Odborný článek

LES PROFESSIONS (A1)

23. 1. 2025
Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská DEA

Anotace

Zábavná výuková aktivita vtáhne vás i vaše žáky do slovní zásoby tématu profese interaktivním a kreativním způsobem. Hra šibenice na úvod oživí abecedu, odhalí téma hodiny a žáky hned zapojí. Následují hravé básničky o profesích, které žáci společně překládají a které usnadní osvojení nové slovní zásoby. Tvořivá část v Canvě, kde žáci vytvářejí pexetrio, kombinuje jazykové a digitální dovednosti. Závěrečná mini role-play nabídne prostor pro uvolněné dialogy o smyšlených profesích.

Úvod

Stupeň vzdělávání: ZŠ/SŠ/gymnázium/lyceum (úroveň A1)

Věková skupina: 14–18 let

Vzdělávací obor: další cizí jazyk (FRJ)

Tematický okruh: povolání/profese

Očekávané výstupy:

Časová dotace:

  • Výuka: 45 min
  • Příprava: 20 min

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

  • Oborové:

Žáci a žákyně znají základní slovní zásobu na téma povolání. Časují sloveso být, a to i v záporu. Používají základní předložky (v, vedle). Oborové dovednosti stačí tedy minimální, protože se jedná o jednu z úvodních hodin francouzštiny.

  • Digitální:

Žáci a žákyně ovládají principy tvorby v jednoduchých vizualizačních aplikacích (např. Canva, Crello apod.). To znamená, že znají základní funkce kreslicích nástrojů a nástrojů pro úpravu textu (přidávání prvků a jejich úprava, výběr z palety barev, ovládání vrstev, práce s textovými poli) a rozlišují různé formáty.

Přínos využití digitálních technologií:

Žáci a žákyně

  • vytvoří hru pexetrio s názvy profesí, jejich definicemi a ilustrativním obrázkem z nabídky;
  • naformátují texty, mění barvy, velikosti písma a další vizuální aspekty (například přidají vlastní designové prvky – piktogramy);
  • po dokončení práce budou umět projekt sdílet se svým učitelem a spolužáky nebo si ho uloží do svého digitálního portfolia (MIRO, Padlet apod.).

Cíl

Žáci a žákyně

  • aktivně použijí v dialozích novou slovní zásobu (názvy profesí);
  • v ústním a písemném projevu rozlišují tvary povolání v mužském a ženském rodě;
  • v rámci produktivní části hodiny zaměřené na písemný projev připraví jednoduchou hru pexetrio s názvy profesí, s definicí a relevantním obrázkem.

EVOKACE – Šibenice (10 minut) – opakování hláskování francouzské abecedy

Učitel na tabuli nakreslí šibenici a pod ní naznačí 14 čar – pro 14 písmen, která prozradí téma této hodiny (les professions).

Zadání:

  1. Učitel zvolí tajné slovo: Vyberte si výraz, který chcete, aby žáci hádali (v tomto případě les professions). Na tabuli napište prázdné čárky, které reprezentují počet písmen ve výrazu (tedy v tomto případě 14 čar: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _).
  2. Žáci hádají písmena (vyslovují je francouzsky): Po jednom nechte žáky hádat písmena (cílem je zopakovat l´alphabet), která by podle nich mohla být ve výrazu. Každý žák hádá jedno písmeno.
  3. Doplňte písmena: Pokud žák uhodne správné písmeno, doplňte ho na příslušné místo ve slově. Pokud žák písmeno neuhodne, začněte kreslit šibenici (první částí je obvykle hlava).
  4. Postup hry: Každé nesprávné písmeno znamená, že na tabuli přikreslíte další část postavy na šibenici (např. tělo, ruce, nohy). Hra pokračuje, dokud žáci neuhodnou celý výraz nebo dokud není šibenice dokončena.
  5. Konec hry: Pokud žáci slovo uhodnou, mohou vyhrát malé body nebo pokračovat s novým slovem. Pokud prohrají, učitel zvolí nové slovo a hra začíná znovu.

UVĚDOMĚNÍ – Pexetrio (25 minut) – seznámení se slovní zásobou

Před samotnou tvorbou hry pexetrio obeznamte žáky s krátkými medailonky (pokud zakryjete název, tak mohou posloužit jako hádanky) jednotlivých profesí. Jedná se o jednoduché básničky, které si společně přeložte, například pomocí mediačních aktivit – vyzvěte zdantnější žáky, aby spolužákům jednotlivá slovíčka ozřejmili, například pomocí angličtiny.

Medailonky profesí

Acteur/Actrice

Il joue sur scène, dans les films aussi,

Les spectacles, c'est sa vie!

Programmeur/Programmeuse

Il code, il écrit des logiciels,

Avec l'ordinateur, il est toujours fidèle.

