý problém vysvětlit a vyřešit, a to například pomocí horoskopů nebo zázračných diet.
  • Dvojice žáků vytvoří obsahově i formálně kvalitní elektronický leták, který bude upozorňovat na problematiku plýtvání jídlem, a to vše s využitím žurnalistických metod typických pro Solutions Journalism.
  • Žáci budou umět rozlišovat obsahově plytké výstupy z médií od produktů kvalitní moderní žurnalistiky zaměřené na řešení.

POPIS VZDĚLÁVACÍ AKTIVITY

Evokace (10 minut) – vysvětlení fenoménu pomocí komparace obsahu

Dáme přečíst žákům dva žurnalistické celky. Poté nahlas společně uvažujeme – co je na nich společného a v čem se texty liší?

Ilustrační fotografie

Řešení: Brainstorming se žáky spočívá v pochopení přidané hodnoty druhého žurnalistického textu. První příspěvek pouze tvrdí, že letadla extrémně znečišťují životní prostředí a to představuje problém. Druhý článek jde dále a přináší dobré zprávy z této oblasti – nabízí možná řešení.

Diskutujte se svými žáky o čtyřech kritériích, která odlišují Solutions Journalism od klasické žurnalistiky (kdo, kdy, kde, jak a proč). Infografiku mějte k dispozici buď na sdílené ploše, nebo ji vytiskněte žákům do dvojice – v další části hodiny ji budou potřebovat.

 

Uvědomění (30 minut) – tvorba digitálního letáku

  1. Vysvětlení pojmu Solutions Journalism a důvody vzniku

Autor: Pavlína Jurzykowská


2. Tvorba letáku, který upozorní spolužáky na problematiku plýtvání potravinami


Metodická poznámka: Na tuto část hodiny musíte žáky připravit s týdenním předstihem. Budou mít totiž za úkol nafotit fotografie, ze kterých bude znatelné, že se jedná o plýtvání potravinami.

K dispozici mají kolem sebe jistě mnoho použitelného materiálu: odpadkové koše ve škole, tácy s jídlem u okénka, kde se nádobí odevzdává, talíře na myčce doma v kuchyni, shnilé svačiny ve svačinových boxech. Stačí jenom namířit fotoaparát mobilu a vyfotit.


Žáci se rozdělí do dvojic (ideálně kombinace: ten, kdo rád upravuje fotografie, s tím, kdo rád píše). Představte jim aplikaci pro tvorbu koláží a infografik Fotor, ve které mohou lehce a rychle vytvořit mozaiku ze svého týdenního sběru fotek.

Návod přináším prostřednictvím jednoduché infografiky zde.

Autor printscreenu: Pavlína Jurzykowská

Žáci postupují podle návodu:

  1. Fotografie nahrají do PC (pomocí kabelu nebo prostřednictvím e-mailu).
  2. Otevřou aplikaci Fotor a zaregistrují se v ní školním e-mailem.
  3. Zvolí možnost Collage a pomocí tlačítka Uploads nahrají své fotografie do aplikace.
  4. Vyberou si preferovanou šablonu. Pomocí jednoduché aplikace a návodu vytvoří nápaditou koláž ze svých fotek, které zachycují plýtvání jídlem.
  5. Vygenerovanou koláž obohatí jednoduchými texty – podle 4 hlavních kritérií Solutions Journalism (viz infografika výše: reakce, poučení, důkazy, limity).

Během psaní žáci dodržují tato pravidla:

  • Plakát proti plýtvání potravinami popisujeme stručně.
  • Píšeme přehledně.
  • Leták musí být hezky přehledně a poutavě graficky rozvržen.

Po dokončení práce na letáku (a konzultaci s učitelem, jestli opravdu obsahuje všechna 4 kritéria žurnalistického celku orientovaného na řešení) vám ho žáci sdílejí. Úkolem učitele bude vybrat nejlepší, vytisknout několik exemplářů a za pomoci žáků distribuovat na školní nástěnky. 



Reflexe: Hledání čtyř klíčových kritérií Solutions Journalism (5 minut)

Cílem závěrečné aktivity je najít v žurnalistickém textu 4 prvky, které jsou typické pro žurnalistické celky zaměřené na řešení. Povede se vašim žákům najít je všechny?

