Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > předškolní vzdělávání > Dítě a svět > osvojit se elementární poznatky o okolním... > Státní svátky – 28. říjen : Den vzniku samostatného...

Ikona prakticky

Státní svátky – 28. říjen : Den vzniku samostatného československého státu

Ikona inspiraceIkona kratkodobe
Autor: Hana Nováková
Anotace: Výchova dětí k vlastenectví již od předškolního věku. V jednodenním bloku můžeme dětem přiblížit oslavy 28. října formou pohádkového příběhu Josefa Čapka a seznámit se se dvěma symboly naší země – hymnou a vlajkou.
Podpora výuky jazyka:
Klíčové kompetence:
  1. Předškolní vzdělávání » Kompetence k učení » má elementární poznatky o světě lidí, kultury, přírody i techniky, který dítě obklopuje, o jeho rozmanitostech a proměnách; orientuje se v řádu a dění v prostředí, ve kterém žije
Očekávaný výstup:
  1. předškolní vzdělávání » Dítě a svět » osvojit se elementární poznatky o okolním prostředí, které jsou dítěti blízké, pro ně smysluplné a přínosné, zajímavé a jemu pochopitelné a využitelné pro další učení a životní praxi
  2. předškolní vzdělávání » Dítě a svět » mít povědomí o širším společenském, věcném, přírodním, kulturním i technickém prostředí i jeho dění v rozsahu praktických zkušeností a dostupných praktických ukázek v okolí dítěte
Mezioborové přesahy a vazby: Nejsou přiřazeny žádné mezioborové přesahy.
Průřezová témata:

Nejsou přiřazena žádná průřezová témata.

Organizace řízení učební činnosti: Frontální, Individuální
Organizace prostorová: Školní třída
Nutné pomůcky: zvukový záznam hymny, pracovní listy, nůžky, lepidlo, špejle
Klíčová slova: svátek, státní symboly ČR, vlajka, hymna
Příspěvek může být vzhledem k datu publikace zastaralý. V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.

28. října 1918  vznikla Československá republika. Vyhlášena byla samostatnost našeho státu od předchozího Království českého spadajícího pod Rakousko-Uhersko. Se vznikem státu tak vznikaly i československé symboly. Je například zajímavé sledovat vývoj naši státní vlajky.

Cíle: Děti

  • se seznámí s důvodem slavení státního svátku dne 28.října;
  • se seznámí se dvěma symboly našeho státu;
  • si vyslechnou českou hymnu;
  • se seznámí s podobou české vlajky a jejím využíváním.

Náměty a realizace:

1.  Poslech pohádky – o slavení 28. října píše Karel Čapek v knize O pejskovi a kočičce – námět: výzdoba oken vlaječkami. 

2.  Vznik vlajky a hymny

Když se lidé v naší vlasti rozhodli, že si založí svůj vlastní stát – československý –, museli také přemýšlet, jak bude vypadat naše vlajka a kterou píseň zvolí za hymnu. Každá země má svou vlajku a svou hymnu. S hymnou to nebylo zas tak složité. Sice se lidem líbilo hodně písniček, které si rádi zpívali, ale nejkrásnější ze všech byla píseň „Kde domov můj“, ve které se zpívá o tom, jak je naše země krásná – že u nás máme louky, potůčky, skály, lesy a sady.

S vlajkou to ale bylo trochu složitější. Nejprve se lidem zalíbila bíločervená vlajka  a také se nějaký čas používala (do roku 1920). Problém však byl v tom, že byla velmi podobná vlajce Polska (pouze s tmavším odstínem červené barvy) a Rakouska (dva pruhy červené). A protože jsme chtěli mít vlajku, která by se s jinou nepletla a mohla stát reprezentovat ve světě, sešla se roku 1919 speciálně určená komise a ta dostala za úkol vytvořit nový návrh vlajky.   

Vlajka
1. Vlajka Československa v letech 1918–1920
Autor: Hana Nováková 

Bylo vytvořeno několik návrhů, ze kterých největší úspěch sklidil návrh na bíločervenou vlaku, která byla doplněna modrým klínem. Taková podoba vlajky pak byla následně roku 1920 vyhlášena a uznána za oficiální vlajku Československa.

Vlajka Československa
2. Vlajka Československa
Autor: Hana Nováková

3.  Poslech naší hymny – hymna se často považuje za jeden z nejvyšších státních symbolů. Při zpěvu hymny bychom měli stát s rukama podél těla (popř. pravou rukou na srdci).

Dětem ji můžeme buď sami zazpívat nebo stáhnout na http://vlast.cz/symboly-ceske-republiky/. Na této stránce klikněte na odkaz „Kde domov můj“. 

4.  Užívání vlajky – Kde můžeme naši vlajku vidět? Při kterých příležitostech?

Během roku můžeme s dětmi pozorovat vlajky vyvěšené na budovách radnice, obecních a městských úřadů, na volebních místnostech, nad diváky při vyhraném sportovním utkání apod.

5.  Vytvořte si s dětmi každý svou českou vlajku. V příloze  si vybarvěte vlajku podle barevné předlohy a vlajku vystřihněte. Pokud si budete chtít vlajku nalepit na špejli, u modrého klínu nechte kousek místa na nalepení. 

6.  Doplňující otázky

  • Víte, které je hlavní město České republiky? (Najděte jej na mapě : poznávací znamení – hlavní město ČR je největším městem ze všech měst v republice a nachází se uprostřed státu.)
  • Znáte jméno našeho pana prezidenta?
  • Víte, kdy se hraje naše česká hymna?
Přílohy:
NáhledTypVelikostNázev
Odstranitdoc33 kBVlajka ČR
Odstranitdoc24 kBŠablona vlajky ČR
Odstranitdoc27 kBNajdi dvě stejné vlajky
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 06. 09. 2011
Zobrazeno: 21877krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 1.6667

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 3
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
1 uživatel Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
NOVÁKOVÁ, Hana. Státní svátky – 28. říjen : Den vzniku samostatného československého státu. Metodický portál: Články [online]. 06. 09. 2011, [cit. 2020-08-08]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/PED/13429/STATNI-SVATKY---28-RIJEN--DEN-VZNIKU-SAMOSTATNEHO-CESKOSLOVENSKEHO-STATU.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře RSS komentářů článku
1.Autor: Recenzent1Vloženo: 06. 09. 2011 14:22
Článek seznamuje děti se základními symboly české státnosti. Především vlajka představuje pro předškolní děti velmi přitažlivý objekt, práce s ní by si však zasloužla větší dávku hravosti. V tomto ohledu oceňuji pracovní list zameřený na poznávání shodné dvojice vlajek. Článek poslouží též jako inspirace pro výuku na 1. stupni ZŠ. Martina Dráždilová
1.Autor: Jana KneřováVloženo: 07. 09. 2011 13:29

Díky za námět  a připravené pracovní listy. Na 1.stupni se už věnujeme všem symbolům, tak doporučila oficiální stránky i tyto stránky, kde jsou, tradiční symboly českého státu, které nejsou zakotveny v ústavě.  A nakonec byvchom si mohli popovídat na téma. Kdybych byl prezidentem a napsat o tom.

Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.