Infirmier/Infirmière

À l’hôpital, il soigne les gens,

Toujours là, attentif et présent.

Étudiant/Étudiante

Il apprend beaucoup à l’école,

Étudier, c’est son rôle.

Avocat/Avocate

Il connaît les lois, il défend,

Au tribunal, il est confiant.

Professeur/Professeure

Il enseigne avec passion,

Partager, c’est sa mission.

Policier/Policière

Dans la rue, il protège tous les jours,

Avec courage et beaucoup d’amour.

Vendeur/Vendeuse

Il vend dans son magasin,

Aux clients, il dit «Merci, à demain!»

Coiffeur/Coiffeuse

Il coupe et rend beaux les cheveux,

Son travail est merveilleux.

Journaliste

Il écrit pour les journaux,

Cherchant les nouvelles, toujours nouveau.

Poté si žáci losují šest profesí – lístky obsahují název a definici. Žáci si otevřou aplikaci Canva a vyrobí pexetrio. Vyberou z nabídky takový obrázek, který bude odpovídat definici. V Canvě pak postupně tvoří pexetria – šest obrázků doplní názvem a definicí. Aktivita má za cíl nejen výrobu hry pro začátek příští hodiny, ale i nácvik psaní slov, jednoduchých slovních spojení a krátkých vět. Pracovní list se zadáním a definicemi naleznete ZDE.

Ukázka výstupu: Akademické lyceum Futurum, 3. ročník (první rok výuky FRJ). Autor printscreenu: Pavlína Jurzykowská

REFLEXE – Mini role-play (10 minut)

Učitel může na závěr hodiny ještě rozdělit žáky do dvojic a nechat je vytvářet a vést krátké dialogy – žáci se navzájem představí a připojí informaci o své smyšlené profesi (např. „Je suis médecin.“). V dialogu se snaží uplatnit vše, co po zhruba deseti hodinách francouzštiny už umí o sobě říct. Žáci si mohou vymýšlet.

Osnova dialogu:

Personne A: Bonjour! Comment tu t’appelles?

Personne B: Bonjour! Je m’appelle Marie. Et toi?

Personne A: Je m’appelle Paul. Où tu habites?

Personne B: J’habite à Paris. Et toi, où tu habites?

Personne A: J’habite à Lyon. Quelle est ta couleur préférée?

Personne B: Ma couleur préférée est le bleu. Et toi?

Personne A: Moi, j’aime le vert. Tu as quel âge?

Personne B: J’ai 20 ans. Et toi?

Personne A: J’ai 22 ans. Qu’est-ce que tu fais dans la vie?

Personne B: Je suis étudiante. Et toi?

Personne A: Je suis ingénieur.

Reflexe

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Práce v Canvě středoškoláky obecně velice baví. Výroba pexetria jim zabrala pouhých dvacet  minut, což pro mě znamenalo více času na dialogy. A protože obecně zastávám názor, že v cizím jazyce je potřeba hlavně mluvit, stihla jsem díky pěti minutám navíc oběhnout všechny žáky a jejich dialogy individuálně vyslechnout. Pexetria jsem si nechala poslat do Teams a o den později jsem jim je rozdala, pomíchaná. Snažila jsem se, aby nikdo nedostal to, které vyrobil – formou hry si pak v úvodu další hodiny žáci zopakovali i názvy a definice profesí, které si sami pro tvorbu pexetria den předtím nevybrali.

Zdroje:

  • HATTIE, John. Prokazatelné učení: metodická příručka pro učitele : maximalizace vlivu na proces učení. Přeložil Martin MIKULÁŠ. Praha: Edukační laboratoř, 2022. ISBN 9788090824010.
  • Sieglová, Dagmar: Konec školní nudy, Didaktické metody pro 21. století, Grada Publishing, a. s., Praha 2019
Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
jpeg
117.19 kB
Ostatní
Pracovní list
jpeg
109.38 kB
Ostatní
Ukázka výstupu

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská DEA

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • vytváří a upravuje digitální obsah, kombinuje různé formáty, vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků
  • Gymnázium
  • Kompetence digitální
  • vytváří, vylepšuje a propojuje digitální obsah v různých formátech; vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků;
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence k řešení problémů
  • samostatně řeší problémy; volí vhodné způsoby řešení; užívá při řešení problémů logické, matematické a empirické postupy
  • Gymnázium
  • Kompetence k řešení problémů
  • rozpozná problém, objasní jeho podstatu, rozčlení ho na části

Průřezová témata:

  • Základní vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Rozvoj schopností poznávání
  • Gymnaziální vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Seberegulace, organizační dovednosti a efektivní řešení problémů

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová

Organizace prostorová:

Specializovaná učebna, Školní třída

Nutné pomůcky:

PC/tablet, wifi