Žáky upozorníme také na fakt, že autor by měl být důvěryhodný, podepsaný a citované zdroje (nebo odborníci) relevantní, dohledatelné a ověřitelné.

Žákům rozdejte nebo sdílejte tento příspěvek o závislosti na mobilu. Vyzvěte je, aby v textu našli informace, které jim pomohou najít 4 typické znaky žurnalistiky orientované na řešení.

Autor printscreenu: Pavlína Jurzykowská

 

Metodická poznámka:

Žáci by se měli ze všeho nejdříve naučit pokaždé ptát, jaký je zdroj této zprávy? Je ověřený a důvěryhodný? 

●      Zdeňka Sekretová, akreditovaná novinářka, a Mark Griffiths, slavný psycholog, kterého lze ověřit pomocí vyhledávače Google:

Autor printscreenu: Pavlína Jurzykowská

Řešení:

Čtyři hlavní kritéria Solutions Journalism v textu „Odpojte se! Závislost na mobilech začíná plíživě a zamává i se zdravím“:

1.                  Popisuje existující reakci na společenský problém, jak funguje a proč. ANO
2.                  Přináší důkazy o dopadu sledovaného řešení (nepopisuje jen dobrý záměr). ANO
3.                  Nabízí širší vhled/poučení, které může být prospěšné pro ostatní v podobné situaci. ANO
4.                  Pojmenovává limity daného řešení/reakce (žádné řešení není dokonalé). NE

Na závěr lze se žáky diskutovat o tom, co by mohlo být do textu doplněno, aby splňoval i čtvrté kritérium. Žáci by měli přijít kritickým myšlením na to, že cílem Solutions Journalism nemusí být hledání jednoznačných řešení, ale alespoň cesty, která by mohla pomoci dopady popisované situace snížit. 

 

Metodická poznámka:

Pokud by vám zbyl čas nebo by byl zájem o problematiku Solutions Journalism ve vaší třídě velký, doporučujeme tento rozhovor, který vysvětluje, jak může tento fenomén vrátit novinářské profesi důstojnost a důležitost.



Ukázka výstupu (Aneta J., 9. ročník, ZŠ Zeleneč)



Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Žáci si užili praktickou tvorbu digitálního letáku, kde mohli využít kreativitu při práci s aplikacemi jako Fotor. Diskuze o rozdílech mezi běžnou a na řešení orientovanou žurnalistikou jim umožnila zapojit se do analýzy a sdílení názorů. Nejtěžší pro ně bylo pochopení kritérií Solutions Journalism, zejména v souvislosti s konkrétními příklady. Někteří měli problém s fotografováním problémů s plýtváním jídlem a s tím, co všechno do fotografií zahrnout. Žáci by měli pochopit, jak Solutions Journalism řeší společenské problémy, a znát čtyři klíčová kritéria: reakci na problém, důkazy o účinnosti řešení, širší vhled a pojmenování limitů.


Zdroje

  • HATTIE, John. Prokazatelné učení: metodická příručka pro učitele : maximalizace vlivu na proces učení. Praha: Edukační laboratoř, 2022. ISBN 978-80-908240-1-0.
  • SIEGLOVÁ, Dagmar, 2019. Konec školní nudy: didaktické metody pro 21. století. Praha: Grada. ISBN 978-80-271-2254-7.
  • ŠTĚPÁNÍK, Stanislav; HÁJKOVÁ, Eva; ELIÁŠKOVÁ, Klára; LIPTÁKOVÁ, Ľudmila a SZYMAŃSKA, Marta. Školní výpravy do krajiny češtiny: didaktika českého jazyka pro základní školy. Plzeň: Fraus, 2020. ISBN 978-80-7489-595-1.
  • https://www.skutecnezdravaskola.cz/2-provadejte-osvetu
  • https://www.planetfriendlyschools.eu/cs/zdroje/miluji-jidlo-neplytvam
  • clemi.fr

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská, DEA

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • vytváří a upravuje digitální obsah, kombinuje různé formáty, vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků

Průřezová témata:

  • Základní vzdělávání
  • Mediální výchova
  • interpretace vztahu mediálních sdělení a reality

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová, Frontální

Organizace prostorová:

Školní třída, Specializovaná učebna

Nutné pomůcky:

PC, wifi