Stupeň vzdělávání: I. stupeň ZŠ (3. ročník)
Věková skupina: 8–9 let
Vzdělávací obor: člověk a jeho svět
Očekávané výstupy:
Výukové cíle:
Časová dotace: 2 vyučovací hodiny (navazující)
Pomůcky:
Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:
Evokace (15 minut):
Před samotnou aktivitou si s žáky povídejte o virtuálních prohlídkách, v čem a proč mohou být užitečné. Zjistěte, zda už někdy procházeli nějakou virtuální prohlídkou.
Diskutujte s žáky také o krajinách a přírodě. Zeptejte se žáků, zda by dokázali porovnat různé druhy krajin.
Rozdělte žáky do skupin, každá skupina si vybere jednu oblast, ve které by chtěla pozorovat krajinu. Pomozte žákům ve výběru například nabídnutím mapy ČR nebo světa.
Uvědomění (30 minut):
Prostřednictvím čtečky QR kódu nebo aplikace fotoaparát (u novějších zařízení) otevřete tento QR kód, který vás navede na webové stránky virtuálních prohlídek ČR –příroda: https://www.virtualczech.cz/kategorie.php?p=4.
Většinou je u každé virtuální prohlídky přímo na této webové stránce digitální mapa, ve které mohou žáci pomocí oddálení mapy (minus) zjistit, kde se jejich místo nachází.
Nechte žáky prozkoumávat libovolnou virtuální prohlídku (pohyb v prostředí, možnosti zoomování a lokalizace objektu na mapě) v oblasti, kterou si skupiny vybraly.
Pokud si skupinky vybraly lokaci ze světa, můžete žákům nabídnout například tyto webové stránky: https://www.airpano.com/.
Nechte žáky prozkoumat několik virtuálních prohlídek a pobízejte je k objevení nějakého detailu, skryté zajímavosti z přírody. Pokud ji žáci naleznou, poznamenají si, o jakou zajímavost se jedná a v jaké prohlídce se nachází.
Žáci si mohou například otevřít prohlídku krajského města a zaměřit se na jeho zajímavosti – například zajímavé stavby, vodní díla nebo množství zeleně ve městě.
Pokud žáci natrefí na neúplné informace nebo je něco zaujme, nechte je vyhledat více informací. Podpořte jejich zvědavost a chuť objevovat. (Informace mohou žáci vyhledávat ve vámi ověřených internetových zdrojích – např. oficiální webové stránky.)
Nechte žáky přemýšlet o porovnávání krajiny v oblasti, kterou si vybrali, s krajinou, která je obklopuje.
Žáci mohou porovnávat například množství zeleně ve městech, přírodní krásy v okolí, typ krajiny. Je vhodné při porovnávání žákům umožnit náhled na mapu (např. mapy.cz), aby měli možnost zkoumat, kde se oblast, kterou zkoumají a porovnávají se svým bydlištěm, nachází, a viděli tak typ krajiny i na mapě.
Závěr (30 minut):
Dejte žákům prostor poznatky z porovnávání krajin a zaznamenané detaily sdílet s ostatními spolužáky (skupinami) například pomocí přednesu nebo krátké prezentace v PowerPointu.
Digitální kompetence je rozvíjena při seznamování s digitálním zařízením a při práci s ním.
Rozvoj digitální kompetence je podporován při tvorbě jednoduchého digitálního obsahu (obrázku s popisem), ve kterém žáci předávají svým spolužákům informace o vybraném místě a porovnání tohoto místa s krajinou jejich domova nebo školy.
V reflexi skupinových prací se zaměříme na uvádění zdrojů použitých informací a fotografií.
Žáky upozorníme na bezpečnost práce, používání internetových zdrojů a jejich uvádění i při zacházení s digitálním zařízením.
Digitální kompetence je rozvíjena, když žák/žákyně:
Ověření ve výuce:
Aktivitu jsem ověřila ve třetím ročníku. Žáci již nějaké předchozí zkušenosti s virtuální prohlídkou měli z výuky, proto jim nedělalo problém otevření QR kódu ani „procházení se“ virtuální krajinou. Zaměřili jsme se tedy na nové téma a to bylo vyhledávání dodatečných informací, které žáky zajímaly. Zajímalo je například, kolik dní na poušti prší a co žije v jejich oblasti za živočichy.
Vzhledem k osvojování nové dovednosti vyhledávání nám aktivita opravdu zabrala 2 vyučovací hodiny.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.
Národní pedagogický institut České republiky © 2025