Odborný článek

LES NOMBRES de 0 à 69

Anotace

Tato 45 minutová lekce cílí na začátečníky ve francouzštině, kteří se chtějí hravou a interaktivní formou naučit číslovky od 0 do 69. Žáci si osvojí základní číslovky nejen prostřednictvím tradičního opakování a poslechu, ale také prostřednictvím tvorby digitálního binga.

Úvod

Stupeň vzdělávání: SŠ/G/ZŠ/lyceum (úroveň A1)

Věková skupina: 12.–18

Vzdělávací obor: další cizí jazyk

Tematický okruh: číslovky

Časová dotace:

  • Výuka: 45 minut
  • Příprava: 20 minut

Pomůcky: PC/tablet

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

  • Oborové:

Žáci a žákyně se umí představit a časují sloveso být (iv záporu). Jedná se o jednu z úvodních hodin, znalosti těžších gramatických jevů tedy zatím nejsou potřebné.

  • Digitální:

Žáci a žákyně otevřou sdílený odkaz (na aplikaci Bingo Baker) a orientují se v jednoduchém uživatelském rozhraní aplikace – do textového pole napíše text zadání a čísla. Herní kartu si poté dodat do souboru ve svém počítači nebo do prostředí digitálního portfolia (např. MIRO nebo Padlet apod.). 

Přínos využití digitálních technologií:

Přínosem je osvojení si práce s jednoduchými, ale pro výuku efektivními online aplikacemi typu Bingo Baker. Žáci a žákyně:

  • budou umět vytvořit novou digitální herní bingo kartu;
  • naformátuji její, mění barvy, velikost písma a další vizuální aspekty (např. název přidají vlastní obrázky číslovek);
  • po dokončení práce budou umět kartu ovládat a online v ní označovat odhalená čísla.

Další výhodou je dynamické a poutavé procvičování látek. 

Cíl

Žáci a žákyně

  • rozpoznají, vysloví a napíšou francouzské číslovky od 0 do 69;
  • odpovídá na jednoduché otázky typu „Je tam číslo XY?“;
  • vyhledají informace podle zadání spolužáka.

Protože se jedná o jednu z prvních hodin FRJ, tak si žáci mohou založit digitální portfolio – časosběrný zápisník svých digitálních výstupů (v aplikaci MIRO Padlet apod.).

POPIS VZDĚLÁVACÍ AKTIVITY

Evokace : Pozdrav a představení tématu (15 min)

Učitel začne krátkým přivítáním a zeptá se žáků, zda znají nějaké francouzské číslovky nad 20, případně systém, který francouzština používá pro svou tvorbu.

Poté pustí žáky k krátkému videu (6 minut) představující číslovky 0–100. Video zahrnuje ilustrace, výslov a příklady a zábavným způsobem způsobnost na výjimky. Video zastavíme po číslovce 69. Žákům vysvětlíme, že poté se číslovky tvoří v některých frankofonních zemích pomocí tzv. skládání, na které ale potřebujeme delší časový prostor – minimálně jednu celou vyučovací hodinu. Během videa žáci trénují i ​​výslovnost.

Uvědomění: Bingo! aneb Jeu de Lotto (20 min)

Žáci pracují s tablety nebo mobilními telefony ve dvojicích. V aplikaci Bingo Baker si vytváří každou svou vlastní kartičku s bingem na číslovky 0–100. Online návod naleznete ZDE.

Autor návodu: Pavlína Jurzykowská

Začíná hra. Žáci vzájemně čísla hádají. Každý hráč má vytvořenou svoji unikátní bingo kartu s náhodně rozmístěnými francouzskými číslovkami od 20. do 69. Poté náhodně hádá a tedy nahlas vyslovuje číslovky ve francouzštině – spolužák reaguje jednoduchým Oui/Non. Pokud žák číslo uhodne, označte si ho na svou kartu pomocí kliku myši. První hráč, který označuje celou řadu (horizontálně, vertikálně nebo diagonálně), zvolá „Quine!“ nebo „Carton plein!“, což znamená „plná karta“. V tu chvíli vítězí.

Ukázka výstupu: GS, 3. AL, Střední škola Futurum

Metodická poznámka: Počet polí v bingu žákům zadejte podle vašich časových možností. Pokud máte na tuto část hodinu kolem 15 minut, stačí pole 4 × 4. Ale nezapomeňte – hodinu vede učitel. Mějte na paměti, že cílem aktivity je procvičit číslovky a hodinu ukončit reflexí, ne hru dohrát do konce. Můžete tedy žáky předem říci, že mají na hru 15 minut a vůbec nic se nestane, když nikdo nestihne vyhrát.

Reflexe (10 minut): Krátký online kvíz 

Na závěr pustíme žákym krátký kvíz, ve kterém budou muset rychle rozpoznat číslovky a tím si je zopakují. Kvíz by měl být zaměřen na poslech a rychlé reakce.

Několik vhodných kvízů pro zopakování naleznete zde:

Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce: Aktivita s bingem zabrala žákům asi 15 minut, proto ji určitě řadím mezi digi nápady, které se vyplatí v hodinách realizovat. Poprosila jsem žáky, aby si pro sebe číslovky nahlas říkali i během jejich psaní na online kartičku. Tým si výslovnost číslovek procvičili vlastně dvakrát. Také jsem žáky poprosila o to, aby do binga zaujali relevantního zástupce z každé desítky (2×, 3×, 4× atd.), aby si procvičili co nejvíce možných číslovek a jen ty jednodušší, jednodušší.  

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská, DEA

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • vytváří a upravuje digitální obsah, kombinuje různé formáty, vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků
  • Gymnázium
  • Kompetence digitální
  • ovládá potřebnou sadu digitálních zařízení, aplikací a služeb, využívá je při školní práci i při zapojení do veřejného života; digitální technologie a způsob jejich použití nastavuje a mění podle toho, jak se vyvíjejí dostupné možnosti a jak se mění jeho vlastní potřeby;