Odborný článek

Zdravé luštění

23. 12. 2012 Základní vzdělávání
Autor
Žij zdravě
Spoluautor
Mgr. Kristýna Vadassová

Anotace

Za poslední čtvrtstoletí došlo k ztrojnásobení počtu obézních dětí. Lékaři bijí na poplach a hovoří o epidemii. Ta bude pro další generace znamenat výrazné zhoršení kvality života a častější výskyt vážných zdravotních komplikací (např. cukrovky 2. typu, vysokého tlaku). Nejlepší prevencí je zdravý životní styl, který zahrnuje nejen nutričně vyváženou stravu, ale také pravidelný pohyb. Jeho základní pravidla by měla být dětem vštěpována již od útlého věku. Seriál se zaměřuje na pravidelný pohyb a jeho důležitost v životě člověka. Dětem představuje sporty, kterým se mohou věnovat. Žáci si ujasní pojmy zdravé/nezdravé potraviny.

Cíl

Žák nakreslí 3 zdravé potraviny (dlouhodobější cíl: žák jí zdravé potraviny).

Motivace (7 minut)

Učitel: Co rádi jíte?

Děti vyjmenují mnoho potravin.

Učitel: Které potraviny z těch, co jste jmenovali, jsou podle vás zdravé?

Děti zřejmě u mnoha potravin (nápojů) nebudou vědět, zda jsou zdravé, nebo nezdravé. V mnoha případech mohou dělat chyby. Učitel by je měl dovést diskusí k tomu, že nejzdravější je zelenina a ovoce, proto by jich měly jíst co nejvíce. Oproti tomu čokoláda či sladký nápoj zdraví příliš neprospívají.

Hlavní část (30 minut)

Děti dostanou do dvojic 3 sady písmen. Každá sada skrývá jednu zeleninu. Děti seřadí písmenka a vzniknou jim tato slova: mrkev, hrášek, brambora. Učitel rozdá každému tři obrázky (slova, která děti rozluštily). Děti obrázky vybarví. S použitím slov na obrázcích děti vymyslí básničku či písničku, které poté přednesou nebo zazpívají svým spolužákům.

Závěr (8 minut)

Na závěr děti zopakují, jaké potraviny jsou zdravé. Každé dítě by mělo říct alespoň jednu zdravou potravinu.

Učitel: Jaké zdravé potraviny sníte, až přijdete ze školy domů? Proč je důležité jíst zdravé potraviny?

Diskuse.

Na konci hodiny děti nakreslí tři zdravé potraviny.


Užitečné odkazy: www.ZijZdrave.czwww.YesNeYes.cz

Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
pdf
494.14 kB
PDF
Zdravé luštění

