Odborný článek

Pyramida pohybu

Anotace

V této výukové aktivitě se zaměříme na zdravý životní styl, na přemýšlení o tom, s jakými druhy pohybu se v životě setkáváme a jakou roli pohyb v našem životě hraje. Budeme si klást otázku, proč je důležitý přirozený pohyb a co to je základní pohyb, výkonnost, sportovní dovednost. Necháme žáky pracovat ve sdílené myšlenkové mapě Miro a prezentovat vytvořené pyramidy pohybu na sdílené nástěnce v Padletu, kde se budou učit i komentovat práci ostatních. Budou se tak učit poskytovat zpětnou vazbu a komentovat práci ostatních.

Úvod

Stupeň vzdělávání: 1. stupeň / 5. ročník, 2. stupeň ZŠ / 6.–7. ročník

Věková skupina: 10–13 let

Vzdělávací obor: přírodověda, třídnická hodina, výchova ke zdraví

Tematický okruh: člověk a jeho svět – člověk a jeho zdraví / člověk a zdraví

Časová dotace: 1–2 vyučovací hodiny

  • Výuka: 45 minut
  • Příprava: 30 minut

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

  • Digitální: práce s fotografií, základní ovládání technologií, základní zkušenost s online prostředím, práce s e-mailem

Cíl

  • Rozdělí pohyb na kategorie podle typu pohybové aktivity a uspořádá je každý sám za sebe do schématu své pyramidy pohybu, pracuje ve sdílené myšlenkové mapě, prezentuje svou práci pomocí virtuální nástěnky
  • Přínos využití digitálních technologií / komentář z pohledu rozvoje DK:

Využívá k osobnímu rozvoji digitální technologie a online nástroje:

Pracuje ve sdílené myšlenkové mapě pro brainstorming, ve sdílené nástěnce pro prezentaci obrázků s možností lajkovat a komentovat práci ostatních.

Popis vzdělávací aktivity:

Evokace:

  • Diskuze: O pohybu platí: „I MÁLO JE VÍC NEŽ NIC.“

Co potřebujeme k tomu, abychom se věnovali pohybu? Potřebujeme vždy speciální vybavení?

Co je to přirozený pohyb? Jaké kolektivní a individuální sporty znáš? Kdy a jak se v průběhu dne pohybuješ? Jaké znáš sporty, pro které nepotřebuješ žádné vybavení?

  • Vysvětlíme si jednotlivá patra pyramidy pohybu (základní – přirozený pohyb, výkonnost, sportovní dovednost) a do myšlenkové mapy uspořádáme jednotlivé pohybové aktivity z brainstormingu. U mladších žáků učitel vytvoří základ myšlenkové mapy pro jednotlivé skupinky a nasdílí jim odkaz, žáci pak mohou mapu společně dotvořit, každý pracuje u svého počítače. Starší žáci se mohou domluvit, kdo vytvoří základ mapy a nasdílí odkaz ostatním – v tomto případě mají i větší volnost v tom, jak bude jejich mapa vypadat.

Myšlenková mapa:

Home - boardmix

Autor: Helena Peřinová

  • Žáci praktikují brainstorming na téma sporty, pracují ve sdílené myšlenkové mapě Miro – všichni společně, ale každý u svého počítače. Pokud základ mapy tvoří učitel, rozdělí například sporty na kolektivní a individuální. Žákům myšlenkovou mapu nasdílí přes školní žákovský e-mail. Žáci si tak připomenou druhy sportů, které později mohou využít ve své pyramidě pohybu. Je dobré si předem stanovit pravidla aktivity, např. nemažu práci někoho jiného.

https://miro.com/app/board/uXjVIL4rxtM=/

Autor: Helena Peřinová

Uvědomění:

  • Ukážeme žákům příklad pyramidy pohybu a necháme je zpracovat jejich vlastní. Žáci své obrázky vyfotí a uloží do počítače.

Autor: Helena Peřinová

  • Žáci sdílejí nakreslené obrázky své pyramidy pohybu v Padletu.

Metodická poznámka:

Máme více možností, jak nastavit sdílení. Na začátku doporučuji nastavit sdílení jako „spisovatel“, aby mohli žáci přidat své obrázky, případně „moderátor“, aby mohli přidat a upravovat příspěvky. Až budou všechny příspěvky vloženy, je možné změnit sdílení na „komentující“ – žáci budou moci pouze komentovat a nebudou si vzájemně zasahovat do příspěvků.

 

Autor: Helena Peřinová 

 

 

 Autor: Helena Peřinová

 

  • Každý žák odprezentuje krátce svou pyramidu pohybu.
  • Žáci okomentují v Padletu pyramidy svých spolužáků.

Autor: Helena Peřinová

Reflexe

Reflexe:

  • Žáci si komentáře svých spolužáků přečtou a případně na ně krátce zareagují.

Připravená nástěnka v Padletu:

Autor: Helena Peřinová

Autor: Helena Peřinová

Práce žáků:

Autor: Helena Peřinová

 

Autor: Helena Peřinová

 

Autor: Helena Peřinová

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Aktivita byla ověřena ve výuce v 5. i 6. ročníku. Uvědomili jsme si, že pro každého z nás znamená pohyb něco jiného, pro každého je pojetí individuální, pro jednoho žáka může být fotbal ve 2. patře (jde si zahrát fotbálek s kamarády), jiný žák ho umístí do nejvyššího patra – věnuje se fotbalu, chodí na tréninky... Pracovat ve sdíleném souboru je obtížné i pro dospělé, děti to zvládly výborně a z výsledků své práce měly radost.

Autor: Helena Peřinová

Autor: Helena Peřinová

Literatura a použité zdroje

[1] – https://zenysro.cz/doporucujeme/krasa-a-zdravi/budujte-svou-kondici-postupne-a-na-pevnych-zakladech-pomuze-vam-pyramida-pohybove-aktivity/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box. [cit. 2025-5-11].

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Helena Peřinová

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • vytváří a upravuje digitální obsah, kombinuje různé formáty, vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • předchází situacím ohrožujícím bezpečnost zařízení i dat, situacím s negativním dopadem na jeho tělesné a duševní zdraví i zdraví ostatních; při spolupráci, komunikaci a sdílení informací v digitálním prostředí jedná eticky

Organizace řízení učební činnosti:

Frontální, Skupinová, Individuální

Organizace prostorová:

Školní třída, Specializovaná učebna

Nutné pomůcky:

Pomůcky: dataprojektor, pro žáky i učitele: PC, mobil