Odborné články Základní vzdělávání Podívejme se společně s AI na pojmy ze sexuální výchovy
Odborný článek

Podívejme se společně s AI na pojmy ze sexuální výchovy

27. 11. 2024
Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Helena Peřinová

Anotace

Žáci si pomocí této aktivity vytvořené v aplikaci Wordwall zopakují pojmy související s dospíváním a zároveň se připravují na roli budoucího otce, matky, strýce, tety, … Rodičem se nerodíme, přesto není žádná škola, žádné zkoušky, které by nám zajistily, že zvládneme být dobrými rodiči. Jak by nám s rolí rodiče zvídavého dítka pomohla umělá inteligence?

Úvod

Stupeň vzdělávání: 2. stupeň 

Věková skupina: 7.–9. ročník  

Vzdělávací obor: člověk a společnost, člověk a zdraví 

Tematický okruh: Výchova k občanství – Člověk ve společnosti, Výchova ke zdraví – Vztahy mezi lidmi a formy soužití, Změny v životě člověka a jejich reflexe 

Časová dotace:  

  • Výuka: 2 vyučovací hodiny 
  • Příprava: 30 minut 

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti: 

  • Oborové: pojmy související s obdobím dospívání
  • Digitální: dovednost použít AI (Chat GPT) 

Přínos využití digitálních technologií / komentář z pohledu rozvoje DK: Žák je veden k bezpečnému, sebejistému, kritickému a tvořivému využívání digitálních technologií při práci, při učení, ve volném čase i při zapojování se do společnosti a občanského života (žák využívá AI v roli rádce nebo kouče – nechá si poradit, jak se vyrovnat s problémovou situací, a tuto radu kriticky vyhodnotí, popřípadě zahrne do své práce a dál využije).

Cíl

Vzdělávací cíle: 

  • žák se učí využívat AI pro běžný život
  • žák se učí tvořit prompty
  • žák je veden k všestranné, účinné a otevřené komunikaci (respektující a vhodné pro danou situaci) 
  • žák se orientuje v pojmech z oblasti sexuality a umí je vysvětlit

Popis vzdělávací aktivity: 

Evokace 

První vyučovací hodina: 

  • Práce se základními pojmy z oblasti dospívání – mj. jsme využili také cvičení z učebnice Občanská výchova pro 7. ročník (nakladatelství Fraus, str. 117)

K pojmu přiřaď vysvětlení: 

  1. MENSTRUACE 
  2. POLUCE 
  3. EREKCE 
  4. VAGÍNA 
  5. PENIS 
  6. MASTURBACE 
  7. ONANIE 
  8. SEXUALITA 
  9. ANTIKONCEPCE 
  10. SPERMIE 
  1. pochva, pohlavní orgán ženy 
  2. pyj, pohlavní orgán muže 
  3. soubor vlastností a jevů vyplývajících z rozdílnosti pohlaví 
  4. bránění početí 
  5. mužská pohlavní buňka 
  6. sebeukájení 
  7. pravidelné měsíční krvácení pohlavně zralé dívky (ženy) 
  8. ztopoření, zvětšení, napřímení 
  9. samovolný výron semene 
  10. sebeukájení 

Aktivita ve Wordwall zde

2) Skupinová práce: Vyberte si jeden pojem a vymyslete, jak byste ho vysvětlili jako rodiče svému synovi nebo své dceři ve věku 6–7 let.

Přesné zadání na lístečku: Představ si, že jsi rodič a máš doma prvňáčka, který se naučil číst a někde si přečetl toto slovo (např. PENIS, MENSTRUACE). Tomuto slovu nerozumí a žádá vysvětlení. Jak byste jako rodiče (teta, strýc) vysvětlili tento pojem dítěti tak, aby to bylo úměrné jeho věku? Důležité je, aby vysvětlení bylo pochopitelné, nebylo vulgární, bylo citlivé k věku a pohlaví dítěte. Dítě se nemá cítit odbyté a ví, že s takovými otázkami může příště zase bez obav přijít. 

Metodická poznámka:  

  • práce ve skupinách – doporučuji nechat žáky vybrat si, s kým budou pracovat
  • zadání dostávají skupiny na lístečcích
  • Co se při této aktivitě často děje: žáci neznají vhodné/slušné výrazy, přecházejí k vulgaritám, mají tendenci reagovat: To ti řeknu, až budeš starší… Poté je třeba se jich ptát, zda se toto jim samotným doma děje a zda se jim to líbí, nebo ne, a jakými by chtěli být rodiči.

Uvědomění

Druhá vyučovací hodina:

1) Diskuze nad prací z minulé hodiny – Co bylo pro vás těžké? 

2) Zkuste tento úkol formulovat jako zadání pro umělou inteligenci – Zvládne to? Bude vysvětlovat citlivě? Žáci se učí využívat ChatGPT, tvořit prompty. Často výsledek spontánně porovnávají s definicí na Wikipedii (nebo je k tomu může též vybídnout učitel). 

Reflexe

Diskuze: Může nám AI pomoci? V čem? Co přináší nového? 