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Jana Petrů
23. 12. 2012, 15:00
Zajímalo by mě, co si myslíte třeba o bramborách a o rajčatech. Zařadila byste je mezi zdravé potraviny? Díky.
Radek Sárközi
23. 12. 2012, 18:38
Brambory a rajčata jsou problematické potraviny? Když jsou plesnivé, tak určitě... Nezdravé jsou podle mě především zkažené potraviny a potraviny plné éček. Až na druhé místo bych dal třeba cukrovinky.
Jana Petrů
23. 12. 2012, 19:59
Oba tyto druhy patří k lilkovitým a ty obsahují toxický solanin. Při zvýšené nebo časté konzumaci (a v posledních letech jsou oblíbená jídla, kde jsou oba tyto druhy pohromadě, pozor je také třeba dávat na kečup!) může docházet k oslabení imunitního systému a tím výraznému zvýšení nemocnosti. Nebezpečí hrozí i lidem s oslabenou sliznicí trávicího traktu, např. žaludku.
Ivan Ryant
27. 12. 2012, 23:05
Potraviny plné éček jsou chemicky čisté, jejich složení je pod kontrolou. Když si koupíte přírodní potravinu, nevíte co jíte. Tak se pak nedivte!
Žij zdravě
21. 1. 2013, 11:56
Brambory jsou nedílnou součástí výživy. Mají poměrně nízkou energetickou hodnotu (v průměru 300 kJ/100 g). Jsou velmi dobrým zdrojem vitaminu C, ze stopových prvků selenu. V bramborách se nachází i významné množství antioxidačních látek, jako jsou karotenoidy, zmíněný vitamin C, selen, alfa-tokoferol, polyfenolové látky. Jejich velkou výhodou také je, že velmi dobře sytí, zejména v kombinaci s bílkovinnými potravinami (brambory s tvarohem, masem, vejcem) a potravinami bohatými na vlákninu (zelenina). Brambor se tedy nemusí obávat ani ti, kteří hledí na štíhlou linii.
Je pravdou, že brambory i rajčata obsahují solanin, který může způsobit řadu zdravotních potíží, ale jeho obsah je v hlízách a plodech rajčat nízký. Rizikem by byla konzumace zelených hlíz.
Rajčata se stejně jako brambory vyznačují řadou prospěšných vlastností. Nejvýznamnější a zřejmě i nejznámější je v rajčatech obsažený lykopen, který má značnou antioxidační aktivitu.
Co se týče „éček“, lidé je většinou vnímají jako velmi riziková, obávají se jich. Mnohdy si však neuvědomují, že řada z těchto látek je dokonce zdraví prospěšná (viz kyselina askorbová nebo-li vitamin C). Je jasné, že není dobré, aby v jídelníčku převládaly potraviny barvené, sladké nápoje, instantní pokrmy, atd. Nicméně při běžném příjmu „éček“ poškození zdraví rozhodně nehrozí. Pro jejich obsah v potravinách existují přísné limity.
(připraveno ve spolupráci s nutriční terapeutkou PhDr. Karolínou Hlavatou, Ph.D.)
Radek Sárközi
21. 1. 2013, 18:50
Ty přípravy od autora "Žij zdravě" se mi zdají nekvalitní obsahově i didakticky. Především poslední komentář o "éčkách" v potravinách. Do potravin se dávají éčka často proto, že v nich něco opravdového chybí - například v chlebu není kvásek či celozrná mouka, tak se tam dá ěčko, které se vyrábí z lidských vlasů...
Ivan Ryant
6. 2. 2013, 02:46
Možná že to vše pravda není, snad je to jenom zlý sen. Čekám na svoje probuzení, čekám na nový den...
Když jsme jednou na Nový rok při pravidelném posilvestrovském pohybu vidě-li hostinského panna Macáka v Modřejovicích, jak vaří brambory pro prase, prozře-li jsme a nazna-li, že je pravdou, že i nízkoenergetický solanin je nedílnnou součástí zdravé výživy: když může Macákovo prase žrát brambory se slupkama, můžu je tak žrát i já. Je pravdou, že solanin, svou trpkostí neodbytně evokující konečnost i člověka zdravě žijícího, brambory náležitě dochutí, takže je nenní třeba dochucovat anni chybějícím toxickým kváskem, anni ěčkem z lidských vlasů, ba anni karcinogení, vysokotlakou solí, která je ze zdravotnního hlediska tak kontroverznní! Co tě nezabije, to tě posílí.
A což teprve barvenné, sladké nápoje! Neobsahují toxický cukr, který může způsobit řadu zdravotnních potíží (obsesitus melitus, morbus stupiditas a jiné), nýbrž ěčko, které je zdrojem prospěšnného fenylalaninu, bez kterého bychom zdech-li. Barvenné sladké nápoje jsou nepochybnně nedílnnou součástí dietnní, zdravé výživy.
Je pravdou, že také ěčko, které vyrobi-li z lidských vlasů, je nedílnnou součástí zdravé výživy: zejména podpoříli se jeho účinek probiotickou kulturou salmonella enterica, způsobí celou řadu pravidelných i nepravidelných pohybů, takže bít na poplach kvůli násobenní obezity pak už vůbec nikdo nemusí, dokonce ani lékaři ne. A až jednnou porodím synna, tak jej nepochybnně pojmenuji nedílným jménem nějak jako třeba Spi Sladce. A když tak takhle nad ránem nad příspěvkem autora Žij zdravě medituji o blaženství a o těch, komu je zaslíbil autor nejčtennější, který se nikdy nesnížil k publikovánní, neboť dokumentaci přenechával "lidem od údržby", nemohu neparafrázovat: Žij blaze!

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence komunikativní
  • naslouchá promluvám druhých lidí, porozumí jim, vhodně na ně reaguje, účinně se zapojuje do diskuse, obhajuje svůj názor a vhodně argumentuje

Mezioborove presahy:

Organizace prostorová:

Školní třída

Nutné pomůcky:

Každá dvojice obdrží tři sady písmen a obrázky: 1. sada (1x písmena Á, E, H, K, R, Š); 2. sada (1x písmena E, K, M, R, V); 3. sada (2x písmena A, B, R, 1x písmena M, O); obrázek mrkve, hrášku a brambory pro každého žáka.

Článek pro obor:

Výchova ke zdraví