Stupeň vzdělávání: ZŠ
Věková skupina: 12 let
Vzdělávací obor: výchova ke zdraví
Tematický okruh: bezpečné chování a komunikace
Očekávané výstupy:
Časová dotace:
Pomůcky: počítač, tablet s připojením na wifi
Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:
Vzdělávací cíle:
Přínos využití digitálních technologií:
Žák předchází situacím ohrožujícím bezpečnost zařízení i dat tím, že analyzuje vlastní nastavení a identifikuje potenciální bezpečnostní rizika. Žák zároveň navrhuje konkrétní změny pro zvýšení bezpečnosti svých účtů. Celý proces zaznamená do sdíleného Google dokumentu.
Metodická poznámka:
Bezpečnost na sociálních sítích je stále aktuální a důležité téma, ačkoli jej někdy považujeme za již jasné a všem známé. Téměř v každé třídě se najde někdo, kdo prostřednictvím této hodiny dochází k zásadnímu poznání a uvědomění.
Před aktivitou je důležité zaslat žákům na školní e-maily odkaz na sdílený dokument DESET ZÁSAD PRO BEZPEČNOST NA INTERNETU, s kterým budeme v průběhu hodiny pracovat.
Evokace
Připomeňme si pravidla bezpečnosti prostřednictvím těchto tvrzení. Přečtěte si je nejprve každý sám a rozhodněte, zda jsou pravdivá, přidejte pádný argument. Poté porovnejte své výsledky ve dvojici.
Tvrzení:
Heslo obsahující jméno domácího mazlíčka a rok narození je bezpečné.
Fotografie z dovolené je bezpečné sdílet až po návratu domů.
Dvoufázové ověření zpomaluje přihlašování, proto je lepší ho nepoužívat.
Když mám soukromý profil, můžu bezpečně sdílet své telefonní číslo.
Zprávu od neznámého člověka je nejlepší rovnou smazat.
Učitel následně se žáky společně tvrzení projde a uvede na pravou míru.
Řešení k aktivitě Tvrzení:
Heslo obsahující jméno domácího mazlíčka a rok narození je bezpečné.
Lež – Snadno uhodnutelné, obsahuje osobní informace. Heslo musí obsahovat kombinaci velkých a malých písmen, čísel a speciálních znaků.
Fotografie z dovolené je bezpečné sdílet až po návratu domů.
Pravda – Sdílení fotek během dovolené prozrazuje, že není nikdo doma, což může přilákat zloděje.
Dvoufázové ověření zpomaluje přihlašování, proto je lepší ho nepoužívat.
Uvědomění
Jak jsme na tom my?
Proveďte průzkum bezpečnostních nastavení na svých sociálních sítích nebo online účtech. Zaměřte se na tyto tři:
Zapiš si ke každému své postřehy na přiložený list.
Následně otevři ve svém školním e-mailu odkaz na sdílený Google dokument. Najdeš zde odkaz na dokument DESET ZÁSAD PRO BEZPEČNOST NA INTERNETU. Pročti si je pečlivě.
Podívej se znovu na své sepsané postřehy. Šlo by něco změnit, vylepšit? Vytvoř seznam tří konkrétních změn, které by zvýšily bezpečnost tvých účtů. Ke každé změně napiš:
Proč je současné nastavení rizikové. Jak konkrétně ho vylepšíš. Jaká rizika tím eliminuješ.
Vytvoř v otevřeném Google dokumentu tabulku, která bude obsahovat tvoje odpovědi. Tabulka bude mít 4 řádky a dva sloupečky.
První řádek – první sloupec – vepiš své jméno velkými písmeny a slovo „průzkum“; druhý sloupec prvního řádku – vepiš „konkrétní změny“. Další řádky očísluj a vepiš své postřehy dle zadání.
Konkrétní ukázka:
|
PETR - průzkum JANA |
konkrétní změny |
|
1.Na Instagramu mám nastaveno, že mě nemůže sledovat každý, kdo chce, ale musí mi poslat žádost, kterou musím potvrdit. Na TikToku mám ale účet veřejný, protože chci, aby moje videa vidělo víc lidí. |
Projdu si komu jsem potvrdil žádost o sledování |
|
2.Veřejně mám jen svoje uživatelské jméno a profilovou fotku, ale adresu ani telefonní číslo nemám nikde uvedené. U facebooku mám nastaveno, že moje fotky a příspěvky můžou vidět jen přátelé. Ale na jiných platformách jsem si to moc nezkontroloval. |
zkontroluju |
|
3.Používám heslo, které má pár čísel a velké písmeno, takže je celkem silné. Dvoufázové ověření nemám zapnuté, protože nevím, jak to přesně funguje, a myslím si, že moje heslo je dostatečně bezpečné. |
změním si heslo na složitější
|
Kdo je hotov, podívá se na tabulku někoho jiného a připraví si k ní komentář („souhlasím, navrhl bych ještě další změnu“ atd.). Do tabulky vepíše své jméno a zabarví ho červeně, aby bylo jasné, která tabulka má již komentátora.
Reflexe:
Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:
Hodina probíhala plynule. Ukázaly se velké rozdíly mezi zabezpečením u jednotlivých žáků, což jen potrzuje, že není dobré předpokládat, že všichni všechno vědí a umí.
Článek je publikován pod licencí Creative Commons - Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 .
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.
Materiály s klíčovým slovem NPO 3.1 DIGI vytvořil tým metodiků v projektu Podpora škol v kontextu digitalizace (Národní plán obnovy 3.1 DIGI) pro podporu pedagogů při ICT revizích.
Další informace, metodické materiály i inspiraci do výuky jednotlivých předmětů i napříč předměty najdete na webu https://digitalizace.rvp.cz/

Národní pedagogický institut České republiky © 2025