Odborný článek

Weather report

11. 3. 2026
Základní vzdělávání
Autor
Zuzana Majíčková

Anotace

Tato aktivita umožňuje žákům úrovně A2 procvičit si anglickou slovní zásobu a fráze související s počasím prostřednictvím práce s autentickými informacemi. Žáci si během poslechu předpovědi počasí pro vybrané velké město zaznamenají klíčové údaje a poté je pomocí jednoduchého digitálního nástroje přetvoří do přehledné a vizuálně atraktivní infografiky, kterou vytvoří tak, aby ji mohla interpretovat i třetí strana. Aktivita zároveň rozvíjí digitální kompetence žáků, zejména práci s online grafickými editory, a podporuje jejich kreativitu a schopnost spolupráce.

Cíl

Vzdělávací cíle podle RVP do roku 2024 a od roku 2025:

Žáci:

  • rozšíří si pasivní i aktivní slovní zásobu k tématu počasí;
  • naučí se vytvořit přehlednou infografiku tak, aby ji zvládla interpretovat třetí strana;
  • zvládnou si písemně zaznamenat klíčové informace na dané téma tak, aby se s nimi dalo dále pracovat;
  • v cílovém jazyce zhodnotí svoji spolupráci a dají zpětnou vazbu spolužákům.  

Stupeň vzdělávání: 2. stupeň ZŠ

Věková skupina: 14–15 let

Vzdělávací obor: anglický jazyk

Tematický okruh: počasí

Časová dotace:

  • Výuka: 2× 45 minut
  • Příprava: 20 minut

Pomůcky: PC, notebook nebo tablet, chytrý telefon, projektor, připojení k internetu, sluchátka

Zdroje:


Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

Oborové:

Žáci:

  • ovládají základní slovní zásobu k tématu počasí;
  • umí tvořit jednoduché věty v přítomném a budoucím čase včetně otázky a záporu;
  • dokáží si dělat jednoduché poznámky na téma, které znají;
  • zvládnou pracovat v týmu a rozdělit si v něm různé role.

Digitální:

Žáci:

  • umí vytvářet, ukládat a sdílet digitální obsah;
  • znají a ovládají základní funkce online nástroje Canva;
  • vyhledají příslušné video k tématu a místu, které si vybrali;
  • umí pracovat s internetovými slovníky.


Přínos využití digitálních technologií:

Převádění informací do různých forem se zachováním obsahu přináší žákům řadu přínosů, jak rozvíjet jejich digitální dovednosti:

Kreativní využití digitálních nástrojů: Žáci se naučí používat online aplikace na tvorbu infografik a přizpůsobit obsah různým digitálním formátům.

Spolupráce v digitálním prostředí: Práce ve skupinách podporuje týmovou spolupráci a efektivní sdílení informací pomocí digitálních nástrojů.

Příprava na reálné situace: Žáci si osvojují dovednosti, které mohou využít v pracovním i osobním životě, například tvorbu infografik za pomoci různých grafů.

Zvýšení motivace a interaktivity: Využití digitálních nástrojů a tvorba vizuálních výstupů je pro žáky atraktivnější než tradiční práce s textem.

Metodická poznámka:

Pokud ve škole máte dvouhodinovku anglického jazyka, je ideální celou aktivitu stihnout ve stejný den, aby se zachovala logika předávaných informací – předpověď počasí se musí vztahovat k blízké budoucnosti a nebylo by pak smysluplné prezentovat něco, co už proběhlo. Pokud máte jen jednohodinovky, nevadí, zkuste dát aktivitu do hodin co nejblíže u sebe (např. pondělí–úterý) a zaměřte se třeba na týdenní předpověď. Výběr lokace bych nechala v kompetenci žáků, jako učitel můžete jen korigovat, pokud by se něco dublovalo. K vybranému místu pak musí žáci najít sami vhodnou předpověď počasí (ideálně na YouTube, ale mohou využít i jiné internetové stránky), kterou si poslechnou (žáci si musí na tuto hodinu přinést svoje sluchátka, pokud jimi škola nedisponuje) a získané informace převedou do písemné formy. Poté si skupina porovná poznámky a domluví se, které informace jsou nejdůležitější – z nich pak vytvoří infografiku. Učitel je opět spíše v roli průvodce, monitoruje práci žáků a pomáhá, kde je potřeba. Pokud mu to čas a prostor dovolí, zhlédne videa, která si žáci vybrali (odkaz mohou žáci někam nasdílet či poslat do mailu, záleží, co škola používá), a zkontroluje správnost údajů na výsledných infografikách.

Popis vzdělávací aktivity:

1. Evokace

Učitel žáky poprosí, ať se podívají ven a řeknou mu, jaké je dnes počasí. Žáci se pokusí dát dohromady co nejvíce slovíček k tématu, mohou pracovat ve skupinách nebo je vypsat na tabuli jako brainstorming. Učitel se žáky jednotlivá slovíčka projde a ověří si, že si je všichni správně zapamatovali. Následně je použije k různým aktivitám a cvičením, aby si žádanou slovní zásobu co nejvíce upevnili. Možností je spousta, já uvedu jen pár příkladů:

Poté, co už znají a ovládají alespoň základní slovíčka k tématu počasí, učitel žákům pustí krátkou předpověď počasí. My jsme pracovali s touto nahrávkou z YouTube:

Nejdříve jsme si video pustili a poté žáci řekli, co si pamatují. Při druhém zhlédnutí si měli dělat poznámky a pak odpovídali na specifické otázky učitele (tím se připravovali k aktivitě, kterou zde popisuji). Třetí puštění proběhlo bez zvuku a žáci měli zkusit ve dvojicích video dabovat – buď pomocí vět, které si zapamatovali, nebo vlastními slovy.


