Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce (zkr. Hnutí)
Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce tvoří dvě mezinárodní organizace, Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) a Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (Federace), a 188 národních společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (počátek roku 2012). Jako takové nemá ústředí ani prezidenta. Současná poměrně složitá struktura Hnutí vychází především ze specifických úkolů, jež jednotlivé složky během dlouhého historického vývoje musely plnit. Původním posláním Červeného kříže, tj. MVČK a národních společností, bylo zmírnění utrpení obětí války – především pak pomoc zraněným vojákům v poli. Národní společnosti v počátcích působily výhradně jako pomocné organizace vojenské zdravotnické služby, která na bitevním poli obvykle nedisponovala dostatečným počtem personálu.
Složky Hnutí
![]() |
Autor díla: Český červený kříž |
Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK)
Jako nestranná a nezávislá instituce působí MVČK jako neutrální prostředník mezi znepřátelenými stranami v ozbrojených konfliktech (mezinárodních i vnitrostátních) a při vnitřních nepokojích; snaží se chránit a zajistit pomoc pro civilní i vojenské oběti ozbrojených konfliktů. V průběhu mezinárodních a vnitrostátních konfliktů postupuje MVČK na základě Ženevských úmluv a jejich Dodatkových protokolů. Proto říkáme, že signatářské státy udělily MVČK pro výkon činnosti specifický mandát. V případech vnitřních nepokojů vychází MVČK z článku 5 stanov Hnutí, který mimo jiné stanoví právo MVČK na humanitární iniciativu.
Národní společnosti Červeného kříže a Červeného půlměsíce (NS)
Národní společnosti Červeného kříže a Červeného půlměsíce jsou humanitární organizace působící v signatářských státech Ženevských úmluv. V každé zemi smí být pouze jedna národní společnost. Než je národní společnost MVČK uznána a než se stane členem Federace, musí splňovat určité podmínky. Podle stanov Hnutí musí být nově zřízená národní společnost uznána MVČK. Přitom musí splňovat následujících deset podmínek:
Aktivity národních společností
Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (zkr. Federace)
Založena v roce 1919; dříve nazývána Ligou společností Červeného kříže; od roku 1991 Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce.
Mezinárodní konference Červeného kříže a Červeného půlměsíce
Jednou za čtyři roky se sejdou všechny tři složky Hnutí a zástupci signatářských států Ženevských úmluv na tzv. Mezinárodní konferenci Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Tato konference je nejvyšším rozhodovacím orgánem Hnutí, jeho „parlamentem“. Každý člen konference má jeden hlas. Jinak řečeno – národní společnost má stejná práva jako MVČK a Federace. Účast vládních delegací umožňuje Červenému kříže udržovat kontakt s reálným stavem světa. Navíc přítomnost zástupců vlád dává rozhodnutím konference určitou vážnost.
Úloha Mezinárodní konference
Sevillská dohoda
Dne 26. listopadu 1997 přijala Rada delegátů Dohodu o organizaci mezinárodních aktivit složek Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce známou jako Sevillská dohoda. Tato Dohoda tvoří základní složku nové společné strategie poskytování pomoci, jež napomáhá dosažení tří důležitých cílů:
Stanovy
Stanovy Hnutí byly přijaty v roce 1928. Revidovány byly v letech 1952 a 1986. Mezi jiným stanovy definují strukturu a závazky jednotlivých složek Hnutí tj. MVČK, Federace a národních společností. Všechny jednotlivé složky mají navíc své vlastní stanovy.
MVČK přijal své stanovy v roce 1915. Od té doby došlo k několika revizím. Většinou reflektují a rozvíjejí ustanovení článku 5 stanov Hnutí. Podle nich MVČK musí:
Stanovy Federace byly přijaty 5. května 1919. Prošly mnoha revizemi. Mezi hlavní úkoly Federace podle stanov patří:
Každá národní společnost má své vlastní stanovy. Ačkoliv se mohou v různých oblastech lišit, musí reflektovat základní povahu Hnutí, tj. vycházet z obecných ustanovení obsažených ve stanovách Hnutí. Je třeba zmínit, že pro národní společnosti je k dispozici soubor „modelových stanov“. Vznikl v roce 1952 a jeho účelem bylo připomenutí nutnosti vtělit do jednotlivých stanov principy Ženevských úmluv i Hnutí. Soubor byl od roku 1952 mnohokrát doplněn. Slouží národním společnostem jako směrnice při vytváření vlastních stanov.
Po několik měsíců probíhají v jižních provinciích země Cata, včetně hlavního města Cataville, nepokoje: studentské bouře a demonstrace doprovázené masovým zatýkáním prováděným policií a armádou. Na základě celkového zmapování situace nabídl MVČK vládě své služby a ta je přijala. MVČK otevřel v hlavním městě delegaturu a zahájil návštěvy osob zadržených v souvislosti s nepokoji.
Než přistoupíme k druhé situaci, je důležité uvědomit si úlohu každé ze složek Hnutí.
Otázka 1: Bez ohledu na danou situaci – jaký základní text (je pouze jeden!) a které z jeho článků byste si měli prostudovat, abyste byli schopni přesně stanovit základní úkoly přidělené každé ze složek Hnutí?
Otázka 2: Nyní vezměte v potaz situaci první – které z paragrafů a písmen článků zmíněného základního textu byste studovali především?
V důsledku silných dešťů se severní provincie země ocitly pod vodou. Mnoho obyvatel prchlo do centrálních provincií zatím chráněných jak před nepokoji z jihu, tak před povodněmi ze severu. Vláda požádala národní společnost o pomoc. Potřeby obětí jsou však mnohem vyšší než kapacita národní společnosti. Rozhodnete se požádat o pomoc různé složky Hnutí, ponecháváte si však hlavní odpovědnost za humanitární pomoc obětem povodní.
Na základě jakého textu a článku byste založili odpověď Federaci, která by vyjádřila přání stát se hlavním koordinátorem pomoci obětem povodní?
Silná národní společnost zareaguje na vaši žádost o pomoc. Je připravena poskytnout okamžitou pomoc, tj. personál (zdravotnické a záchranné týmy) a materiální dodávky (léky, potraviny, přístřeší). Vyjádří však přání organizovat pomoc obětem povodní samostatně a nespolupracovat s jinými.
Jak byste této národní společnosti odpověděli? O jaké texty a okolnosti byste mohli své formulace opřít?
O několik dní později se nepokoje rozšířily i do centrálních provincií, v nichž ale již předtím nalezlo útočiště mnoho obětí povodní (viz situace druhá). Stejně jako na jihu došlo k zatýkání policií a armádou.
Kdo je v této kombinaci nepokojů a řešení následků přírodní katastrofy hlavním koordinátorem mezinárodní pomoci Hnutí?
Odpověď doložte texty.
Otázka č. 1
Stanovy Hnutí, Články 3, 5 a 6.
Otázka č. 2
Ačkoliv se nejedná o ozbrojený konflikt (kdy zdravotníci Červeného kříže mohou být začleněni do vojenské zdravotnické služby), národní společnost nemůže ignorovat žádost vlády, aby se postarala o oběti povodní. Ve své odpovědi Federaci se dále můžete odvolat na následující:
Kdykoliv národní společnost zasahuje za hranicemi, musí být dodrženo jedno základní pravidlo: s akcí souhlasí místní národní společnost i samotný stát, ve kterém mají být operace prováděny. Národní společnost připomene své sesterské společnosti výše zmíněné pravidlo. Zároveň může zmínit i své vlastní stanovy a stanovy Hnutí, jmenovitě Článek 3, paragraf 3.
Základní ustanovení obsahují již stanovy Hnutí. Klíčovým dokumentem v tomto případě je však Dohoda uzavřená mezi MVČK a Ligou (1989), konkrétněji Články 18 až 21.1. Nověji pak tzv. Sevillská dohoda z roku 1997 (Dohoda o organizaci mezinárodních aktivit jednotlivých složek Hnutí ČK/ČP).
Aktivita je převzata z publikace Český červený kříž. Diseminační manuál. Praha : Český červený kříž, 2001.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Mezinárodní humanitární právo ve výuce.
Ostatní články seriálu: