Odborný článek

Fotografie versus AI

Anotace

Fotografie je srdcem novinářské práce. Klíčovou roli hraje v tisku, na internetu i na sociálních sítích. Je to kouzelná ingredience, která dokáže nejen upoutat čtenáře, ale také mu přinést důležité informace. Ale co se stane, když do hry vstoupí umělá inteligence (AI)? Nové technologie přinášejí kromě těch zábavných i etické otázky. Je možné, že je profese fotografa v ohrožení? Pomocí této výukové aktivity můžete společně se svými žáky uvažovat, jak to asi s fotografií v budoucnu dopadne.

Úvod

Stupeň vzdělávání: ZŠ, 6.–7. třída

Věková skupina: 12–14 let

Vzdělávací obor: mediální výchova, český jazyk

Tematický okruh: průřezové téma – mediální výchova, fotografie

  • Kritické čtení a vnímání mediálních sdělení
  • Interpretace vztahu mediálních sdělení a reality
  • Tvorba mediálního sdělení

Časová dotace: 45 minut (výuka), 10 minut (příprava)

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

Oborové:

Žák/žákyně:

  • je schopen/schopna posoudit komunikační záměr mediálních sdělení, tedy chápat, jakým způsobem a s jakým cílem jsou určité informace prezentovány v médiích.
  • Základy analýzy vizuálního obsahu: Měl/a by být schopen/schopna analyzovat fotografie a rozumět jejich roli v mediálních sděleních, například rozlišit, jak fotografie může ovlivnit vnímání informace nebo jaký dojem zprostředkovává.
  • Základní znalosti o zdrojích fotografií: Žák/žákyně by měl/a mít povědomí o tom, odkud pocházejí fotografie používané v médiích a jaké jsou důležité zdroje (jako například zpravodajské agentury), aby dokázal/a pochopit, proč je důležité ověřovat zdroje vizuálních materiálů.

Digitální:

Žák/žákyně:

  • zná základní funkcionality nástrojů pro grafický design (Canva);
  • tvoří složky pro uchovávání souborů jednotlivých studentů.

 

Přínos využití digitálních technologií:

Žák/žákyně:

  • použije nástroje pro grafický design a generativní AI;
  • naučí se psát kvalitní prompty a díky tomu vytvoří kvalitní digitální vizuální obsah;
  • analyzuje digitální obraz – rozlišuje mezi obrazy, které vygeneruje AI, a těmi, které vytvořil fotograf;
  • pomocí digitálních nástrojů lépe posoudí autenticitu a původ fotografií, což podpoří jeho/její schopnost kriticky přemýšlet o vizuálním obsahu a rozlišovat mezi reálnými a generovanými obrazy.

Podpora interaktivní výuky: Digitální technologie, jako jsou online hry a interaktivní tabule, zvýší zapojení a motivaci žáků. Výsledkem je aktivnější a zábavnější forma učení o složitých tématech, jako jsou etické otázky spojené s využíváním AI v médiích.

Cíl

Žák/žákyně:

  • identifikuje vizuální prvky, kontext pořízení a pocity, které v něm vyvolává analyzovaná fotografie;  
  • formuluje etické otázky spojené s používáním AI v médiích;
  • popíše, proč je důležité uvádění zdrojů u fotografií (pro zvýšení důvěryhodnosti publikovaných vizuálních materiálů);
  • bude schopen/schopna rozpoznat a obhájit, která fotografie (reálná vs. generovaná umělou inteligencí) je vhodnější pro novinářský článek na základě kritérií etiky a pravdivosti, což budou žáci demonstrovat v diskuzi a hlasování během hodiny;
  • mezi různými typy fotografií se pomocí kritérií pro hodnocení původu fotografií naučí detekovat ty, které vytvořila umělá inteligence.

Popis výukové aktivity

EVOKACE

Odkud se vlastně v médiích berou fotografie? (15 minut)

Zahrajte si se svými žáky krátkou online hru, která žákům pomůže odpovědět na otázku, se kterými zdroji fotografií v současné době pracují redakce důvěryhodných médií nejčastěji a které zdroje se za renomované naopak nepovažují. Jedním tlačítkem spusťte hru na chytré dotykové tabuli ZDE.

Řešení hry ve Wordwall:

Autor: Pavlína Jurzykowská

Výsledkem této části hodiny by měla být jednoduchá diskuze na téma, proč se asi mezi renomovanými novináři nepovažuje obraz či fotografie vygenerované pomocí AI za důvěryhodné.

Žáky upozorněte na to, že se lze opřít například o stanovisko Rady pro novinářskou etiku a mediaci (CDJM), která kromě jiného zmiňuje, že používání obrázků generovaných AI může klamat veřejnost tím, že prezentuje zkreslenou realitu.

Většina důvěryhodných redakcí zatím akceptuje obrázky vytvořené pomocí AI pouze v případě, kdy se o umělé inteligenci píše i v textu.

Zadání:

Po úvodním obeznámení se s tématem dnešní hodiny nechte žáky volně diskutovat o tom, jaká je tedy dnešní role fotografie v informování / jak si může udržet důvěru veřejnosti. Poté hlasujte zvednutím rukou:

 

Fotografie dnes má informace:

A – realisticky dokazovat a potvrzovat

B – autenticky dokreslovat a doplňovat

C – emotivně doprovázet

D – pouze přibližně ilustrovat a naznačit

 

Podle výsledků hlasování zjistíme, jakou váhu a roli přikládá fotografii v médiích nová generace. Pro tuto aktivitu neexistuje správné řešení. Vše rozhodne převažující názorové nastavení ve třídě.   

