Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Maminka vždy ví

Praktický příspěvek
inspirace
blok hodin
Autor PhDr. Marek Mičienka
Cílem aktivity je uvědomění si různých rovin, které jsou obsažené v mediálním sdělení. Aktivita nabízí otázky, které si lze klást při rozboru jakékoli televizní reklamy.

Víte, že v průměru nás každý den zasáhne zhruba 4000 reklamních sdělení? Pokud jdeme ale nakupovat do hypermarketu, tak toto číslo stoupá k 10 000. Exploze reklamních sdělení je jasná, pokud posoudíme reklamní sdělení v jediném pouhém médiu - a to v televizi. V Evropě se v roce 1987 denně vysílalo v průměru 500 reklam denně (země EU). V roce 1997 se tento počet zvedl na 11 000 a do roku 2007 se očekával jeho nárůst až na 33 000. Například celkový počet spotů, odvysílaných na třech našich hlavních televizních stanicích, neustále narůstá, ze 78 000 v roce 1999 na více než 287 000 v roce 2006. Reklama je tedy fenoménem, který nás obklopuje. Nicméně poměrně malá část jejích příjemců je schopná odhalit veškeré aspekty, které takové sdělení obsahuje.

Cílem následující aktivity je uvědomění si různých rovin, které jsou obsaženy v mediálním sdělení. Aktivita nabízí otázky, které si lze klást při rozboru jakékoliv televizní reklamy.

Úvod

Na úvod je vhodné prostřednictvím otázek vyvolat diskusi s žáky:

  • Co děláte, když v televizi běží reklama? Přepnete na jiný program? Odejdete od televize?
  • Zůstanete, ale reklamě nevěnujete pozornost? Nebo reklamu sledujete?
  • Myslíte si, že vás někdy nějaká reklama ovlivnila? Která? Čím?
  • Přemýšleli jste někdy o tom, jakým způsobem reklama působí?
Analýza reklamního spotu

Po úvodní části by mělo následovat sdělení žákům, že v této hodině se pokusíme zamyslet nad jednou reklamou trochu podrobněji. Pro rozbor můžete využít jakýkoliv televizní spot. Nicméně pro úvodní cvičení doporučujeme využít rozbor reklamy na džus Tang. V příloze Analýza reklamního spotu najdete možné odpovědi na otázky uvedené v pracovním listu. Reklamu najdete na konci této aktivity ke stažení.

Tato aktivita je plánována pro čtyři skupiny žáků. Rozdejte jim pracovní list. Každé skupině přidělte jednu skupinu otázek (A, B, C nebo D). Několikrát jim pusťte reklamu. Každá skupina se pokusí odpovědět na jí zadané otázky. Reklamu můžete nechat běžet bez zvuku, aby ji žáci měli neustále před očima.

Po skončení práce ve skupinách následuje společná diskuse o odpovědích žáků. Začněte skupinou A. Ostatní skupiny mohou odpovědi komentovat.

Domácí úkol

Za domácí úkol mohou žáci podle podobného klíče zkusit rozebrat stejným postupem libovolnou reklamu, kterou zachytí v televizi.

Přílohy:
NáhledTypVelikostNázev
pdf39 kBAnalýza reklamního spotu
pdf24 kBPracovní list
zip1305 kBReklama na džus Tang
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám