Stupeň vzdělávání: 2. stupeň ZŠ / víceletá gymnázia
Věková skupina: 13–15 let
Vzdělávací obor: angličtina jako první i druhý cizí jazyk (v závislosti na rozsahu slovní zásoby)
Tematický okruh: jídlo
Časová dotace:
Výuka: 45 minut
Příprava: 20 minut
Klíčová slova: digitální kompetence, digitální technologie, digitální gramotnost, slovní zásoba jídlo, dělivý člen, anglický jazyk
Pomůcky:
Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:
Oborové:
Jedná se o nový sumarizující tematický celek. Pracuje se s vědomostmi žáků z předchozích hodin. Základní znalosti angličtiny se postupně upravují a v závěru hodiny konfrontují se získanými znalostmi.
Žáci a žákyně:
Digitální:
Žáci a žákyně:
Přínos využití digitálních technologií:
Žák/žákyně:
Vzdělávací cíle:
Žáci a žákyně:
Popis vzdělávací aktivity
ÚLOHA 1: Hádej, kdo jsem… (5 minut)
ÚLOHA 2: Countable and uncountable nouns, myšlenková mapa Mindomo (15 min)
V angličtině se podstatná jména (nouns) dělí na dvě základní kategorie: počitatelná (countable nouns) a nepočitatelná (uncountable nouns). Tato kategorie pomáhá určit, jak se dané podstatné jméno chová v kontextu gramatiky, zejména co se týká použití určitých článků a kvantifikátorů. Zde je vysvětlení obou kategorií:
Počitatelná podstatná jména (countable nouns): Tato podstatná jména označují jednotlivé identifikovatelné položky nebo osoby, které můžete spočítat. Obvykle je možné přidat určitý člen („the“) nebo neurčitý člen („a“ nebo „an“) a používat číslovky (např. „one“, „two“, „three“) k jejich označení. Příklady zahrnují „apple“ (jablko), „book“ (kniha), „dog“ (pes) nebo „car“ (auto). Můžete říct „two apples“ (dvě jablka) nebo „three cars“ (tři auta).
Nepočitatelná podstatná jména (uncountable nouns): Tato podstatná jména označují abstraktní koncepty, hmotné předměty nebo věci, které nelze snadno spočítat nebo které nemají jednotlivé oddělené instance. Obvykle nepoužívají neurčitý člen „a“ nebo „an“ a nepoužívají se s číslovkami v jednotném čísle. Příklady zahrnují „water“ (voda), „information“ (informace), „advice“ (rada) nebo „furniture“ (nábytek). Místo toho se používá kvantifikátor, jako je „some“ (něco), „much“ (mnoho) nebo „a lot of“ (mnoho) k vyjádření množství.
Například:
Počitatelné podstatné jméno: „I have two bananas.“ (Mám dva banány.)
Nepočitatelné podstatné jméno: „I have some milk.“ (Mám trochu mléka.)
Je důležité rozlišovat mezi těmito dvěma kategoriemi podstatných jmen, protože to ovlivňuje použití článků, kvantifikátorů a slov, která s nimi souvisejí v anglické gramatice.
Součástí výkladu by měla být tvorba vět s použitím myšlenkové mapy, kterou si žáci vytvoří a následně do sešitu tvoří věty se správným použitím výrazů.
Zadání:
Návrh slovní zásoby:
bread, salad, tomato, meat, potato, apple, vegetables, carrot, cherry, pineapple, banana, cheese, chicken, rice, water, spinach, dessert, milk, tea, lemonade, pie, coffee, ice cream, salt, sugar, onion, fish, butter, ham, jam, soup, wine , the orange juice…
3. Hotové výstupy žáci učiteli nasdílejí a ten je společně s žáky projde na interaktivní tabuli a vyhodnotí.
REFLEXE
ÚLOHA 4: Představ si, že jsi majitelem restaurace… (10 min)
Těmito slovy uvede učitel poslední aktivitu hodiny věnované jídlu. Majitelé restaurací, tedy žáci, budou muset poté vytvořit pro svou restauraci úvodní stranu webového prohlížeče, na kterém budou restauraci prezentovat.
Zadání:
Na konci hodiny učitel vyhlásí vítěze – tedy žáka nebo dvojici, jejichž internetové stránky „jejich“ restaurace oslovily nejvíce spolužáků.
Ukázka možného výstupu:
Zdroje:
Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce: Tato aktivita (ve výuce francouzského jazyka) byla odučena v osmé třídě jako druhá vyučovací hodina na téma „jídlo“. První hodina byl věnována pouze slovní zásobě. Výhodou bylo, že žáci už uměli názvy jídel, a tak jim gramatická část nepřipadala náročná – během aktivity s myšlenkovou mapou pracovali ve dvojicích. Možná i to mělo vliv na výsledek – ve výsledných myšlenkových mapách se u 15 žáků během prezentací výstupů objevily jenom 4 chyby.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.