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce: 

Žáci si nejprve vyzkoušeli, jak těžké je poradit si se zadáním bez jakékoli pomoci. Žádné skupině se napoprvé nepodařilo splnit úkol tak, aby vysvětlení bylo opravdu vhodné pro danou věkovou kategorii. Některé skupiny se i snažily dítku vysvětlit, že na to má ještě času dost. Napodruhé už jsme se někam posunuli a podařilo se jim svými slovy pojem vysvětlit. Umělá inteligence tomu přidala jiný rozměr a byla také při zpracování úkolu daleko rychlejší. Žáci ve skupinách tvořili postupné prompty. Jedna skupina pak ještě propojila své původní vysvětlení s návrhem od ChatGPT.

Z prací žáků 7. ročníku: 

Menstruace:  

Byla jednou jedna holčička jménem Anička. Anička byla velmi zvědavá a chtěla se dozvědět všechno o světě kolem sebe. Jednoho dne se Anička zeptala své maminky na něco, co ji zajímalo už dlouho. „Mami, co je to menstruace?“ 

Aniččina maminka jí řekla: „Aničko, menstruace je proces, který se týká žen a dívek. Jedná se o měsíční krvácení z pipinky, které se obvykle objevuje mezi 12. a 14. rokem života. Když se holčičky stanou velkými dívkami, jejich tělo začne produkovat hormony, které způsobují menstruaci.“ 

Anička se na maminku podívala velkýma očima a zeptala se: „A proč se to děje?“ 

Maminka jí odpověděla: „To je přirozený proces a není to nic špatného nebo nebezpečného. Je to jen znamení toho, že holčička dospěla v ženu a může počít dítě.“ 

Anička si uvědomila, že menstruace je něco normálního a přirozeného. Pokud bude mít nějaké další otázky ohledně menstruace nebo pokud chce vědět více o tomto tématu, může se zeptat své maminky nebo lékaře. 

Reakce žáků:  

Pracovalo se nám dobře, umělá inteligence postupně psala to, co jsme vyžadovali. Jako rodičům by nám to nepomohlo, protože bychom věděli, jaké pojmy naše děti znají, a vysvětlili bychom jim to více osobně než tahle maminka Aničce.  

_____________________________________________________________________________________________________________________

Zadání pro AI znělo takto: Máme doma holčičku v první třídě a někde si našla a přečetla pojem menstruace a já nevím, jak jí to mám vysvětlit, aby to pochopila a neměla z toho doživotní trauma.  

A výsledek takto: Samozřejmě, ráda vám pomohu. Menstruace je přirozený proces, který se týká žen a dívek. Každý měsíc se tělo dívky připravuje na to, že by mohla otěhotnět. Pokud se to nestane, sliznice dělohy se odloučí a vylučuje se z těla spolu s krví. Tento proces se nazývá menstruace. Je důležité zdůraznit, že menstruace je naprosto normální a zdravý proces. Dívky začínají menstruovat obvykle mezi 9 a 15 lety věku. Je důležité jim vysvětlit, že menstruace je součástí toho, jak funguje jejich tělo, a že to není nic špatného nebo hanlivého. Můžete jí také říct, že menstruace trvá obvykle 3 až 7 dní a že bude potřebovat speciální hygienické prostředky, jako jsou tampony nebo vložky, aby se cítila čistá a suchá během této doby.  

Reakce žáků:

Nejlepší pokus byl pátý, AI fungovala dobře. Využili bychom to jako nápad, jak mluvit s dítětem. Není špatné vědět, že se mám s kým poradit a nemusím se stydět.

Další související materiály: 

K tomuto tématu je pak ještě video (video je v angličtině, využíváme metodu CLIL): 

Consent for kids

 Zdroj obrázku: https://www.youtube.com/watch?v=h3nhM9UlJjc

Slovní zásoba k videu:

  • consent = souhlas 
  • hug = obejmout 
  • bodily autonomy = tělesná autonomie 
  • contract = smlouva 
  • trusted adult = dospělý, kterému důvěřuješ 
  • I´d rather not = raději ne 
  • ask for = požádat o 
  • hold your hand = držet za ruku 
  • shake hands = potřást si rukama 
  • nope = ani náhodou 
  • except you = kromě tebe 

Literatura a použité zdroje

[1] – https://www.youtube.com/watch?v=h3nhM9UlJjc. [cit. 2024-10-2].
[2] – JANOŠKOVÁ, Dagmar. Občanská výchova 7: Rodinná výchova 7 : učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. Plzeň: Fraus, 2004. ISBN 80-7238-325-6.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Helena Peřinová

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence sociální a personální
  • přispívá k diskusi v malé skupině i k debatě celé třídy, chápe potřebu efektivně spolupracovat s druhými při řešení daného úkolu, oceňuje zkušenosti druhých lidí, respektuje různá hlediska a čerpá poučení z toho, co druzí lidé myslí, říkají a dělají
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • předchází situacím ohrožujícím bezpečnost zařízení i dat, situacím s negativním dopadem na jeho tělesné a duševní zdraví i zdraví ostatních; při spolupráci, komunikaci a sdílení informací v digitálním prostředí jedná eticky
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • chápe význam digitálních technologií pro lidskou společnost, seznamuje se s novými technologiemi, kriticky hodnotí jejich přínosy a reflektuje rizika jejich využívání

Průřezová témata:

  • Základní vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Komunikace
  • Základní vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Mezilidské vztahy

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová

Organizace prostorová:

Školní třída

Nutné pomůcky:

pro učitele: PC + zadání práce do skupiny na lístečcích, dataprojektor pro žáky: mobilní telefon (stačí jeden do skupiny)