Odborné články Základní vzdělávání Rychlé kreslení s online slovníkem
Odborný článek

Rychlé kreslení s online slovníkem

Anotace

V této výukové aktivitě budeme pracovat s aplikací Quick, Draw a využijeme ji k rozvoji žákova učení, žáci se také budou učit pracovat s online slovníkem a kreslit pomocí myši jednoduchý obrázek tak, aby ho AI dokázala rozpoznat.

Úvod

Stupeň vzdělávání: 1. stupeň – 3.–5. ročník

Věková skupina: 8–11 let

Vzdělávací obor: jazyk a jazyková komunikace – cizí jazyk – anglický jazyk

Časová dotace:

Výuka: 1 vyučovací hodina

Příprava: 30 minut - seznámení s aplikací  Quick, Draw a výběr online slovníku

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

  • Oborové: rozkazy – Draw! = Nakresli!
  • Digitální: práce s myší/touchpadem

Metodická poznámka:

Protože se jedná o AI aplikaci, žáci jsou omezeni věkem, a proto nebudou pracovat každý na svém PC, ale využijí učitelského PC.

Cíl

Žák pracuje s online slovníkem

Žák využívá aplikaci k rozšíření slovní zásoby

  • Přínos využití digitálních technologií / komentář z pohledu rozvoje DK: ovládá a využívá určené výukové aplikace při svém učení, seznamuje se s aplikací, kterou může i do budoucna využít při svém učení, pracuje s online slovníkem

Popis vzdělávací aktivity:

Evokace

1) Žáci se seznámí s online slovníkem Slovník Glosbe, případně více slovníky:

2) Učitel sdílí aplikaci přes dataprojektor. Vysvětlí krok za krokem, jak aplikace Quick, Draw funguje.

Autor díla: Helena Peřinová

Uvědomění

Zadání pro žáky:

Draw … !

Učitel sdílí aplikaci přes dataprojektor, žáci chodí postupně kreslit podle zadání tak, aby se všichni vystřídali. Žáci v lavicích vyhledávají v online slovníku neznámá slovíčka a radí spolužákovi u počítače, co má kreslit.

Autor díla: Helena Peřinová

Úkolem žáka je pomocí myši nebo touchpadu rychle během 20 sekund nakreslit zadané slovíčko.

Autor díla: Helena Peřinová

Pokud žák nerozumí, požádá spolužáky o vyhledání slovíčka v online slovníku. Teprve poté klikne na zelené tlačítko Got it! Od té chvíle běží čas a žák kreslí.


Autor díla: Helena Peřinová

Autor díla: Helena Peřinová

Autor díla: Helena Peřinová

Po sérii 6 obrázků aplikace vyhodnotí, kolik obrázků se jí podařilo úspěšně rozpoznat.

Reflexe

Součástí programu je popis, jak aplikace vyhodnocuje náčrty na základě předchozích obrázků. Žáci mohou vidět, jak se umělá inteligence učí. Pro upevnění nové slovní zásoby lze tuto slovní zásobu v další hodině zopakovat např. v aplikaci Wordwall.

Autor díla: Helena Peřinová

 

Autor díla: Helena Peřinová

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

5. ročník

Všichni žáci si postupně vyzkoušeli kreslení. Aplikace tady byla silnou motivací pro vyhledávání slovíček v online slovníku. Někdy bylo překvapivé, jak rychle aplikace vyhodnotila, co žák kreslí.

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Mgr. Helena Peřinová

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Revidované RVP od 2025

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • ovládá běžně používaná digitální zařízení, aplikace a služby; využívá je při učení i při zapojení do života školy a do společnosti; samostatně rozhoduje, které technologie pro jakou činnost či řešený problém použít

Organizace řízení učební činnosti:

Frontální, Individuální

Organizace prostorová:

Školní třída

Nutné pomůcky:

pro žáka i učitele PC, mobil, aplikace