Stupeň vzdělávání: ZŠ
Věková skupina: 14–15
Vzdělávací obor: výchova ke zdraví
Tematický okruh: denní režim, psychohygiena
Očekávané výstupy:
Časová dotace:
Pomůcky: počítač, tablet, mobilní telefon s připojením na wifi
Zdroje: https://nevypustdusi.cz
Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:
Vzdělávací cíle:
Přínos využití digitálních technologií:
Žák vyhledává informace o pojmu mindfulness s cílem rozšířit si své znalosti a povědomí o tématu. Zároveň posuzuje jejich důvěryhodnost a dle zadaných kritérií zpracuje výstup.
Žák vytváří digitální obsah s cílem vytvořit praktický rozcestník k tématu mindfulness, který poslouží jako kvalitní zdroj informací, tipů a praktických kroků v případě nesnází.
Metodická poznámka:
Pojem mindfulness je poměrně nové slovo, které slýcháme často. Rozhodně je na místě toto téma do hodin výchovy ke zdraví zařadit.
Evokace:
Pozorně si prohlédněte obrázek. Co vás napadá? Co může být cílem dnešní hodiny? Dá se toto téma pojmenovat jedním slovem?
Tématem dnešní hodiny bude MINDFULNESS, všímavost. Naším společným cílem bude prozkoumat toto téma z různých úhlů pohledu a vytvořit si ve sdíleném online prostoru společný praktický rozcestník pro inspiraci a jako zdroj dobrých tipů a odkazů. Zároveň si techniku mindfulness prakticky vyzkoušíme.
Uvědomění:
Budeme pracovat ve skupinách. Každá skupina si vybere jedno ze šesti zadání, vyhledá základní informace a zpracuje písemný výstup, který vloží do sdíleného prostoru a následně jej představí ostatním. Vaše výstupy by měly být stručné, srozumitelné a vizuálně zajímavé. Pro dnešní účel si vybereme sdílený prostor v Canvě, která nabízí online tabuli (whiteboard). Sdílený odkaz naleznete ve svém školním e-mailu.
Zadání pro jednotlivé skupiny:
1. Mindfulness teoreticky
Prozkoumejte, co znamená mindfulness, odkud pochází a jaké jsou hlavní principy. Popište minimálně šest výhod, které mindfulness přináší pro psychické i fyzické zdraví. Zaměřte se na vědecký výzkum a přínosy mindfulness podle odborníků a uveďte dva konkrétní zdroje.
2. Mindfulness v každodenním životě
Jak lze mindfulness začlenit do běžného dne? Projděte si hlavní principy a sestavte pro nás desatero dobrých tipů a jednoduchých technik, které můžeme snadno vyzkoušet.
3. Mindfulness – Dobré tipy na knihy
Vyhledejte a doporučte minimálně šest knih, které se mindfulness zabývají. Rozlište knihy, které jsou více teoretické, a ty, jež jsou spíše praktické. Stručně ke každé z nich zaznamenejte její konkrétní zaměření. Vyberte jednu z knih, která vás nejvíce zaujala, a doporučte nám ji. Uveďte čtyři konkrétní důvody.
4. Mindfulness – Dobré tipy na webové stránky, které nabízí podporu
Vyhledejte a doporučte minimálně šest webových stránek, aplikací či podcastů, které mohou pomoci s meditacemi a mindfulness cvičeními. Připojte ke každé dvě informace. Vyberte pro nás jednu, která vás nejvíce zaujala, a uveďte čtyři konkrétní důvody proč.
5. Mindfulness – Praktická cvičení a techniky
Najděte tři konkrétní cvičení, která pomáhají s trénováním mindfulness. Sepište k nim jednoduchý postup a případné pomůcky. Připravte jedno či dvě jednoduchá cvičení konkrétně pro naši třídu, která můžeme společně vyzkoušet. Zaměřte se na popis krok za krokem tak, aby bylo pro každého snadné dané cvičení provést.
6. Mindfulness a zvládání stresu
Zjistěte, jak mindfulness pomáhá při zvládání stresu a náročných situací. Vyhledejte dvě studie, které to dokazují, a uveďte odkazy. Připravte šest konkrétních tipů na cvičení, která mohou pomoci ve chvílích stresu.
Učitel během skupinové práce podporuje jednotlivé skupiny, doptává se, pomáhá s případnými nejasnostmi. Upozorňuje na časový limit. Po ukončení práce se doptává, jak se žákům pracovalo. Co se dařilo, co naopak ne a proč.
Následně si celé téma prochází se žáky společně. Skupiny představují své výstupy a ostatní je vidí rovněž na sdílené tabuli.
V další části hodiny si žáci společně vyzkouší jednu či dvě konkrétní praktické aktivity, které jako součást zadání připravila jedna ze skupin.
Cvičení č. 1 – Zastavte se teď a tady
Na papírek si zkuste napsat, co momentálně cítíte, vnímáte. Zastavte se teď a tady. Máme k dispozici 5 minut. Následně nabízíme prostor ke sdílení. Nikoho nenutíme, sdílení je dobrovolné. Učitel se doptává různými otázkami, například: Jak se vám dařilo zastavit se? Jak vám šlo popsat vaše pocity? Co bylo jednoduché, co naopak náročné? A podobně. Dle reakcí následuje diskuse.
Cvičení č. 2 – Najděte si čas se nadechnout
Zhluboka se nadechněte a představte si, jak dech prochází celým vaším tělem.
Při dýchání si všímejte všech svých smyslů.
Jak se cítí vaše tělo? Cítíte teplo, nebo chlad? Mravenčení, nebo napětí?
Vnímáte nějaké vůně, chutě nebo zvuky?
Dovolte všem typům myšlenek, aby do vás vstoupily – nechte své myšlenky proudit.
Vnímejte pocity a myšlenky, přijměte je a nechte je projít.
Reflexe:
Čemu jsme se dnes věnovali? Co bylo cílem hodiny? Co si odnášíme z dnešní hodiny?
Jak můžeme získané vědomosti využít v každodenním životě?
Pojďme dnešní hodiny zakončit vytvořením vlastní mapy – wordartovým plakátem na téma MINDFULNESS. Sdílejte postupně každý z vás jedno slovo, které vás k tématu napadá.
Učitel zadává všechna slova do vybraného wordartového tvaru a výsledný poster uloží, vytiskne a vyvěsí ve třídě jako motivaci i reflexi, zároveň vloží i do sdíleného online prostoru.
Učitel na závěr žákům rozdá „Všímavé bingo“ pro hlubší upevnění probíraného tématu.
https://nevypustdusi.cz/
Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:
Téma bylo pro žáky zajímavé. Někteří o něm věděli již mnoho, jiní nikoli. Skupiny pracovaly aktivně. Některé skupiny nestihly splnit všechna zadaná kritéria v časovém limitu. V rámci druhé hodiny jsme vyzkoušeli pouze jedno praktické cvičení z mindfulness. Bylo třeba nechat si čas na reflexi. Druhé cvičení jsme si proto vyzkoušeli na začátku další hodiny.
Žáci velmi oceňovali možnost vyzkoušet si práci s „bílou tabulí“ v Canvě s použitím barevných lístečků. Infografiky od organizace Nevypusť duši jsem zároveň vytiskla a vyvěsila ve třídě.
Další související materiály:
Náš rozcestník
Pojmový obrázek ze závěrečné reflexe:
Zmíněné infografiky:
Článek je publikován pod licencí Creative Commons - Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 .
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.

Národní pedagogický institut České republiky © 2025