Odborné články Gymnaziální vzdělávání Společně proti diskriminaci
Odborný článek

Společně proti diskriminaci

Anotace

Tato výuková aktivita na téma diskriminace je navržena tak, aby byla relevantní a vhodná pro žáky základních i středních škol. Cílem je na konkrétních příkladech pochopit pojem diskriminace a motivovat žáky pomocí tvorby sloganů v grafickém editoru k hledání možností, jak přinést do společnosti více ohleduplnosti vůči jinakosti – například i na školní půdě.

Úvod

Zdroj obrázku: www.clemi.fr

Stupeň vzdělávání: 2. stupeň ZŠ / střední škola / gymnázium

Věková skupina: 14–16 let

Vzdělávací obor: výchova k občanství, mediální výchova

Tematický okruh: mezilidské vztahy, diskriminace

Očekávané výstupy:

Časová dotace:

  • Výuka – 45 min
  • Příprava – 10 min

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

  • Oborové: Od žáků, kteří budou ve dvojicích tvořit slogany proti diskriminaci, se vyžaduje schopnost kritického myšlení, a to zejména schopnost odhalit a uvědomit si existenci nerovnosti v přístupu mezi lidmi (diskriminace) a přemýšlet o jejích důsledcích. Žáci by měli rozumět různým formám diskriminace (např. na základě rasy, pohlaví, náboženství apod.) a dokázat identifikovat situace, kde k nim dochází. Důležitou dovedností je také kreativní psaní – tvorba stručných, úderných a efektivních sloganů vyžaduje schopnost hrát si s jazykem, najít vhodná slova a kombinace.
  • Digitální: Žáci by měli v rámci grafické úpravy sloganů zvládnout základy grafického designu v jednoduché aplikaci (Canva) – například navrhnou doplnění textů vhodnými obrázky, tvary, sjednotí barvy a rozvržení (layout). Musí tedy být schopni v Canvě přesouvat prvky, upravovat jejich velikost, měnit barvy a přidávat text.

Přínos využití digitálních technologií / komentář z pohledu rozvoje DK:

Žáci a žákyně se naučí používat nástroje aplikace Canva k tvorbě graficky poutavých sloganů (rozvrhnou text a slogan doplní obrázky, sjednotí barvy). To rozvine jejich schopnost efektivně využívat digitální technologie pro tvorbu vizuálních sdělení.

Cíl

Hlavní cíl:

Žáci a žákyně porozumí konceptu diskriminace a její přítomnosti ve společnosti. Budou schopni identifikovat různé formy diskriminace, pochopit jejich příčiny a důsledky a tvořit pozitivní poselství, která upozorní na potřebu respektu a rovnosti.

Dílčí cíle:

Žáci a žákyně

  • uvedou příklady diskriminace;
  • diskutují o nich a navrhují způsoby, jak přispět ke spravedlivějšímu školnímu prostředí;
  • vytvoří stručné a emocionálně silné slogany, které upozorňují na diskriminaci a propagují rovnost.

Evokace – Hashtag #MeToo (10 minut)

V úvodní části hodiny učitel žákům představí téma hodiny - respekt a boj proti diskriminaci (zejména o případech lidí, kteří jsou diskriminováni kvůli své sexuální orientaci nebo genderové identitě).

Zadání: Učitel se ptá před celou třídou na to, co podle nich přesně znamená slovo diskriminace. Řešení: Jednoduše řečeno se jedná o nespravedlivé zacházení s někým kvůli rozdílům, jako je barva pleti, pohlaví nebo sexuální orientace.

Poté učitel rozdá žákům do dvojic text o iniciativě #MeToo, který předem rozstřihne na pět částí. 

                                   Autor obrázku: Pavlína Jurzykowská

Úkolem žáků je poskládat text tak, aby dával smysl jako celek. Učitel žáky poté, co ověří správnost seskupení textů, poprosí, aby shrnuli jednou větou hlavní myšlenku, téma. Řešení: Události kolem iniciativy #MeToo poprvé ve větší míře na celospolečenské úrovni upozornily na problém sexuálního obtěžování na pracovišti. 

