Odborné články Základní vzdělávání AI a zákazy, příkazy - modální slovesa v běžném životě
Odborný článek

AI a zákazy, příkazy - modální slovesa v běžném životě

Anotace

Modální slovesa nejsou při výuce angličtiny příliš oblíbeným tématem. Ještě méně oblíbené bývají opisy modálních sloves. Přesto se v angličtině běžně používají a například při cestování se s nimi setkáváme velmi často – třeba ve formě zákazových a příkazových cedulí, informačních tabulí apod. Možná ani nevnímáme, kde všude se s nimi setkáváme a jaký tvar vlastně mají. Můžeme ale požádat o pomoc umělou inteligenci.

Úvod

Stupeň vzdělávání: 2. stupeň, nižší gymnázium

Věková skupina: 7.–9. ročník (13–15 let)

Časová dotace:

  • Výuka: 45 minut
  • Příprava: 20 minut

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

  • Oborové: učivo – modální slovesa, zápory a opisy modálních sloves, rozkazy
  • Digitální: registrace pro ChatGPT (verze zdarma), tvoření promptů, digitální obsah

Přínos využití digitálních technologií: To, co bychom dlouze hledali na internetu nebo při cestování zjišťovali několik let, nám AI ukáže během pár minut. Jen musíme umět dobře vytvořit prompt.

Metodická poznámka:

  • Doporučuji vlastní fotku s nějakým nápisem přímo ze života – v českém a anglickém jazyce, případně propojit i s tématem cestování a s reáliemi.
  • Z pohledu gramatiky se žáci při této aktivitě setkají také s rozkazy – je možno dále využít i ke zopakování rozkazů.
  • Je dobré žáky seznámit i s opisy modálních sloves – hlavně spojením „be allowed“, které se na tabulích vyskytuje často.

Cíl

  • Žák se učí využívat AI pro své učení
  • Žák se učí tvořit prompty
  • Žák vyhledává informace online
  • Žák si ověřuje využití modálních sloves v reálném životě – proč a jak se používají na různých informačních tabulích.

Popis vzdělávací aktivity:

Evokace:

  • Opakování modálních sloves (can, must, may, should), záporů a opisů + vysvětlení, k čemu které sloveso používáme – tak aby zazněly výrazy jako zákazy, povolení, doporučení (prohibition, permission, recommendation), které potom budeme využívat k tvoření promptů – je možno formou jednoduchého brainstormingu s vytvořením tabulky na tabuli

Uvědomění

  • Společné zamyšlení nad otázkou, kde se s modálními slovesy v běžném životě setkáme – kromě ústní komunikace jsou to také různé příkazové a zákazové tabule – ukážeme příklad TADY
  • Rozdělení do skupinek a tvoření promptů pomocí ChatGPT.

Úkol pro žáky: Požádejte umělou inteligenci, aby vám vyhledala různé zákazové a příkazové tabule. Zkuste využít co nejvíce modálních sloves, případně i jejich zápory a opisy.

prompty = příkazy, instrukce, dotazy, které zadáváme umělé inteligenci, aby provedla určitý úkol

Doporučení pro žáky: 

  • zkuste si tvorbu promptů představit podobně, jako když něco vysvětlujete mladšímu sourozenci – čím jasnější instrukce zadáte, tím lepšího výsledku dosáhnete
  • čemu se vyhnout:

               nejasné, příliš obecné formulace

               příliš složité zadání

               popisy, k čemu a proč potřebujeme tuto informaci

               používání citlivých osobních dat

  • upozornění – AI nerozumí legraci a ironii

Příklad: 

Autor díla: Helena Peřinová

 

Reflexe

Projděte se žáky všechny nápisy, společně si je rozeberte a vyhodnoťte, kde byste se mohli s podobnou tabulí setkat a proč je důležité takovému nápisu rozumět.

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce: 8. ročník

Žáci si nejprve ujasňovali, co jsou to modální neboli způsobová slovesa, učili se tvořit zadání pro AI, zkoušeli hledat i přes Google vyhledávání; ukázali jsme si při té příležitosti také Booleovské logické operátory a to, jak je můžeme při vyhledávání využít. Všem skupinám se podařilo najít nějakou zajímavou příkazovou nebo zákazovou tabuli. Společně jsme je prošli a odhadovali, kde bychom se s takovou tabulí mohli reálně setkat.

Autor díla: Helena Peřinová

Autor díla: Helena Peřinová

Autor díla: Helena Peřinová

Autor díla: Helena Peřinová

Aktivitu je možno využít i pro jiný jazyk – např. němčinu, francouzštinu.

Literatura a použité zdroje

[1] – Https://www.google.com/imgres?imgurl=https://www.safetyshop.cz/wp-content/uploads/2020/02/25002e.gif&tbnid=IcjXSpYbpkXH3M&vet=1&imgrefurl=https://www.safetyshop.cz/produkt/vicejazycne-tabulkypouzij-ochranu-oci-eye-protection-must-be-worn/&docid=BqSjpud3zI6P-M&w=1003&h=1423&hl=cs&source=sh/x/im/2.. [cit. 2024-12-1].

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Mgr. Helena Peřinová

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence k učení
  • vyhledává a třídí informace a na základě jejich pochopení, propojení a systematizace je efektivně využívá v procesu učení, tvůrčích činnostech a praktickém životě
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • využívá digitální technologie, aby si usnadnil práci, zautomatizoval rutinní činnosti, zefektivnil či zjednodušil své pracovní postupy a zkvalitnil výsledky své práce

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová

Organizace prostorová:

Školní třída, Specializovaná učebna

Nutné pomůcky:

pro učitele – PC, dataprojektor, tabule, pro žáky – mobilní telefony, případně tablety nebo PC