Cílem tematického bloku je vhodnou motivací vzbudit u dětí zájem o nový projekt, zároveň si uvědomit svou sounáležitost se skupinou vrstevníků ve třídě mateřské školy a rozvíjet kamarádské vztahy.
První část projektu „Justýna a slušné chování” je zejména motivační. Zaměřuje se na vzbuzení zájmu dětí o dané téma, zároveň posiluje přátelské vztahy a pocit sounáležitosti se skupinou vrstevníků ve třídě. Jednotlivé činnosti jsou řazeny částečně chronologicky podle děje příběhu z knihy, učitelka je však může libovolně obměňovat, kombinovat, zařazovat opakovaně. Další činnosti navazují na téma příběhu, rozvíjí jej a obohacují. Pracujeme s celou skupinou dětí, ale některé činnosti zařazujeme postupně v malých skupinách nebo individuálně.
Všechny nápady a souvislosti jsem shrnula v myšlenkové mapě (viz příloha).
Nabízené činnosti a příležitosti
Motivace:
Čtení z knihy
Po seznámení s kočkou Justýnou zařadíme čtení prvního příběhu z knihy s názvem „Úvod” – do příběhu vstupujeme, zařazujeme činnosti související s textem.
Dokončení příběhu z knihy, závěrečná reflexe.
Další činnosti
„Na kočku a myš” – klasická pohybová hra s dialogem (JUKLÍČKOVÁ-KRESTOVSKÁ, Pohybové hry dětí předškolního věku. Praha, 1989, s. 38, ISBN 80–04–24497–1).
„Na vrabce a kocoura” (JUKLÍČKOVÁ-KRESTOVSKÁ, Pohybové hry dětí předškolního věku. Praha, 1989, s. 70, ISBN 80–04–24497–1).
„Kočka a vrabci” (JUKLÍČKOVÁ-KRESTOVSKÁ, Pohybové hry dětí předškolního věku. Praha, 1989, s. 70, ISBN 80–04–24497–1).
„Myšky a kočka” (http://www.predskolaci.cz/?p=1084). Děti sedí na zemi na jedné straně herny. V polovině herny je nataženo lano, na kterém je zavěšen zvonek. Za ním je spíž. Děti – myšky sedí na židličkách. Učitelka má v ruce plyšáka – kočičku a oznamuje, že kočka usnula. Myšky se vydají do spíže, lezou v podporu dřepmo, podlézají pod lanem tak, aby na něm zvonek nezazvonil. Ve spíži mlsají. Najednou uslyší zamňoukání kočky, rychle lezou zpět do domečku.
Kamarád, kamarád,
je to ten, kdo mě má rád.
Pomůže mi, poradí,
po ruce mě pohladí.
Kamarád, kamarád,
je to ten, koho mám rád.
Pomůžu mu, poradím,
po vláskách ho pohladím.
Všichni jsme tu kamarádi,
všichni se tu máme rádi.
Já jsem kos, ty jsi kos. Já mám nos, ty máš nos. My se máme rádi, že jsme kamarádi. (lidová)
„Můj kamarád” (BLÁHOVÁ, Krista. Uvedení do systému školní dramatiky. Praha, 1996, s. 29, ISBN 80–7068–070–9.).
„Jaký jsem?” (BLÁHOVÁ, Krista. Uvedení do systému školní dramatiky. Praha, 1996, s. 29, ISBN 80–7068–070–9.)
„Jsem rád, že jsi vedle mne” (BLÁHOVÁ, Krista. Uvedení do systému školní dramatiky. Praha, 1996, s. 30, ISBN 80–7068–070–9) – lze upravit na „Jsem rád, že jsi v naší třídě”.
„Místo po mé pravici je volné” (BLÁHOVÁ, Krista. Uvedení do systému školní dramatiky. Praha, 1996, s. 30, ISBN 80–7068–070–9).
Četba nebo poslech před odpočinkem i během dne:
Závěrečná reflexe, autoevaluace
Pomocí vhodné motivace se podařilo vzbudit u dětí zájem o dané téma i knihu samotnou. Děti kočku Justýnu vzaly do kolektivu jako respektovaného člena, zároveň si začaly uvědomovat skutečný význam slova kamarád. Různorodé činnosti byly zařazovány tak, aby se děti rozvíjely ve všech vzdělávacích oblastech, zároveň však zůstalo dost prostoru pro volnou hru dětí (velice pěkně se rozvinuly hry s plyšovou kočkou). Integrovaný blok vedl děti k aktivnímu zájmu o další část projektu, která bezprostředně následovala.
Motivace úvodní části projektu „Justýna a slušné chování” se dobře osvědčila. Moment překvapení s tajemným balíčkem děti aktivizoval a vzbudil zájem o činnosti. Děti radostně prožívaly činnosti, zajímaly se o knihu i plyšovou kočičku, které vytvořily ve třídě příjemný pelíšek. Zvolený námět poskytl dostatek prostoru pro seberealizaci i rozvoj interpersonálních vztahů. Důležitou částí bylo posílení prosociálních citů, komunikace a kooperace mezi dětmi, rozvoj sounáležitosti se skupinou. Tato část děti motivovala k pokračování v tématu a postupnému seznamování s pravidly společenského chování.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.