2. Vyhledání vhodné nahrávky a tvorba poznámek

Při této aktivitě mohou žáci pracovat samostatně nebo v menších skupinkách, já jsem zvolila druhou variantu, jelikož se mi u ní osvědčilo, že žáci spolu více komunikovali v anglickém jazyce. Navíc preferuji rozvoj vzájemného učení a spolupráce, což při individuálních činnostech probíhá pouze sporadicky. Žáci se tedy rozdělí do skupin po třech a každá skupina vyhledá předpověď počasí v anglickém jazyce k vybranému městu, podmínkou je, aby předpověď trvala alespoň 3 minuty. Každý ze žáků ji několikrát samostatně zhlédne a udělá si k videu poznámky. Poté si skupina poznámky porovná a domluví se, které z nich jim připadají nejdůležitější.

Zde je odkaz na video jedné skupiny, která si vybrala předpověď počasí pro New York City:

Poté si skupina otevře online nástroj https://www.canva.com/ a provede registraci pomocí školní mailové adresy. Po přihlášení si z nabídky vyberou infografiku:


Autor: Zuzana Majíčková

Nejdříve si vyberou vhodnou šablonu. Na tuto aktivitu je ideální vybrat přímo šablonu weather forecast, ale žáci mohou pracovat i s jinými šablonami. Jediné, na co si musí dát pozor, je, aby šablona neobsahovala tento znak:  – to znamená, že jde o placenou verzi a nemohou ji použít.

Učitel žákům ukáže, jak pracovat v Canvě při vytváření infografiky. Projdou si jednotlivé nástroje jako psaní textu, vkládání obrázků, grafů, vytváření pozadí či kreslení. Samozřejmě pokud toto žáci již znají, je možné tento krok vynechat. Samostatnou kapitolou je vkládání nahraných souborů, žáci si mohou dělat printscreeny obrazovky, uložit si je a pak nahrát na plakát. Infografika by měla vypadat přehledně, aby další skupina podle ní jednoduše dokázala předpovědět počasí pro dané město.

Zde je ukázka infografiky jedné skupiny:


Autor: Zuzana Majíčková

A zde pojatá jiným způsobem:


Autor: Zuzana Majíčková


3. Práce s infografikami, zpětná vazba

Jakmile skupinky vytvoří své infografiky (mohlo by jim to trvat kolem 30 minut), nasdílí je na https://padlet.com/ a každá skupina dostane přiřazenou předpověď počasí pro jiné město, než pro které ji vytvářela. Pak už záleží na učiteli, jak chce s výslednými výtvory pracovat. Jednou z možností v případě menšího počtu žáků je prezentovat předpověď před celou třídou, další možností je prezentace pouze před skupinou, která infografiku vytvářela (čímž poté ověří správnost interpretovaných údajů). Při prezentaci se žáci střídají a poté si dají zpětnou vazbu – zhodnotí kvalitu infografiky, a pokud to čas dovolí, mohou zhlédnutím původního videa ověřit správnost uvedených údajů. Každá skupina poté vyplní tento autoevaulační dotazník k aktivitě:

Evaluation Questionnaire – Weather Forecast Project

Group Members: ___________________________

Date: ___________________________

1. Understanding the Video

What was the main topic of the video your group selected?

☐ Fully understood

☐ Understood most of it

☐ Understood some parts

☐ Had difficulty understanding

How confident were you in taking notes from the video?

☐ Very confident

☐ Somewhat confident

☐ Not very confident

☐ Not confident at all

2. Teamwork

How well did your group collaborate?

☐ Excellent cooperation

☐ Good cooperation

☐ Some cooperation

☐ Poor cooperation

What was your role in the group? (e.g., note-taker, designer, presenter)

Answer:

3. Infographic Creation

How satisfied are you with the infographic your group created?

☐ Very satisfied

☐ Satisfied

☐ Somewhat satisfied

☐ Not satisfied

What tools or skills did you use in Canva?

Answer:

4. Presentation

How clearly did the third group present your infographic?

☐ Very clearly

☐ Clearly

☐ Somewhat clearly

☐ Not clearly

What feedback did you receive (if any)?

Answer:

5. Reflection

What did you learn from this activity?

Answer:

What would you do differently next time?

Answer:

Na závěr aktivitu zhodnotí i učitel, ať už formativním, či sumativním způsobem (či kombinací obojího). Může taky žákům sdělit, že část aktivity pracovali formou mediace, kdy si písemně zaznamenávali klíčové informace na dané téma.

Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Aktivita proběhla v 8. třídě ZŠ v menší skupině o 10 žácích. Ti si užívali samostatnosti při aktivitě, líbilo se jim, že si sami mohou vybrat město a video, se kterým budou pracovat. Pro některé bylo téma počasí příliš jednoduché, takže si sami přidávali náročnější slovní zásobu k tématu a ve skupinách tak probíhalo vzájemné učení. Na závěr žáci vyplnili autoevaluační dotazník, ve kterém reflektovali svou práci, spolupráci ve skupině, využité dovednosti a přínos celé aktivity. Aktivita byla hodnocena velmi pozitivně – většina z nich ocenila praktické využití jazyka, kreativitu i možnost učit se od sebe navzájem.

Autor
Zuzana Majíčková

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Materiály s klíčovým slovem NPO 3.1 DIGI vytvořil tým metodiků v projektu Podpora škol v kontextu digitalizace (Národní plán obnovy 3.1 DIGI) pro podporu pedagogů při ICT revizích.

Další informace, metodické materiály i inspiraci do výuky jednotlivých předmětů i napříč předměty najdete na webu https://digitalizace.rvp.cz/