Uvědomění - Diskriminace v mém okolí  (35 minut)

V aplikaci Slido vytvořte otázku „Kde všude se můžu setkat s diskriminací?“ nebo „Setkal/a ses někdy s diskriminací?“ Žákům zveřejněte na sdílené ploše odkaz na připojení a počkejte na odpovědi.

Výstup ankety ve Slido, žáci a žákyně SŠ Futurum, 3. ročník

Po zveřejnění výsledků dotazování rozdělte žáky do malých skupin a požádejte je, aby diskutovali o situacích, kdy viděli nebo slyšeli o diskriminaci ve své škole nebo jinde. Pomozte jim přemýšlet o pozitivních způsobech, jak tyto problémy řešit.

Zadání: Vyberte si ve své skupině (2–3 žáci) jednu z forem diskriminace, na kterou upozornil některý z vašich spolužáků v dotazníku v aplikaci Slido, a vymyslete slogan, který by upozornil na to, že se jedná o diskriminaci, a zdůraznil rovnost, respekt a uznání individuality, což je klíčové pro boj proti diskriminaci ve všech jejích podobách.

Slogan graficky upravte v aplikaci Canva a sdílejte (e-mailem, v Teams nebo GCR) svému učiteli.

Ukázka výstupů, žáci a žákyně SŠ Futurum, 3. ročník

 

Reflexe: Pojmenuj typ diskriminace (10 minut)

Učitel postupně čte ze sdíleného prostředí pro třídní management návrhy sloganů, které v hlavní části hodiny žáci vytvořili a nasdíleli. Žáci zpětně přiřazují ke sloganům svůj názor na to, na jakou formu diskriminace slogan reaguje. V závěru hodiny učitel žákům připomene důležitost respektu vůči každé lidské bytosti.

 

Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Hned na začátku hodiny studenty třetího ročníku Střední školy Futurum zaujala úvodní část textu, která popisovala události související s iniciativou #MeToo. Reakce byla pozitivní – studenti byli překvapeni a ocenili, že se takové téma ve společnosti otevřelo. Následně jsme definovali pojem diskriminace, což vedlo k hlubším diskuzím. Největší ohlas měla aktivita, při níž měli žáci možnost anonymně sdílet své zkušenosti s diskriminací a specifikovat její formu. Závěr hodiny byl tvořivý – v Canvě vytvořili originální letáky se slogany proti diskriminaci. Nejlepší návrhy jsme vytiskli a vystavili na třídní nástěnce.

Zdroje:

  • ŠTĚPÁNÍK, Stanislav; HÁJKOVÁ, Eva; ELIÁŠKOVÁ, Klára; LIPTÁKOVÁ, Ľudmila a SZYMAŃSKA, Marta. Školní výpravy do krajiny češtiny: didaktika českého jazyka pro základní školy. Plzeň: Fraus, 2020. ISBN 9788074895951.
  • HATTIE, John. Prokazatelné učení: metodická příručka pro učitele : maximalizace vlivu na proces učení. Přeložil Martin MIKULÁŠ. Praha: Edukační laboratoř, 2022. ISBN 9788090824010.
  • clemi.fr

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská DEA

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • ovládá běžně používaná digitální zařízení, aplikace a služby; využívá je při učení i při zapojení do života školy a do společnosti; samostatně rozhoduje, které technologie pro jakou činnost či řešený problém použít
  • Gymnázium
  • Kompetence digitální
  • ovládá potřebnou sadu digitálních zařízení, aplikací a služeb, využívá je při školní práci i při zapojení do veřejného života; digitální technologie a způsob jejich použití nastavuje a mění podle toho, jak se vyvíjejí dostupné možnosti a jak se mění jeho vlastní potřeby;

Průřezová témata:

  • Základní vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Mezilidské vztahy
  • Gymnaziální vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Morálka všedního dne

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová, Frontální

Organizace prostorová:

Školní třída, Specializovaná učebna

Nutné pomůcky:

PC, mobil, wifi