Odborné články Základní vzdělávání Virtuální prohlídky přírodních krás nejen v ČR
Odborný článek

Virtuální prohlídky přírodních krás nejen v ČR

Anotace

Aktivita je zaměřena na pozorování přírodních krás nejen v ČR, které můžete využít v průběhu vyučovací hodiny. Žáci mají možnost se tak do detailu podívat na místa, ke kterým by se těžko osobně dostávali, a mohou jimi „procházet“ pomocí digitálního zařízení.

Stupeň vzdělávání: I. stupeň ZŠ (3. ročník)

Věková skupina: 8–9 let

Vzdělávací obor: člověk a jeho svět

Očekávané výstupy:

  • ČJS-3-1-01 vyznačí v jednoduchém plánu místo svého bydliště a školy, cestu na určené místo a rozliší možná nebezpečí v nejbližším okolí
  • ČJS-3-1-02 začlení svou obec (město) do příslušného kraje a obslužného centra ČR, pozoruje a popíše změny v nejbližším okolí, obci (městě)

Výukové cíle:

  • Žák otevře QR kód – naučí se zamířit tabletem na QR kód, zklidní se a bezpečně zachází s digitálním zařízením. 
  • Žák využívá počítačovou myš nebo dotykové zařízení k virtuálnímu průchodu vybraným místem a získává o něm informace.
  • Žák využívá digitální mapy ke zjištění lokalizace daného místa.
  • Ze získaných informací se žák učí zpracovávat digitální obsah (prezentaci).
  • Žák porozumí písemnému či mluvenému pokynu přiměřené složitosti, vybírá a zpracovává informace, které ho zaujaly, prezentuje je.
  • Žák se učí kooperovat ve skupině.
  • Žák pozoruje přírodu ve vzdálenějších oblastech a porovnává ji s přírodou v blízkosti školy či domova.

Časová dotace: 2 vyučovací hodiny (navazující)

Pomůcky:

  • mobilní telefony nebo tablety pro prohlížení virtuální prohlídky a digitální mapy
  • čtečka QR kódů v případě staršího digitálního zařízení
  • vytvořený QR kód pro nasměrování žáků na ověřený internetový odkaz

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

  • Oborové: Žák si uvědomuje místo, kde žije, a všímá si okolí svého bydliště.
  • Digitální: Základní znalosti o používání aplikací fotoaparát / čtečka QR kódů pro otevření QR kódu
  • Základní znalosti pro práci s digitální mapou – žák dokáže vyhledat oblast

Evokace (15 minut):

  • Před samotnou aktivitou si s žáky povídejte o virtuálních prohlídkách, v čem a proč mohou být užitečné. Zjistěte, zda už někdy procházeli nějakou virtuální prohlídkou.
  • Diskutujte s žáky také o krajinách a přírodě. Zeptejte se žáků, zda by dokázali porovnat různé druhy krajin.
  • Rozdělte žáky do skupin, každá skupina si vybere jednu oblast, ve které by chtěla pozorovat krajinu. Pomozte žákům ve výběru například nabídnutím mapy ČR nebo světa.

Uvědomění (30 minut)

  • Prostřednictvím čtečky QR kódu nebo aplikace fotoaparát (u novějších zařízení) otevřete tento QR kód, který vás navede na webové stránky virtuálních prohlídek ČR – příroda: https://www.virtualczech.cz/kategorie.php?p=4  
  • Většinou je u každé virtuální prohlídky přímo na této webové stránce digitální mapa, ve které žáci mohou pomocí oddálení mapy (minus) zjistit, kde se jejich místo nachází.
  • Nechte žáky prozkoumávat libovolnou virtuální prohlídku (pohyb v prostředí, možnosti zoomování a lokalizace objektu na mapě) v oblasti, kterou si skupiny vybraly.
  • Pokud si skupinky vybraly lokaci ze světa, můžete žákům nabídnout například tyto webové stránky: https://www.airpano.com/   
  • Nechte žáky prozkoumat několik virtuálních prohlídek a pobízejte se k objevení nějakého detailu, skryté zajímavosti z přírody. Pokud ji žáci naleznou, poznamenají si, o jakou zajímavost se jedná a v jaké prohlídce se nachází.
  • Žáci si mohou například otevřít prohlídku krajského města a zaměřit se na jeho zajímavosti – například zajímavé stavby, vodní díla nebo množství zeleně ve městě.
  • Pokud žáci natrefí na neúplné informace nebo je něco zaujme, nechte je vyhledat více informací. Podpořte jejich zvědavost a chuť objevovat. (Informace mohou žáci vyhledávat ve vámi ověřených internetových zdrojích – např. oficiální webové stránky.)
  • Nechte žáky přemýšlet o porovnávání krajiny v oblasti, kterou si vybrali, s krajinou, která je obklopuje.
  • Žáci mohou porovnávat například množství zeleně ve městech, přírodní krásy v okolí, typ krajiny. Je vhodné při porovnávání žákům umožnit náhled na mapu (např. mapy.cz), aby měli možnost zkoumat, kde se oblast, kterou zkoumají a porovnávají se svým bydlištěm, nachází, a viděli tak typ krajiny i na mapě.

Závěr (30 minut)

  • Dejte prostor žákům poznatky z porovnávání krajin a zaznamenané detaily sdílet s ostatními spolužáky (skupinami) například pomocí přednesu nebo krátké prezentace v PowerPointu.

Otázky:

  • V čem se liší krajina v okolí školy a krajina, kterou jste si vybrali?
  • Co pro vás bylo při bádání v neznámé krajině důležité? Co vás zaujalo?
  • Dohledávali jste si nějaké informace? Proč? A případně které?
  • V čem vidíte klady a zápory v bádání online?
  • Co jsme se dnes naučili a jak nám k tomu pomohla digitální technologie?

Zdroje:

Metodická poznámka: 

  • Digitální kompetence je rozvíjena při seznamování s digitálním zařízením a práci s ním.
  • Rozvoj digitální kompetence je podporován při tvorbě jednoduchého digitálního obsahu (obrázku s popisem), ve kterém žáci předávají svým spolužákům informace o vybraném místě a porovnání tohoto místa s krajinou jejich domova nebo školy.
  • V reflexi skupinových prací se zaměříme na uvádění zdrojů použitých informací a fotografií.  
  • Žáky upozorníme na bezpečnost práce při praktickém sázení, používání internetových zdrojů a jejich uvádění i zacházení s digitálním zařízením.

Digitální kompetence je rozvíjena, když: 

  • žák pracuje s digitálním zařízením a rozvíjí své dovednosti v práci s aplikací fotoaparát; 
  • žák spolupracuje ve skupině s digitálním zařízením;
  • žák digitální technologie využívá k zefektivnění své práce; při aktivitě podněcujeme vzájemné učení se sdílením výsledků své práce a diskuzí; 
  • žák sdílí své bádání například pomocí prezentace v digitální podobě, rozvíjí své komunikační dovednosti. 

Ověření ve výuce: 

Aktivitu jsem ověřila ve třetím ročníku. Žáci již nějaké předchozí zkušenosti s virtuální prohlídkou měli z výuky, proto jim nedělalo problém otevření QR kódu ani „procházení se“ virtuální krajinou. Zaměřili jsme se tedy na  nové téma a to bylo vyhledávání dodatečných informací, které žáky zajímaly. Zajímalo je například, kolik dní na poušti prší a co žije v jejich oblasti za živočichy.

Vzhledem k osvojování nové dovednosti vyhledávání nám aktivita opravdu zabrala 2 vyučovací hodiny.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Nikola Kudrnáčová

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.