Očekávané výstupy:
Žáci/žákyně
Časová dotace:
Výuka: 90 minut
Příprava: 20 minut
Pomůcky: mobil, PC, internet
Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:
Oborové:
Žáci/žákyně
Digitální:
Žáci/žákyně
Vzdělávací cíle:
Žáci/žákyně
Přínos využití digitálních technologií:
Žáci/žákyně
Popis vzdělávací aktivity:
První vyučovací hodina
Evokace
Krabička (10 min) – opakování slovní zásoby oblečení
Učitel přinese do výuky jakoukoliv krabičku / velkou nákupní tašku / kufr a poprosí žáky, aby přišli na to, jaký kus oblečení do ní ukryl. Místo reálného oblečení lze využít předpřipravené vizualizační karty – např. zde jsou moje výukové karty (úroveň A1), které jsem si připravila v Canvě. Karty vytiskněte oboustranně tak, aby po zalaminování byl na jedné straně pod obrázkem nápis a na druhé pouze obrázek. Postupně pak učitel vytahuje různé oblečení nebo karty a opakuje slovní zásobu. Zpočátku lze použít karty s nápisem, později už žáky motivujeme k individuálnímu vyslovování slov dané slovní zásoby.
Kolo šteští (10 minut) – opakování časování sloves týkajících se tématu oblečení
Pomocí virtuálního kola štěstí učitel před hlavní aktivitou hodiny o módě ještě zopakuje slovesa sich anziehen, tragen, probieren, lieben, passen/stehen, hassen. Na virtuálním kole štěstí učitel losuje slovesa a poté žáci jednotlivě musí s daným slovesem vytvořit věty – jednu kladnou a jednu se záporem (Vzor: Ich trage die Hose, ich trage nicht den Rock.)
Kolo štěstí si během několika vteřin lze připravit například zde:
Uvědomění
Pexetrio (15 minut) – rozvoj slovní zásoby na téma móda, překlad
Učitel rozdá žákům do dvojic předem nastříhaná pexetria a k nim potřebný slovník neznámých těžších výrazů. Zdrojový materiál naleznete ZDE.
Upozornění: Je důležité, aby učitel pexetria předem nastříhal a pořádně promíchal. Poté si vytvoří pro každou dvojici obálku.
Úkolem je najít správnou trojici NÁZEV + POPIS + OBRÁZEK.
Ukázky výstupů:
Dílčí reflexe
Učitel žákům pomáhá a na závěr zkontroluje jejich práci. Poté zadá domácí úkol.
Domácí úkol:
Vylosuj si z klobouku jeden lísteček (viz obrázek). Připravenou editovatelnou A4 naleznete ZDE.
Na další hodinu němčiny přines oblečení podle zadání z lístečku a jedno ramínko.
Přines s sebou i mobilní telefon, případně fotoaparát.
Druhá vyučovací hodina
Evokace
Názvy oblečení (5 minut) – kreslicí diktát
Zadání:
Učitel postupně říká názvy oblečení, které potřebuje zopakovat v rámci doporučené slovní zásoby pro úroveň A1 (téma oblečení). Žáci kreslí do sešitu vše, co slyší: die Hose, das Hemd, der Rock…
Poté se role vymění: Žák/žákyně jednotlivě podle obrázků přečte, co vše si stihl(a) nakreslit. Ostatní kontrolují. Učitel opravuje výslovnost.
Vazba lieber / am liebsten trage ich… (5 minut)
Díky aktivitě připravené ve Wordwallu učitel zopakuje použití této vazby ve větách.
https://wordwall.net/resource/14456574/kleidung-lieber-am-liebsten.
Žáci poté mohou buď využít své přinesené oblečení, nebo kartičky z předcházející hodiny a za použití této vazby ukazovat ostatním, jaké oblečení nejraději nosí.
Uvědomění
Tvorba flipbooku (30 minut)
Flipbook může být virtuálním sešitem, časopisem, portfoliem. V tomto případě budou žáci tvořit módní doporučení, jak se vhodně a moderně obléknout v konkrétních situacích. Cílem je vytvořit interaktivní flipbook modelů oděvů vhodných pro různé příležitosti.
Zadání:
1. Učitel žáky seznámí nejdříve s cílem aktivity, kterým je tvorba flipbooku „Móda a já“. Lze ukázat tento výstup.
Ilustrační fotografie výstupu: flipbook velikosti bukletu, autor: Polina, 9. B, ZŠ Zeleneč
2. Poté zopakuje pravidla bezpečného sdílení fotografií (tady se žáci, snad ne poprvé, dozvědí, proč by nebylo vhodné fotit v modelech je samotné) a pár tipů, jak pořídit kvalitní fotografii.
Pravidla i tipy naleznete na portálu RVP pod následujícími odkazy:
3. Žáci se rozdělí do dvojic. Jeden z nich plní roli fotografa a druhý designéra „ramínkového modelu“. Ten na ramínko nachystá a upraví typ oblečení podle události, kterou si žák vylosoval na předchozí hodině. Fotograf poté model vyfotí. Role se teď obrátí – začíná designování a focení oblečení, které si měl podle vylosovaného zadání přinést druhý žák ze dvojice.
4. Žáci fotografie upraví, mohou vylepšit barvy, upravit jas a poté sdílejí pomocí Teams, GCR nebo podobného nástroje pro třídní management svým spolužákům.
5. Poté žákům představte aplikaci pro tvorbu flipbooků: https://app.flipsnack.com/.
Tutoriál naleznete zde: How To Create a flipbook Online | Flipsnack.com.
6. Každá dvojice následně vytvoří ze čtyř fotografií flipbook podle vzorového zadání:
Metodická poznámka: Pro sdílení flipbooků povoluje bezplatná verze pouze čtyři fotografie. Proto se číslo čtyři vyskytuje i v zadání. Ve třídě ale lze přímo v aplikaci promítat na plochu bez omezení i flipbooky s více fotografiemi.
Reflexe
Prezentace flipbooků (10 minut)
Dvojice žáků na závěr hodiny odprezentují svůj flipbook na digitální ploše před celou třídou. Pomocí některé z aplikací pro měření hluku (měříme sílu potlesku spolužáků) vybereme ten nejlepší.
Zkušenosti s použitím materiálu výuce:
Tvoření flipbooků žáky velice bavilo. Někteří fotili modely na ramínkách, jiní si dali na tvář masku nebo ji pomocí grafického editoru v mobilu opatřili smajlíkem a zapózovali osobně. Pokud chcete v hodině tvorbě lapbooku věnovat méně času, je možné, aby si děti fotografie oblečení na ramínkách nafotily už doma a přinesly je ve svých mobilních telefonech nebo nasdílely na cloudové úložiště, které jim škola poskytuje.
Hodinu jsme si moc užili a aktivitu vřele doporučuji nejen do hodin němčiny, ale například i angličtiny nebo francouzštiny.
Zdroje:
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.
Národní pedagogický institut České republiky © 2025