Odborné články Základní vzdělávání Clean up pictures – práce s online slovníkem
Odborný článek

Clean up pictures – práce s online slovníkem

Anotace

V této výukové aktivitě se zaměříme na práci s online slovníkem v kombinaci s AI aplikací Clean up pictures. Porovnáme vyhledávání v klasickém papírovém tištěném slovníku s vyhledáváním v online slovníku. Vedeme žáky k práci se slovníkem (žáci často využívají pouze překladač a to někdy vede k chybnému výsledku).

Úvod

Stupeň vzdělávání: 1. stupeň ZŠ /3.–5. ročník

Věková skupina: 8–11 let

Vzdělávací obor: jazyk a jazyková komunikace – cizí jazyk – anglický jazyk

Tematický okruh: produkcepsaní, mluvení

Časová dotace : 1 vyučovací hodina

  • Výuka: 45 minut
  • Příprava: 30 minut

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

  • Oborové: abeceda a specifika anglické abecedy, vyhledávání v klasickém slovníku
  • Digitální: vyhledávání v online slovníku

Cíl

  • Upevnění gramatiky Co to je? Je to…? Můžete vidět…? + krátké odpovědi

         Je tam... Vidím... Vymazat...

  • Přínos využití digitálních technologií / komentář z pohledu rozvoje DK: Žák využívá online slovník k vyhledání neznámé (nové nebo zapomenuté) slovní zásoby.

 

Popis vzdělávací aktivity:

Evokace:

  • Seznámíme žáky s online slovníkem a aplikací clean up pictures a ukážeme, jak lze vymazat předměty z obrázku.

Metodická poznámka:

Protože se jedná o aplikaci AI, žáci jsou omezeni věkem, a proto nebudou fungovat každý na svém počítači, ale využijí učitelského PC.

 

Autor: Helena Peřinová

Autor: Helena Peřinová

Autor: Helena Peřinová

  • Rozdělíme žáky do skupin po třech, v každé skupince jeden žák dostane klasický papírový slovník (všichni si zopakujeme anglickou abecedu a připomeneme si, že v anglické abecedě nejsou souhlásky s háčky a písmeno CH neexistuje – kombinace C + H je zařazena pod písmeno C); druhý žák si pomocí QR kódu otevře online slovník, třetí žák bude slovíčka zapisovat na papír. V průběhu aktivity (např. před otevřením dalšího obrázku) si žáci na pokyn učitele vymění roli tak, aby si každý vyzkoušel práci s klasickým slovníkem, online slovníkem i roli zapisovatele.

 

Autor: Helena Peřinová

Autor: Helena Peřinová

  • Promítneme žákyně fotografii a požadujeme si připravit ve skupině všechna slovíčka k popisu obrázku (ideálně by na obrázku měla být slovíčka jak známá, tak neznámá – nová slovní zásoba). Žáci používají tištěný i online slovník. Dáme jim časový limit – podle náročnosti a detailnosti obrázku 6–12 minut.

Uvědomění:

  • Žáci reflektují, jak se jim pracovalo s online slovníkem jako klasickým papírovým slovníkem. Ujistíme se, že máme připravenou všechnu slovní zásobu: Co to je? Je to…? Popíšeme obrázek: Na obrázku je a… I can see a… Novou slovní zásobu zvolit žáky napsat na tabuli. Zeptáme se, zda si přejete zapsat i něco ze starší slovní zásoby. Procvičujeme výslovnost jednotlivých slovíček.
  • Obrázek nahrajeme do aplikace clean up pictures vždy vyvoláme jednoho žáka k učitelskému počítači a jednoho žáka, aby zadával pokyn: Erase a plant.

Autor: Helena Peřinová

  • Z obrázku postupně mizí jednotlivé věci. Tento postup můžeme opakovat s různými obrázky na probírané téma, dokud se nevystřídají všichni žáci v mazání objektů z obrázků a zadávání pokynů k mazání.

Reflexe

Žáci pracovali s oběma typy slovníků a pochopili rozdíl mezi tištěným a online slovníkem, většina z nich si zapamatovala všechna probíraná slovíčka a fráze a výuka je moc bavila. Pracovali jsme se slovní zásobou na téma: Dětský pokoj, můj pokoj.

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Vyzkoušeno ve 4. ročníku: Doporučuji využít vlastní fotografii a zachytit předměty, respektive slovní zásobu, kterou aktuálně potřebujeme zavést do výuky, případně připomenout a procvičit. Použití aplikace clean up pictures slouží jako motivace k vyhledávání ve slovnících ak práci s novou slovní zásobou.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Helena Peřinová

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Organizace řízení učební činnosti:

Frontální

Organizace prostorová:

Školní třída, Specializovaná učebna

Nutné pomůcky:

Pomůcky: dataprojektor, pro žáky i učitele PC