 

UVĚDOMĚNÍ:

Mezi tradicí a inovací (20 minut)

Žáci si vylosují z klobouku nebo vyberou podle vlastních preferencí jeden z devíti příspěvků, které byly zveřejněny v médiích. Zdrojový materiál naleznete ZDE. Pod názvem jednotlivých příspěvků se skrývá původní text. Nechejte žáky ale chvilku hledat pouze na základě názvu. Ttrénují si tím jednu ze základních klíčových kompetencí – kompetenci digitální, kdy posuzují data získaná na základě zadaných kritérií a formulovaných dotazů.

Žáci k článku poté: 

A – podle názvu článku dohledají reálnou fotografii, která tento článek v den jeho publikování pokrývala jako hlavní (kontrolu, jestli žáci našli ten pravý text, proveďte prokliknutím interaktivního odkazu ukrývajícího se pod názvem);

B – vygenerují pro stejný článek fotografii novou a to pomocí AI a dobře zadaných promptů (tady se vyplatí žákům zmínit pár slov o tom, jak se píše kvalitní prompt).

Autor: Pavlína Jurzykowská

Každý připravený text je přitom záměrně vybraný – někde se AI pro vizuální pokrytí příspěvku použít dá, jinde vůbec ne. Po dokončení této aktivity si každý obhájí, která fotografie (A nebo B) je vhodnější pro publikování ve veřejném médiu a proč. Ve kterém případě by redakce publikováním AI obrazu narážela na neetické chování?

Jednu takovou ukázku výstupu přináším zde:

Autor: Natan J., ZŠ Zeleneč, 7. A

 

Nechte žáky generovat obrázky a fotografie například v aplikaci Canva Magic Media, která je pro školy zdarma. Veďte je k tomu, aby se naučili, jak s generativními modely AI komunikovat. Správné znění zadání (promptu) je klíčové. Platí pravidlo, že jednoduchá a nepromyšlená věta většinou nevede k dobrému výsledku. Digitální kompetence, kterou tímto svým žákům předáváte, je zřejmá – naučí se generovat digitální obsah v různých formátech s cílem umocnit výstupy vlastní tvořivé činnosti (pomocí zkoušení různě naformulovaných promptů).

 

Reflexe

Jak ověřit původ fotografie?

S nárůstem používání obrázků generovaných umělou inteligencí se ověřování jejich původu stává klíčovým. Několik nedávných událostí ukázalo tento problém v praxi: krásné a barevně vyvážené fotografie vyvolávají pochybnosti o autenticitě kvůli svému „příliš dokonalému“ vzhledu. Nástroje pro detekci obrázků generovaných AI, jako je Hugging Face a Hive Moderation, se zatím ukazují jako nespolehlivé, tím se komplikuje potvrzení původu fotografií.

Pro hodnocení pravdivosti fotografie je proto nezbytné:

  1. Analyzovat obrázek: Identifikovat vizuální prvky, kontext pořízení a pocity, které obrázek vyvolává. Žáci by se měli ptát: Nechybí něco nebo naopak neobsahuje obrázek něco nereálného navíc? Není příliš dokonalý? Nereálný?
  2. Vyhledat informace: Ověřit autora, status fotografa a podrobnosti o publikování obrázku. Žáci by se měli ptát: Je uveden zdroj obrázku? Jméno autora fotografie? Dá se dohledat jeho profil? Medailonek? Je to reálný člověk?

Cílem této části hodiny je zahájit diskuzi o tom, jak je dnes pro redakce důležité uvádět zdroje a jména autorů. Tímto způsobem zvyšují důvěryhodnost a autentičnost svých zpráv a článků. Z toho vyplývá i odpověď na úvodní otázku ohledně budoucnosti fotografie – fotografové budou i nadále nezbytnou součástí prestižních redakcí a jejich role nezmizí.

Zadání pro žáky:

Pro zvýšení povědomí žáků o potřebě tázat se na pravdivost fotografií zakončíme hodinu krátkou zábavnou aktivitou. Představte studentům roli ikonografa v redakci. Odhalíte fotografie, které vytvořila umělá inteligence?

Pusťte se do toho ZDE.

Ukázka prezentace (autor: Pavlína Jurzykowská)

 

Zdroje:

Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Celá aktivita žáky velice bavila. Svět AI je pro ně lákavý a generování alternativních fotografií pro reálné příspěvky je bavilo. Díky porovnání výsledků si uvědomili, proč budou fotografové potřební a nepostradatelní i v budoucnu, v době AI. Pozor ale hned v úvodu, když žáci hledají „dobré“ zdroje fotografií – mnozí ze šesťáků netušili, co je to zpravodajská agentura. Tak jsem musela udělat malou odbočku a říct jim, že zpravodajské agentury jsou renomované organizace, které shromažďují, zpracovávají a distribuují zprávy a informace médiím, vládám a dalším institucím.

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská DEA

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Organizace řízení učební činnosti:

Frontální, Skupinová

Organizace prostorová:

Školní třída, Specializovaná učebna

Nutné pomůcky:

PC, wifi